Zapora w Niedzicy i Jezioro Czorsztyńskie

            Zmierzający w Pieniny turyści chętnie odwiedzają Zaporę w Niedzicy i Jezioro Czorsztyńskie.  Stały się one swoistą wizytówką Pienin i na stałe wpisały się w pejzaż okolicy. Choć tereny oddzielające dwie warownie w Czorsztynie i Niedzicy przed laty opływał Dunajec, a obecnie zajęły wody jeziora, rokrocznie miejsce to przyciąga sporo turystów.

Rozległy zalew czorsztyński powstał przez spiętrzenie wód Dunajca przez niedzicką zaporę. Miało to wpłynąć na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe terenów leżących nad Dunajcem. Jednakże dziś Zapora w Niedzicy i Jezioro Czorsztyńskie oprócz funkcji ochronnej spełnia także funkcję turystyczną. Oddana do użytku w 1997 r. zapora w Niedzicy przeszła już niejeden chrzest bojowy utrzymując w ryzach potężne ilości wody i generując dużą ilość prądu.

Panorama z Jeziorem Czorsztyńskim i zamkiem w Czorsztynie
Panorama z Jeziorem Czorsztyńskim i zamkiem w Czorsztynie

           Jezioro Czorsztyńskie natomiast zapewnia turystom liczne atrakcje. Na jego brzegu można skorzystać z plaży, w wodach jeziora popływać wpław, rowerkami wodnymi, żaglówkami i kajakami. A dla chętnych osób organizowane są rejsy wokół jeziora lub gondolami, kursującymi między zamkami w Czorsztynie i Niedzicy.

Dojazd i parking

Zapora w Niedzicy i Jezioro Czorsztyńskie - port gondoli
Zapora w Niedzicy i Jezioro Czorsztyńskie - port gondoli

     Chcąc dojechać do Niedzicy będziecie musieli poruszać się od strony Krościenka nad Dunajcem w kierunku Krośnicy. Tam na skrzyżowaniu skręcacie w lewo w stronę Hałuszowej, a następnie przez Sromowce Wyżne docieracie do Niedzicy. Parking znajdziecie w sąsiedztwie tamy, przy niedzickim zamku lub przy plaży:

  • Parking Zamkowy – Osiedle Zamek 1 w Niedzicy,
  • Parking pod zapora Jeziora czorsztyńskiego – Ul. Widokowa 2 w Niedzicy,
  • Parking przy plaży Zamajerz – Osiedle Zamek 39 w Niedzicy.
Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro Czorsztyńskie

        Alternatywnie zatrzymać możecie się przy Zamku w Czorsztynie (ul. Zamkowa w Czorsztynie) i przepłynąć statkiem lub gondolami po jeziorze na przeciwległy brzeg aby zobaczyć tamę i zamek.

Jezioro Czorsztyńskie - gondole
Jezioro Czorsztyńskie - gondole

Zapora w Niedzicy

      Pomysł wybudowania Zapory w Niedzicy i stworzenia Jeziora Czorsztyńskiego zrodził się już w czasach po II Wojnie Światowej, w celu ochrony terenów wokół Dunajca, chcąc uchronić je przed powodziami. Jednakże pierwsze działania w tym kierunku podjęto w latach 70. XX w. Inwestycja ruszyła w 1970 r.  W 1994 r. oddano do użytku zaporę, zbiornik i Elektrownię Wodną Sromowce Wyżne. Rok później zakończono prace przy nasypie zapory i przenoszono zabytkowe budynki z terenów zalewowych, przygotowując powierzchnię pod stworzenie Jeziora Czorsztyńskiego. W 1996r. zakończono budowę zapory niedzickiej i kanalizacji w miejscowościach przy zlewni zapory, dbano także o zagospodarowanie terenu zielonego. W roku tym zajęto się także napełnianiem zbiornika wodą z Dunajca. Za koniec budowy zapory obiera się datę 1997 r., gdy oddano do eksploatacji teren, elektrowni, zapory w Niedzicy i Jeziora Czorsztyńskiego.

Jezioro Czorsztyńskie - widok na zamek w Niedzicy i zaporę
Jezioro Czorsztyńskie - widok na zamek w Niedzicy i zaporę

            Zbudowana w Niedzicy zapora na Dunajcu liczy 56 m wysokości i pozwala na utrzymanie w ryzach 50m słupa wody. Ta ziemna konstrukcja Zapory w Niedzicy liczy 404 m długości, po której turyści mogą przespacerować się dzięki 7 m drodze biegnącej koroną zapory. Ciekawą atrakcją na zaporze jest namalowany obraz 3D przedstawiający wnętrze tamy. Dla grup zorganizowanych przygotowano także możliwość zwiedzenia skrytej w zaporze elektrowni.

Zapora wodna w Niedzicy - malowidło 3D
Zapora wodna w Niedzicy - malowidło 3D

Jezioro Czorsztyńskie

Jezioro Czorsztyńskie - widok na zamek w Czorsztynie
Jezioro Czorsztyńskie - widok na zamek w Czorsztynie

        Powstałe dzięki wybudowaniu Zapory w Niedzicy Jezioro Czorsztyńskie jest w stanie zgromadzić 234,5 mln m³ wody. Woda zgromadzona ta takim terenie rozlewa się na powierzchni długości 9 km i szerokości średnio 1,3 km, pokrywając tym samym 11 m2.

Panorama z zamkiem w Niedzicy i Jeziorem Czorsztyńskim
Panorama z zamkiem w Niedzicy i Jeziorem Czorsztyńskim

        Jak wspominaliśmy maksymalna głębokość zbiornika czorsztyńskiego wynosi ok. 50 m, jednak zazwyczaj waha się w okolicach 18,9 m. Nie mniej jest to głęboko. Pod taflą wody Jeziora Czorsztyńskiego skrywają się domostwa, gospodarstwa i kościół z zalanej wsi Maniowy. Powstałe w ten sposób rozlewisko przy Zaporze w Niedzicy zyskuje popularność także jako atrakcyjne miejsce nadwodnego wypoczynku z możliwością kąpieli, żeglowania, wędkowania i nurkowania. Nie dziwi więc, iż tak licznie przybywają tu turyści rządni wrażeń.

Jezioro Czorsztyńskie - ruch wodny
Jezioro Czorsztyńskie - ruch wodny

       Zachęcamy Was, abyście będąc w okolicy Zamków w Niedzicy i Czorsztynie nie pominęli tej ciekawej atrakcji jaką jest Zapora w Niedzicy i Jezioro Czorsztyńskie. Podziwiając taki ogrom wody trzymanej w ryzach przez stworzoną z ziemi konstrukcje budzi podziw. Miejsce takie jak Elektrownia Wodna w Niedzicy i znajdujące się przy niej jezioro to doskonałe miejsce na wypoczynek, gdyż zróżnicowanie ulokowanych w tym miejscu atrakcji nie pozwala się nudzić.

Panorama zamku w Czorsztynie widziana z zapory
Panorama zamku w Czorsztynie widziana z zapory

Dodaj komentarz