Wąwóz Homole

Wybierając się na wypoczynek w Pieniny i poszukując największych ich atrakcji, nie sposób nie wspomnieć o wspaniałym Przełomie Dunajca, Sokolicy czy Trzech Koronach. Niewątpliwą atrakcją tego regionu jest także Wąwóz Homole, którego 800 metrowa trasa biegnie wśród wapiennych skał, przy nurcie potoku Kamionka. Jeśli odwiedzacie okolicę Szczawnicy, to wąwóz w Jaworkach powinien stać się dla Was punktem obowiązkowym do zobaczenia!

Wąwóz Homole to jeden z najpiękniejszych jarów w Polsce. Ta niewątpliwa atrakcja Pienin rokrocznie przyciąga tłumy turystów chcących obcować z wspaniałą polską przyrodą. Wąwóz w Jaworkach dzięki biegnącemu przez niego łatwemu szlakowi cieszy się dużą popularnością wśród turystów w różnym wieku. A ponad to, do odwiedzenia Wąwozu Homole zachęcają wspaniałe widoki!

Wąwóz Homole - potok Kamionka
Wąwóz Homole - potok Kamionka

Dojazd i parking

      Chcąc dojechać do Wąwozu Homole musicie skierować się ze Szczawnicy w stronę miejscowości Jaworki. Po przejechaniu ok 7 km po prawej stronie od wjazdu Jaworek znajdują się dwa spore parkingi. Ceny za postój wahają się tu od 2-3 zł za godzinę. A do wejścia do wąwozu będziecie musieli podejść ok. 200m. Alternatywną opcją na pozostawienie samochodu jest darmowy parking przy wyciągu „Arena narciarska Jaworki – Homole”, jednak stąd podejście do Wąwozu Homole to ok. 700 m. Warto jednak wybrać tą opcję, jeśli zdecydujecie się zjechać kolejką krzesełkową z platformy widokowej do Jaworek.

Wąwóz Homole - kolej linowa Homole
Wąwóz Homole - kolej linowa Homole

     Jeśli jednak wybierzecie się na przechadzkę jarem komunikacją zbiorową, informujemy Was, że jeżdżące tu busy zatrzymują się w pobliżu restauracji „Halka”.  Więc wówczas, musicie troszkę cofnąć się do zejścia.

Wąwóz Homole – zielony szlak

Wąwóz Homole - wejście
Wąwóz Homole - wejście

       Po dotarciu pod wejście do Wąwozu Homole z łatwością odszukacie trasę, która prowadzi jarem. Przygotowano tu dla turystów szlak zielony biegnący ok. 800 m. wzdłuż koryta potoku Kamionka. Ulokowane przy wejściu kasy biletowe były zamknięte, co nas zdziwiło. Jednak ponoć od 2009 r. zaprzestano pobierania opłat za zwiedzanie wąwozu. Tak więc obecnie, macie możliwość zobaczyć to piękne miejsce za darmo!

       Czas jaki będzie Wam potrzebny ma pokonanie trasy Wąwozu Homole wg. map turystycznych przewiduje na to ok. 30 min. I szczerze, jest to możliwe, nawet dla mało zaawansowanych turystów. Jednak sprzyjające warunki przyrody powodują, że czas ten wydłuża się, szczególnie gdy robimy przystanki na zrobienie pamiątkowych fotografii.

Wąwóz Homole - ścieżka
Wąwóz Homole - ścieżka

Widoki i piękno przyrody w Wąwozie Homole

       Po przejściu kas na początku wąwozu, zaraz za mostkiem nad Kamionką znajduje się pokaźny szczyt Wapiennika, który przechodzi w Grzebień. Dalej zobaczycie Niską Skałę i najwyższy szczyt wąwozu – Wysoka Skałę, liczącą 120m.

Wąwóz Homole - kładka nad potokiem Kamionka
Wąwóz Homole - kładka nad potokiem Kamionka

      Przyglądając się otaczającym Wąwóz Homole skałom zapewne zauważycie, że w niektórych miejscach mają one czerwone zabarwienie, świadczące o obecności żelaza w ich składzie. Jednakże tutejszy wąwóz przed laty nie zasłynął z pokładów żelaza, lecz w szukanego wśród skał złota.

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

     Pokonanie 800 m. przebiega bardzo szybko dzięki różnorodności otaczającej nas przyrody. Mijane skały, przewieszone nad potoczkiem mostki i schody nadają miejscu klimat. Weźcie jednak uwagę to, że szlak prowadzący bardzo często po śliskich kamieniach może być dla nas niebezpieczny.

Polana i Kamienne Księgi

       Po przejściu kilku wzniesień w Wąwozie Homole docieramy wreszcie do polanki. Na strudzonych wędrowców czekają tu drewniane ławeczki i stoliki, przy których można zregenerować siły.  Ciekawą atrakcją na polanie są także tzw. Kamienne Księgi, w których mają być zapisane ludzkie losy, aż do końca świata.

Na Wysoką lub taras widokowy

       Z polanki poruszaliśmy się biegnącą w górę ścieżką wśród drzew, do rozdroża prowadzącego w stronę Wysokiej lub do tarasu widokowego. Choć przejście przez Wąwóz Homole nie powinno wam sprawić trudności, nawet, jeśli podróżujecie z dziećmi, to podejście pod Wysoką jest podobno znacznie bardziej wymagające.

Wąwóz Homole - na szlaku
Wąwóz Homole - na szlaku

     Jeśli podobnie jak my, nastawiacie się jedynie na Wąwóz Homole na oddalonym o 10 min od „Kamiennych Ksiąg” skrzyżowaniu możecie wybrać dwie opcje:

  • skręt w lewo – pozwoli Wam zejść do centrum Jaworek (pokonanie trasy ma zająć ok. 20 min)
  • droga na wprost, biegnąca wśród pięknych skał (Jemeriskowa Skała) po ok. 200 m zawiedzie Was do tarasu widokowego, który oferuje przybyłym altanę i ławki do podziwiania piękna otocznia. Stąd też możecie dotrzeć do punktów gastronomicznych i górnej stacji kolejki „Arena narciarska Jaworki – Homole”.
Wąwóz Homole - Jemeriskowa Skała
Wąwóz Homole - Jemeriskowa Skała

     My wybraliśmy opcje z tarasem widokowym, więc skierowaliśmy nasze kroki na wprost. Jednak, jeśli wolicie podejście na Wysoką, wówczas wybieracie skręt w prawo.

Taras widokowy i kolejka „Arena narciarska Jaworki - Homole”

Wąwóz Homole - panorama z tarasu widokowego
Wąwóz Homole - panorama z tarasu widokowego

       Widok roztaczający się z punktu widokowego na panoramę Pienin jest piękny! Zobaczycie z niego szczyty takie jak: Trzy Korony, Lubań, Przechyba, Radziejowa, Wysoki Wierch i inne. Przygotowane dla turystów ławeczki i altana, pozwalają na dłuższe kontemplowanie otaczającej nas przyrody. Nic więc dziwnego, że cieszą się dużą popularnością.

Wąwóz Homole - kolej linowa Homole
Wąwóz Homole - kolej linowa Homole

     Z tarasu widokowego do Jaworek dotrzecie albo piechotą, albo możecie wykorzystać w tym celu wagoniki kolejki „Arena narciarska Jaworki – Homole”. Koszt przejazdu to 9 zł. Wagoniki nie mkną zbyt szybko, dzięki czemu można napawać się pięknem okolicy. Przejazd kolejką trwa około 8 min. Jeśli zaparkowaliście na parkingu przy kolejce tu kończy się wasza podróż, jednak stąd do głównego parkingu przy Wąwozie czeka was 10 min przechadzka.

     Wycieczka do Wąwozu Homole to świetna wyprawa dla osób w każdym wieku. Piękno przyrody ukrytej wśród skał i szemrzącego potoku przyciąga wiele osób. Jest tu pięknie o każdej porze roku. Jednak polecamy Wam odwiedzenie Wąwozu w Jaworkach w innym terminie niż weekend, ponieważ wówczas spotkacie tu spore tłumy.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz