Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach

Winnice stały się nieodzownym elementem pejzażu Hiszpanii, Francji, Włoch, Węgier, Australii, Brazylii czy RPA. Wszystkie te miejsca łączy odpowiedni klimat, słoneczna pogoda i ukształtowanie terenu obfitujące w delikatne stoki, na których wspaniale rozwija sie latorośl. Jednak i w Łazach koło Bochni dzięki wystąpieniu tych wszystkich czynników powstaje pyszne wino w Winnicy nad Dworskim Potokiem.

Wino nierozerwalnie wiąże się z mitologicznym Bachusem (zwanym też Dionizosem), czyli bogiem winorośli, wina, dzikiej natury i dobrej zabawy. Już w starożytności ten pojawiający się z boską pomocą winny trunek (nie znano wówczas procesu fermentacji), cieszył sie nie lada popularnością. Nie dziwi więc, iż wino od zarania nazywane jest napojem bogów i tak często towarzyszy ludziom także współcześnie.

Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach
Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach

      Nawet osoby niezbyt gustujące w winach znają słynne winiarskie regiony świata takie jak choćby Burgundia, Szampania, Tokaj, Bordeaux, Chianti i wiele innych. Jednak i Polska może poszczycić się sie młodą, aczkolwiek dobrze prosperującą Winnicą nad Dworskim Potokiem w Łazach koło Bochni. Owa winnica powstała z inicjatywy Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, aby odnowić średniowieczne tradycje winiarskie związane z uczelnią. W oddalonych od Uniwersytetu Jagiellońskiego o ok. 50 km Łazach na nasłonecznionych wzgórzach, u stóp, których przepływa Dworski Potok utworzono w 2005 r. winnicę. Przez swoje położenie tutejsza winnica nazywana jest “Małą Toskanią”, choć oddalona jest od swoich bliźniaczych włoskich sióstr o setki kilometrów. Winnica nad Dworskim Potokiem zajmuje powierzchnię ok 3,3 ha.

Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach - winorośl
Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach - winorośl

      Podczas naszej wizyty w Winnicy nad Dworskim Potokiem w Łazach, mieliśmy okazję posłuchać jak z wielkim zamiłowaniem i szacunkiem o winorośli i winie opowiada Pan Adam Kiszka, gospodarz winnicy. Otwarta dla zwiedzających Winnica nad Dworskim Potokiem obsadzona jest 12 tysiącami krzewów czerwonych i białych winogron. Wśród 20 odmian uprawianych w Winnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego znajdziemy m.in. winogrona białe: Seyval Blanc, Hibernal, Bianca, Solaris czy czerwone Regent, Rondo, Marechal Foch, Cuvee oraz winogrona deserowe takie jak Arkadia, Aloszenkin, Einset. Myślimy, że podobnie jak dla nas będzie dla innych odwiedzających bardzo miłym elementem zwiedzania, możliwość spróbowania zerwanych prosto z krzaczka rozpływających się w ustach, słodkich owoców.

Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach - degustacja
Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach - degustacja

      Gospodarz winnicy, Pan Adam, w prosty klarowny sposób opowiada o sadzeniu, przycinaniu i pielęgnacji winorośli oraz o zbiorach winogron i produkcji wina. Niezmiernie miłym była też możliwość skosztowania wyprodukowanych w uczelnianej Winnicy nad Dworskim Potokiem pięciu z kilkunastu odmian wina.

     Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach koło Bochni zachwyca różnorodnością winnych odmian, pięknymi zielonymi krzakami obwieszonymi soczystymi kiściami winogron i ogólnym spokojem. Jeśli jesteście miłośnikami wina i lubicie poznawać nowe, oryginalne, lokalne smaki, nie może Was tu zabraknąć! W sklepiku przy Winnicy nad Dworskim Potokiem można zaopatrzyć się w butelkę NOVUM, czyli Wina Uniwersytetu Jagiellońskiego, które zyskało już sławę na kilku konkursach.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem: Winnica nad Dworskim Potokiem w Łazach

Dodaj komentarz