Zapora i zbiornik wodny w Dobczycach

Zapora i zbiornik wodny w Dobczycach po ponad 40 latach istnienia stały się już kluczowym elementem wizerunku miasta. Przyciągają turystów, którzy poza zwiedzaniem pięknych dobczyckich zabytków chcą obcować z naturą i aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu.

Dobczyce są świetnym miejscem dla osób lubiących rekreację, bo właśnie tu w pięknych okolicznościach przyrody można spacerować czy urządzać sobie rowerowe wyprawy nad pokaźny zbiornik wodny.  Zapora w Dobczycach chętnie odwiedzana jest przez przybywających do miasta, gdyż stanowi ona świetny punkt widokowy na lokalne atrakcje – Zamek w Dobczycach ze skansenem, kościół pw. Św. Jana Chrzciciela (na Starym Mieście) i oczywiście wspaniałą panoramę na zbiornik wodny w Dobczycach.
Zapora i zbiornik w Dobczycach
Zapora w Dobczycach - korona

Zapora w Dobczycach liczy 617 m długości i stanowi świetne miejsce na przechadzkę, z czego z chęcią korzystają osoby w różnym wieku. Przejście koroną zapory pozwala na podziwianie pejzażu na zbiornik wodny po prawej stronie a po lewej możemy obejrzeć widok z rzeką Rabą i znajdującą się u podnóża zapory elektrownią wodną. Dzięki postawionym wzdłuż szczytu zapory ławeczkom można dłużej delektować się otaczającym nas widokiem na dobczyckie jezioro i górujący nad nim
zamek w Dobczycach. Podczas spaceru koroną zapory odwiedzający mogą przyjrzeć się konstrukcji dobczyckiego zbiornika wodnego, który od strony wody zbudowano z betonu i asfaltu, a od strony śluz spuszczających wodę ma formę wysokiego na 30 m ziemnego wału obsianego trawą.

Zapora i zbiornik w Dobczycach
Zapora w Dobczycach

     Wybierając się na przechadzkę po zaporze w Dobczycach można do niej dotrzeć od dwóch stron, które doprowadza nas do wejścia głównego – od ul. Budowlanych lub ul. Jałowcowej. Warto wcześniej sprawdzić godziny jej otwarcia, bo w zależności od sezonu wstęp na tamę może być nie zawsze możliwy. Nam podczas ostatniej wizyty w Dobczycach, nie udało się niestety przespacerować znajdującym się na zaporze deptakiem gdyż była już zamknięta.  Jednak, jeśli traficie do Dobczyc w porze, gdy nie można korzystać z korony zapory i obserwować tafli wód przez nią zatrzymanych, warto podejść pod zaporę od strony ul. Budowlanych skręcając w nią z ul. Mostowej w okolicach mostu na Rabie. Po pokonaniu ok. 800 m znajdziemy się u podnóża zapory, skąd możemy przyglądać się jak wygląda spuszczanie wody ze zbiornika. My pokonaliśmy ten dystans i uważamy, że warto było, gdyż obserwacja płynącej wody z tamy jest ciekawym doświadczeniem. Ponad to miejsce nad rzeką po tej stronie tamy jest dość popularne i często wybierane przez osoby wybierające się do Dobczyc w sezonie letnim, gdyż na terenie zbiornika wodnego w Dobczycach obowiązuje całkowity zakaz kąpieli.

     Miejsce, jakim jest zapora i zbiornik wodny w Dobczycach polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi i osobą lubiącym pospacerować podziwiając piękne widoki. Ale i zakochani mogą poczuć magię tego miejsca, szczególnie podczas ciepłych wieczorów, gdy we dwoje obserwuje się połyskującą wodę z oświetlonej zapory.

Zapora i zbiornik wodny w Dobczycach
Zapora i zbiornik w Dobczycach - widok z zamku

Dodaj komentarz