Zamek Czorsztyn
Nad brzegiem pięknego Jeziora Czorsztyńskiego zobaczyć można dwie wiekowe warownie. Choć wśród odwiedzających tereny przy jeziorze turystów bardziej popularny jest Zamek w Niedzicy to i ulokowane na przeciwległym brzegu opuszczone ruiny dostarczą odwiedzającym wielu wrażeń. Zamek Czorsztyn częściowo odrestaurowany oferuje gościom swoje wnętrza jak również możliwość podziwiania pięknych widoków.
Zamek Czorsztyn leżący w sąsiedztwie dawnej węgierskiej twierdzy – Zamku w Niedzicy, porównywany na pierwszy rzut oka z tamtejszym zamczyskiem wypada raczej marnie. Znacznie bardziej zniszczony, z pustymi okiennicami i nadszarpniętymi zębem czasu murami. Jednak w ostatnich latach wiele się zmieniło. Stopniowo odrestaurowany Zamek w Czorsztynie udostępnia turystom ciekawe ekspozycje i pomieszczenia dawnej polskiej twierdzy. Wzniesiony na Zamkowej Górze (588 m) zamek to doskonały punkt widokowy do podziwiania Pienin, Tatr, Gorców i Spisza.
Dojazd i parking
Wybierając się na Zamek Czorsztyn wyruszyliśmy od strony Bochni. Jechaliśmy w kierunku Limanowej, a następnie dotarliśmy do Krościenka nad Dunajcem. Na tamtejszym rondzie skręciliśmy w prawo na Nowy Targ. Po dotarciu do skrzyżowania w Krośnicy skręciliśmy w lewo na Sromowce Niżne a następnie na Czorsztyn. Prowadzeni przez rozwiniętą turystycznie miejscowość, kierując się zgodnie z oznaczeniami dotarliśmy na parking przy Zamku Czorsztyn.
Parking przy ul. Zamkowej w Czorsztynie położony jest najbliżej wejścia do zamku. Kupując bilet na zwiedzanie Zamku Czorsztyn w gratisie otrzymujecie 1,5 godz. parkingu. Jednak, jeśli wybierzecie się tu w weekend może być on przeładowany, toteż odrobinę wcześniej czekają na Was prywatne parkingi. W sąsiedztwie parkingu znajdują się także budki z możliwością zakupu biletów na rejs po Jeziorze Czorsztyńskim.
Historia zamku
Wznoszący się na Zamkowej Górze Zamek w Czorsztynie wzniesiono z czerwonego wapienia. Był on polską twierdzą wzniesioną przy naturalnej granicy polsko – węgierskiej – rzece Dunajcu. Biegnąca przez granicę czorsztyńsko – niedzicką drogą „dyplomatyczna”, bezpieczniejsza niż szlak handlowy biegnący przez Nowy Sącz.
Nie są dokładnie znane początki czorsztyńskiego zamku. Prawdopodobnie początkowo na Górze Zamkowej wznosił się drewniany gródek, do którego później dobudowano cylindryczna wieżę. W tym czasie Zamek Czorsztyn zwano Wroninem.
- XIII w.
Pierwsza ważniejsza wzmianka dotycząca Zamku Czorsztyn pochodzi od Długosza, który zanotował, iż w 1246 r. właścicielem tutejszego zamku był Jan Wydżga herbu Janina, starosądecki kasztelan. Nie został jednak dobrze oceniony przez historie za swoja współpracę z Krzyżakami. W 1241 r. na Zamku w Czorsztynie gościł Bolesław Wstydliwy z Kingą, chroniący się w jego murach przed najazdem Tatarów.
- XIV w.
Murowana twierdza poważała w Czorsztynie za czasów Kazimierza Wielkiego. Polski władca udający się do Węgier na zjazd w Wyszehradzie gościł prawdopodobnie na zamku w 1335 r. Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 r. przejeżdżał tędy udający się do Krakowa Ludwik Węgierski.
- XV w.
Podobno na przełomie XIV / XV w. Czorsztyn trafił w posiadanie Zawiszy Czarnego herbu Sulima. Jednak już w 1400 r. zamek zdobyli banici (Słupecki herbu Rawicz i Jan Rogale). Na rozkaz Jagiełły odbito go jednak w 1402 r. Częstym gościem w czorsztyńskiej twierdzy był król Władysław Jagiełło, bawił tu m. in. w 1412 r. Tutaj tez w 1440 roku zegnał się z matka Władysław Warneńczyk wyruszając na wyprawę przeciwko Turkom.
- XVI w.
Od 1543 r. starostą czorsztyńskim jest Piotr Kmita z Wiśnicza. Jednakże mieszkańcy okolicznych wsi skarżyli się na ciężkie dodatkowe prace zlecane im przez starostę Kmitę.
Zamek w Czorsztynie został przebudowany przez starostę Baranowskiego. To właśnie jego imię otrzymała baszta, przez która wchodzi się na dziedziniec zamku średniego. Podobnie jak Piotr Kmita, baranowski nie cieszył się dobrą opinią i wielokrotnie poddani skarżyli się na niego do króla.
Nowy starosta czorsztyński Jerzy Platenberg oddał w dzierżawę zamek Żydom. Spowodowało to, że czorsztyńska twierdza w 1651 r. została bez trudu zdobyta przez zbuntowanych chłopów pod wodzą Aleksandra Kostki Napierskiego. Napieralski w imieniu króla obiecał uwolnienie od ciężarów i nawoływał do walki. Przeciwko zbuntowanym chłopom i ich przywódcom ruszył starosta dobczycki Mikołaj Jordan i wojska zwołane przez biskupa Gembickiego. Przeciwko stacjonującemu w zamku chłopstwu stanęło ok. 1000 ludzi. Widząc swoją kiepską sytuację chłopi wydali przywódców zrywu, których skazano na śmierć.
Uchodząc w 1655 r. przed Szwedami z Polski, król Jan Kazimierz także zawitał na Zamek Czorsztyn.
- XVIII w.
XVIII w. był trudny dla czorsztyńskiego zamku. W okolicy zamku wałęsały się wojska walczące pomiędzy Augustem III i Stanisławem Leszczyńskim. Owe wojska w 1735 r. splądrowały zamek i nałożyły na okolice kontrybucje. W 1769 zamek zajęli konfederaci barscy, jednak wkrótce zostali stamtąd wyparci przez wojsk austriackie.
Ostatnim starosta był Józef z Potoka na Monasterzyskach, Potocki, objął Czorsztyn w 1763 i był w jego posiadaniu do śmierci w 1797- choć opuścił go już w 1790. W 1790 roku dach zamku spłonął od pioruna i od tego momentu zaczął on popadać w ruinę. Po śmierci żony starosty Potockiego, Zamek Czorsztyn przejął rząd austriacki.
- Od XIX w. po czasy obecne
W 1819 roku dobra czorsztyńskie kupił Jana Maksymilian Drohojowski. Do czasów nacjonalizacji w 1945 r. wzgórze zamkowe należało do jego rodu. Zamek będący własnością państwa poddano pracom konserwatorskim od 1951 r. Obecnie zamek znajduje się pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Do dyspozycji odwiedzających oddano częściowo odbudowany zamek górny i średni.
Zwiedzanie zamku
Po zakupieniu biletów w kasie Pienińskiego Parku Narodowego ruszyliśmy w drogę na Zamek Czorsztyn. Mieliśmy do pokonania ok. 500 m drogi biegnącej przez las. Po przejściu trasy naszym oczom ukazały się mury obronne i sam zamek. Aby wejść do jego wnętrza musieliśmy pokonać liczne schodki pozwalające na dotarcie na górę.
Po przejściu przez bramę główną weszliśmy do serca zamku średniego. Tam naszym oczom ukazały się pozostałości dawnych zamkowych pomieszczeń oraz schody i klatki schodowe prowadzące na zamek górny. Godnym uwagi jest także podziwianie pięknego widoku na Jezioro Czorsztyńskie, sąsiedni Zamek w Niedzicy i piękne Tatry w tle.
Z zamku średniego przeszliśmy na zamek górny a następnie podjęliśmy się wspinaczki na Basztę Baranowskiego. W baszcie musieliśmy przejść liczne schody biegnące w górę. Warto jednak podczas tej wędrówki przystanąć i zapoznać się z historią Zamku Czorsztyn, którą przygotowano w pomieszczeniach. Na górze również czeka Was widok na panoramę okolicy z tamą, Zamkiem w Niedzicy, Jeziorem Czorsztyńskim. Kończąc zwiedzanie Zamku w Czorsztynie musieliśmy pokonać tą samą trasę do wyjścia. Z zamku skierowaliśmy się na parking.
Gorąco zachęcamy Was do obrania Zamku Czorsztyn jako miejsca na rodzinną wycieczkę. Choć ruiny tutejszej twierdzy nie są może tak okazałe jak Zamek w Niedzicy, warto poświęcić trochę czasu i obejrzeć dawne, polskie zamczysko. Tym bardziej, ze Czorsztyn posłużyć Wam może za bazę wypadową na dalsze wędrówki, gdyż znajdziecie tu dobrze rozbudowane zaplecze turystyczne. A gdy zdecydujecie się na zwiedzanie Zamku w Czorsztynie, zawsze można przepłynąć Jeziorem Czorsztyńskim do Niedzicy na zamek i zaporę.
- Atrakcje, Zabytki, Zamki
- 27 lipca, 2019
- aw-foto
- Brak komentarzy