Wieża widokowa Szpilówka Iwkowa
W wielu regionach naszego województwa pojawiają się coraz liczniej charakterystyczne budowle piętrzące się ponad koronami drzew. Podobną konstrukcję można zauważyć w okolicy Pogórza Wiśnickiego, nad którym góruje wieża widokowa “Szpilówka Iwkowa”. Dzięki niej będziecie mogli podziwiać wspaniałe pejzaże z widokiem Beskidu Wyspowego i Sądeckiego czy Pogórze Rożnowskie i Bocheńskie.
Wiosnę czuć już w powietrzu! Nie dziwi więc fakt, że wielu z pośród nas porzuca ściany swoich domów i mieszkań, i stara się aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu. Jeśli i Wy macie ochotę chwilę pospacerować, pooddychać świeżym powietrzem i zobaczyć miejsca, w których jeszcze Was nie było to wieża widokowa “Szpilówka Iwkowa”, powinna stać sie dla Was właśnie takim miejscem wypadowym. Dlaczego? Sami zobaczcie!
Rys historyczny
Wzniesiona na szczycie leżącej 516 m. n. p. m. Szpilówki wieża widokowa nie została wzniesiona w tym miejscu przypadkowo. Pomimo widocznego w całej Polsce trendu wznoszenia na wielu wzgórzach wież widokowych, stworzenie akurat w tym miejscu takowej budowli zawdzięcza się jej wcześniejszej siostrze. Pierwsza wieża górująca nad Szpilówką była drewnianą konstrukcją, na którą wchodzono za pomocą drabin. Wznosiła się ponad wierzchołkami drzew od 1950 r. i służyła jako wieża triangulacyjna do celów geodezyjnych. Miejscowi jednak korzystali z niej w celu podziwiania otaczających ich miejscowości widoków. Z czasem wieża popadała w ruinę, co doprowadziło do jej zawalania.
W 2018 r. samorząd Iwkowej i mieszkańcy podjęli się realizacji planu wzniesienia nowej wieży na Szpilówce. Wieża widokowa “Szpilówka Iwkowa” to stalowo – drewniana konstrukcja licząca 34,2 m wysokości, co zapewnia odwiedzającym możliwość obserwacji nawet odległych terenów naszego regionu. Przy sprzyjających warunkach zobaczycie z jej szczytu widoki na Beskidy: Wyspowy, Sądecki, a także Pogórze: Rożnowskie, Bocheńskie i Kotlinę Sandomierską. Jednak, aby mieć taką możliwość najpierw musicie przejść prowadzący na wieżę szlak a później pokonać 10 platform prowadzących na szczyt, czyli 160 schodów.
Nasza podróż
Pomimo, iż wieża widokowa “Szpilówka Iwkowa” nie została jeszcze oficjalnie otwarta dla ruchu turystycznego (podobno nastąpi to 1.05.2019 r.) już cieszy się ogromnym powodzeniem i przyciąga tłumy z okolicznych miejscowości jak i turystów z dalszych części województwa. Szczególnie w piękne, słonecznie dni, takie jak tegoroczne weekendy marca. Widząc piękną słoneczną aurę za oknem nie czekaliśmy długo i ruszyliśmy w poszukiwaniu najnowszej atrakcji Gminy Iwkowa. Wsiedliśmy, więc w samochód i po pokonaniu 32 km z Bochni do Iwkowej dotarliśmy do celu. Jechaliśmy przez Lipnicę i Tymową, więc mieliśmy do pokonania liczne ostre zakręty. Jednak mimo to już ze sporej odległości od miejsca docelowego widoczna była górująca na szczycie Szpilówki wieża widokowa. Dalej skierowaliśmy się z centrum Iwkowej w stronę kościoła, szkoły ku parkingowi przy wieży.
Na podbój nowej, górującej nad okolicą konstrukcji wybraliśmy się w niedzielę. Ku naszemu zdziwieniu podjazd na parking pod wieżą w tym dniu, czyli w niedzielę, jak i w święta nie jest możliwy. Dlatego zaparkowaliśmy na poboczu i ruszyliśmy pieszo na szczyt. Czekała nas kilkusetmetrowa wędrówka asfaltowo – szutrową drogą wśród pól Iwkowej w towarzystwie widoku na wieżę widokową “Szpilówka Iwkowa”. Dzięki wspaniałej pogodzie, przyjemnym promykom słońca droga na szczyt przebiegała miło. A oprócz nas na szlak wybrało się sporo rodzin z małymi dziećmi, par czy nawet osób starszych z kijkami nordic walking, więc można stwierdzić, że jest to trasa dla wszystkich.
Wędrując na szczyt minęliśmy parking przewidziany dla turystów i kierując sie zgodnie z oznaczeniem skręciliśmy w lewo w leśną ścieżynę. Tym razem mieliśmy do pokonania kilkaset metrów bardziej stromego podejścia pomiędzy drzewami, mijając po drodze pracowite mrówki. Dojście na szczyt spod samochodu zajęło nam spokojnym spacerkiem ok.40 min. W końcu staliśmy u stóp wieży widokowej “Szpilówka Iwkowa”.
Ziemianka, altanki i wspinaczka na wieżę
Jesteśmy na miejscu. Kierując się na szczyt od strony Iwkowej pierwsze co zauważyliśmy to ukryta w ziemi konstrukcja, do której z wielkim zainteresowaniem zerkali najmłodsi. Jak się okazało, była to odbudowana ziemianka. Skąd ziemianka na Szpilówce? Otóż spieszymy z wyjaśnieniami. Ponoć od 1962 r. właśnie na szczycie znajdującej się w okolicy Iwkowej Szpilówki funkcjonowała Baza Wojsk Radzieckich. Radzieccy żołnierze w takiej właśnie ziemiance ukrywali swoją radiostację, jak również używali jej do chronienia się. O stacjonujących w tym miejscu żołnierzach i bazie wojskowej krąży wiele historii, dlatego na miejscu warto poczytać krótką notatkę przygotowaną na tablicy.
Będąc u stóp wieży widokowej “Szpilówka Iwkowa” nie sposób nie zauważyć także cieszących się ogromnym zainteresowaniem altanek, przy których posilali się strudzeni wędrowcy. Póki, co są to nowe budynki i zachęcają do odpoczynku przy nich.
Stojąc przy wieży widokowej “Szpilówka Iwkowa” rzuca się w oczy jej wysokość – 34,2 m. Ciekawi rozciągających się z niej widoków ruszyliśmy po schodach na górę. Przed nami 10 platform po 16 schodów, czyli po pokonaniu 160 stopni cel został osiągnięty. Zobaczcie sami, jakie widoki!
Nadszedł czas powrotu. Pokonując tą samą trasę w odwrotnym kierunku mijaliśmy w dalszym ciągu licznie podążające na szczyt osoby. Nie sposób, więc zaprzeczyć, że wieża widokowa “Szpilówka Iwkowa” stała się lokalną atrakcją turystyczną, jeszcze sporo przed jej oficjalnym otwarciem. Piękne widoki radują oczy, świeże powietrze zachęca do wędrówek a możliwość takiej “górskiej” wyprawy na wieżę widokową z dziećmi będzie nie lada wydarzeniem dla najmłodszych. Więc nie zwlekajcie i odwiedźcie jak my to magiczne miejsce!
- Atrakcje, Przyroda, Wycieczki
- 30 marca, 2019
- aw-foto
- Brak komentarzy