Zamek w Rytrze

Rytro to malownicza miejscowość położona w okolicy Nowego Sącza. Zapaleni miłośnicy białego szaleństwa znają ją przede wszystkim dzięki stworzonym w nim stokom narciarskim. Jednak, jeśli tak jak i my, lubicie poznawać nowe miejsca, a przy tym przyjemnie i interesująco spędzić wolny czas, powinniście zajrzeć na wzniesiony na ryterskim wzgórzu zamek w Rytrze.

Wznoszący się na wzgórzu o wysokości 463 m n.p.m. zamek w Rytrze powstał prawdopodobnie w XIII / XIV w., choć niektórzy badacze podają wcześniejszy czas jego wzniesienia. Został ufundowany przez Władysława Łokietka dla zakonu klarysek ze Starego Sącza. W XV w. zamek w Rytrze pełnił funkcje rezydencji starostów sadeckich i został wówczas przebudowany. Przechodził on w ręce różnych rodów starostów m.in.  mieszkali w nim Boturzynowie herbu Czewoja, Toporczykowie herbu Topór (Ryterscy) a od XV w. Piotr Kmita. Twierdza mogła poszczycić się sławą i znaczeniem choćby przez to, jacy goście odwiedzali ryterską warownię. Przebywali w niej król Kazimierz Wielki, królowa Jadwiga i Władysław Jagiełło jak również Kazimierz Jagiellończyk.

Zamek w Rytrze - widok z dziedzińca
Zamek w Rytrze - widok z dziedzińca

       Po rządach starostów sadeckich zamek zaczął popadać w ruinę. Według podań było to wynikiem najazdu na Rytro Jerzego Rakoczego w 1657 r. Dlatego do naszych czasów pozostały jedynie ruiny tej pokaźnej obronno – mieszkalnej warowni z Rytra. Władze gminy postanowiły jednak zadbać i odratować pozostałości zamku cieszącego się dawna sławą na tym terenie, dlatego też w 2017r. podjęto działania rekonstrukcyjne wobec zamku w Rytrze. A obecnie możecie go oglądać w takiej formie!

Panorama na zamek w Rytrze z platformy widokowej
Panorama na zamek w Rytrze z platformy widokowej

Dojazd i parking

      Chcąc dotrzeć do zamku w Rytrze musicie kierować się w stronę Nowego Sącza. My jadąc od strony Bochni kierowaliśmy się najpierw na Nowy Sącz i dalej w stronę Barcic, aż dotarliśmy do Rytra. Pokonanie ok.75 km zajęło nam 1,5 h. Przejeżdżając przez Rytro już z oddali zauważyliśmy ruiny wznoszące się na wzgórzu wśród drzew. Po minięciu charakterystycznych Will Lawenda i Poprad dotarliśmy do mostu na Popradzie, naprzeciw stacji PKP w Rytrze. Po przejechaniu przez most skręciliśmy w lewo w ul. Sucha Struga, która doprowadziła nas na bezpłatny parking dla trustów. Zamek cieszy się dużą popularnością, więc możecie mieć problem z zaparkowaniem, choć parking jest spory. Zawsze jednak można zatrzymać się wzdłuż drogi.

Widok na zamek w Rytrze zza drzew
Widok na zamek w Rytrze zza drzew

      Do ruin dotrzecie z parkingu wygodnie asfaltową drogą, jednak uprzedzamy, że podejście jest naprawdę strome! Dobrym rozwiązaniem w pokonywaniu pieszo – rowerowej drogi na szczyt są ustawione przy dróżce ławeczki pozwalające zregenerować siły. Podobno ta droga funkcjonuje tu od dwóch lat, a wcześniej była tu po prostu szutrowa dróżka.

Podejście na zamek w Rytrze z parkingu przy ul. Sucha Struga
Podejście na zamek w Rytrze z parkingu przy ul. Sucha Struga

Zamek w Rytrze

Ostatni etap podejścia na zamek w Rytrze
Ostatni etap podejścia na zamek w Rytrze

       Jeśli planujecie wypoczynek w okolicach Nowego czy Starego Sącza, wybieracie się na piesze wycieczki po Beskidzie Sadeckim to zdecydowanie powinniście zastanowić się nad odwiedzeniem zamku w Rytrze. Ryterskie ruiny zapewnią Wam możliwość przeniesienia się w czasie do średniowiecznej epoki rycerzy, królów i zamków. Wycieczka na zamek będzie ciekawa propozycją nie tylko dla miłośników historii, lecz także dla osób chcących interesująco spędzić czas.

Zamkowe mury w Rytrze
Zamkowe mury w Rytrze

       Po przejściu przez drewniany most biegnący do wnętrza ruin weszliśmy na dziedziniec. W tym dniu zamek odwiedziło wiele osób. Warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się zabezpieczonym przez konserwatorów murom. Po przechadzce po dziedzińcu zaczęliśmy wychodzić na zrekonstruowane mury i basztę, które stanowią doskonały punkt widokowy na Beskid Sądecki i przepływający u stóp wzgórza Poprad.

Panorama na zamek w Rytrze i Poprad z platformy widokowej
Panorama na zamek w Rytrze i Poprad z platformy widokowej

Legendy związane z zamkiem w Rytrze

  • Skarby z zamku w Rytrze

Według niej w podziemiach zamku w Rytrze ukryto skarb. Ma być on strzeżony przez „psa o postaci koguta”, który jest bardzo groźny.

Mury zamku w Rytrze
Mury zamku w Rytrze
  • Zjawa z Rytra

Ta legenda również dotyczy strażnika ryterskiego zamku. Ponoć jest nią zjawa, opisana w „Rogasi z Doliny roztoki” Marii Kownackiej, która odstrasza z okolicy zamku tytułowego jelonka.

Beskid Sądecki widziany z zamku w Rytrze
Beskid Sądecki widziany z zamku w Rytrze
  • Legenda o górniku z kamieniołomu
    Kolejna legenda mówi o górniku pracującym w kamieniołomie przy wydobywaniu kamienia na budowę ryterskiego zamku. Podczas pracy został on zasypany skalnym urobkiem. Pracujący z nim towarzysze ruszyli mu na pomoc słysząc jęki przysypanego nieszczęśnika. Jednakże nie udało się go odnaleźć. Pod koniec dnia pracy pozostawiono w kamieniołomie parobka, który miał nasłuchiwać wzywań o pomoc. W miejscu, które wskazał parobek poczęto kopanie dołu, aby uratować górnika, jednak i tym razem nie natrafiono na zwłoki. W końcu ryterski pan zakazał dalszej eksploatacji kamieniołomu i dalszych poszukiwań. Kamieniołom zarósł, a miejscowi kłusownicy wiedząc o wykopanym dole uczynili z niego doskonałą pułapkę na zwierzynę. Któregoś dnia chcąc zebrać upolowaną w kamieniołomie zwierzynę znaleźli jedynie kłębowisko żmij i słyszeli jedynie jęki o pomoc. Według legendy cierpienia górnika z kamieniołomu skończą się dopiero gdy jego ciało zostanie odnalezione. Co więcej, jeśli przy ciele znajdą skarb, ma być on przekazany na kościół lub dla biednych. Wówczas cierpienia nieszczęśnika z kamieniołomu skończą się.
Baszta na zamku w Rytrze
Baszta na zamku w Rytrze

        Zamek w Rytrze to ciekawy pomysł na rodzinny wypad w okolice Beskidu Sądeckiego. Na terenie zamku możecie pospacerować po zabezpieczonych murach, popodziwiać wspaniałe widoki czy wypocząć na pobliskiej polanie podziwiając okolicę. Choć podejście na zamek nie należy do najlżejszych to jeśli nie narzucicie szaleńczego tempa, bez większych trudności dotrzecie do celu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz