Wieża widokowa pod Jaworzem

Wielką popularnością cieszą się licznie powstające w Małopolsce punkty widokowe, z których można obserwować piękne górskie tereny. Zbudowana w Męcinie wieża widokowa pod Jaworzem nie jest trudnym do zdobycia obiektem, jednak roztaczające się z niej widoki zapierają dech w piersiach. Jeśli jeszcze tam nie byliście skorzystajcie z takiej okazji.

Wieża widokowa pod Jaworzem w Męcinie to jedna z licznych platform widokowych, dzięki którym możemy cieszyć oczy wspaniałymi górskimi widokami. Co więcej z jej szczytu rozpościera się widok na pobliskie Jezioro Rożnowskie. Pomimo swoich niezbyt wielkich rozmiarów, drewniana 20 metrowa wieża widokowa pozwala na podziwiane pejzaży Beskidu Wyspowego, Gorców, Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego, Beskidu Sądeckiego czy Pienin. A jeśli będziecie mieli szczęście to przy dobrej pogodzie także Tatr. Więc jeśli podziwianie widoków ze szczytami w tle jest czymś co nastraja Was pozytywnie do podejmowania nowych przygód, nie czekajcie tylko ruszajcie pod Jaworz.

Wieża widokowa pod Jaworzem w Męcinie
Wieża widokowa pod Jaworzem w Męcinie

      Wyruszyliśmy tradycyjnie z naszej pięknej Bochni. Wysoko nad nami świeciło przyjemne, wiosenne słońce zachęcające go wędrówki. Obraliśmy kierunek i pokonując trasę przez Żegocinę i Rozdziele jechaliśmy w stronę Ujanowic. Już w czasie dojazdu do celu wśród pagórków kilkakrotnie mignęła nam przed oczami konstrukcja wieży widokowej pod Jaworzem w Męcinie. W końcu byliśmy u celu naszej podróży, tzn. na biegnącej przez las drodze, według której mieliśmy dotrzeć pod szczyt Jaworza.

       Zaparkowaliśmy auto w jednej z bocznych leśnych dróżek i ruszyliśmy szlakiem niebieskim w stronę platformy widokowej. Po przejściu jakichś ok. 300 m doszliśmy do pól uprawnych, gdzie naszym oczom ukazał się „dziki parking” dla tych wędrowców, którzy z pokonaniem każdego metra mają wielkie problemy. Bardzo nie podobało nam się zachowanie osób, które, mimo iż widziały, że rolnicy obsiali już pola, bezpardonowo parkowali swoje samochody wśród kiełkującego zboża. Jednak, jeśli już tam dotrzecie, zostawcie auta przy poboczu, gdyż jest tam sporo miejsca.

Droga do wieży widokowej pod Jaworzem
Droga do wieży widokowej pod Jaworzem

     Pokonanie trasy od „dzikiego parkingu” wśród pól na szczyt wieży widokowej pod Jaworzem w Męcinie zajmie Wam ok. 20 min. Już po drodze możecie nacieszyć oczy pięknem przyrody, otaczającymi Was pagórkami i roślinnością. Trasa na szczyt biegnie utwardzoną polną drogą, jednak pokonanie jej w spokoju utrudniają licznie szarżujący na niej na motorach crossowcy i jeżdżący na kładach. Więc jeśli łudzicie się, że wypad na wieżę będzie odbywał się w ciszy, wśród śpiewu ptaków i z możliwością oddychania świeżym powietrzem, może Was niezbyt przyjemnie zaskoczyć ryk silników i kurz wydobywający się spod kół kładów i crossów.

      Około 200 m przed wieżą widokową pod Jaworzem w Męcinie, po lewej stronie minęliśmy niewielką kapliczkę. Pokonanie pozostającego nam do wieży odcinka zajęło chwileczkę i już staliśmy przy altance i stolikach obok wieży. Mimo iż z pozoru wejście na niezbyt wysoką, 20 m wieżę wydawało się nie być trudne, po podejściu pod schody, a w zasadzie drabinki, zmieniliśmy zdanie.

Kapliczka pod Jaworzem
Kapliczka pod Jaworzem

     Na wierzchołek wieży widokowej pod Jaworzem prowadzą 4 bardzo strome drabinki. Ich pokonanie wymaga wzmożonej ostrożności, jednak widoki ze szczytu bajeczne. Z resztą sami zobaczcie. Po uważnym zejściu na dół, postanowiliśmy podejść jeszcze kawałek w górę Jaworza, aby podziwiać panoramę okolicy z wieżą widokową w Męcinie. Wracaliśmy do samochodu tą samą trasą, którą pokonywaliśmy na szczyt. Gdy opuszczaliśmy Męcinie, widać było, iż wiele osób wpadło na podobny pomysł jak my, aby spędzić niedzielne popołudnie w tym miejscu.

Wieża widokowa pod Jaworzem - drabinki na szczyt
Wieża widokowa pod Jaworzem - drabinki na szczyt

      Cóż, mimo iż wiele osób uważało pomysł stawiania wieży widokowej pod szczytem Jaworza za absurdalny, warto wybrać się w to miejsce. Wieża ustawiona kilkaset metrów od szczytu co prawda nie daje nam możliwości obserwowania krajobrazu z czterech stron świata, jednak i tak widziane z niej tereny zachwycają. Roztaczające się wokoło wzgórza Beskidu Wyspowego, Gorców, Pogórza Rożnowskiego i Ciężkowickiego, Beskidu Sądeckiego a także Pienin, połączone z widokiem na srebrną taflę Jeziora Rożnowskiego przyciągają licznych wędrowców. Także nie pozostaje nam nic innego jak zachęcenie Was abyście i Wy zdobyli tą ciekawą wieżę widokową pod Jaworzem w Męcinie.

Wieża widokowa pod Jaworzem
Wieża widokowa pod Jaworzem

Dodaj komentarz