Staw “Las” w Puszczy Niepołomickiej

Piękna i majestatyczna Puszcza Niepołomicka niejednokrotnie zwana jest zielonymi płucami Krakowa. Swoim urokiem przyciąga licznie osoby lubiące wypoczynek wśród zieleni, jazdę na rowerze czy biegi. Dziś chcielibyśmy Was zabrać do urokliwego miejsca od strony Kłaja, czyli nad staw „Las” w Puszczy Niepołomickiej. Choć nie jest on tak popularny jak największy w puszczy Czarny Staw i tak robi wrażenie.

Puszcza Niepołomicka działa jak swego rodzaju magnes na mieszkających wokół niej ludzi, choć nie tylko bo przy wjazdach do lasu spotkacie wiele samochodów z Krakowa. Piękno tego miejsca i liczne rezerwaty z nienaruszoną przyrodą sprawiają, że wielu z nas lubi wypoczywać w tym miejscu. Choć już kiedyś wspominaliśmy na naszej stronie o największym i najpopularniejszym zbiorniku wodnym w puszczy, Czarnym Stawie, to dziś proponujemy wyprawę nad Staw „Las” w Puszczy Niepołomickiej, od strony Kłaja. Sami zobaczcie jak pięknie prezentuje się w jesiennej aurze!

Staw Las w Puszczy Niepołomickiej 1
Staw Las w Puszczy Niepołomickiej

Dojazd i parking

Staw Las w Puszczy Niepołomickiej 2
Staw Las w Puszczy Niepołomickiej

       Dotarcie do Stawu „Las” w Puszczy Niepołomickiej najprostsze będzie oczywiście od strony Kłaja. Jadąc od strony Proszówek, za rondem w Kłaju skręcacie w prawo w drogę przed Tesco. Doprowadzi Was ona do torowiska, pod którym musicie przejechać i przy drodze do lasu zostawić samochód, gdyż nie ma tam typowego parkingu. Jadąc od strony Niepołomic, skręcacie w lewo w Szarowie przy kapliczce i docieracie bezpośrednio do celu. Dojedziecie tu także rowerami z serca puszczy leśnymi ścieżkami.

Staw „Las” w Puszczy Niepołomickiej

Staw Las w Puszczy Niepołomickiej 7
Staw Las w Puszczy Niepołomickiej

     Staw „Las” w Puszczy Niepołomickiej ulokowany jest praktycznie zaraz przy wejściu do lasu od strony Kłaja. Od biegnących nieopodal torów do samego stawu jest ok 150 m, więc naprawdę niewielka odległość. Dla osób znających Czarny Staw odskocznia w postaci stawu „Las” powinna być fajnym pomysłem.  Sam staw jest jednym z kilku punktów czerpania wody wyznaczonych w puszczy jako środek zapobiegający pożarom. Jednak staw „Las” należy do Towarzystwa Wędkarskiego w Kłaju, które zarybia zbiornik wodny, dlatego też prawdopodobnie podczas odwiedzin tej części puszczy spotkacie przy brzegu jeziorka właśnie wędkarzy.

Staw Las w Puszczy Niepołomickiej 5
Staw Las w Puszczy Niepołomickiej

       Osoby przemierzające leśne ścieżki Puszczy Niepołomickiej pewnie niejednokrotnie mijały mniejsze i większe stawki i kanały tnące las, jednak to te dwa – Czarny Staw i Staw „Las”, są najbardziej popularne i znane. Co różni oba te stawy? Przede wszystkim woda. Czarny Staw charakteryzuje woda w odcieniu coca-coli, z powodu wydobywanego w tym miejscu przed laty torfu. Nie będziecie tu też mogli przyjrzeć się dnu stawu czy zaobserwować zwierząt w nim żyjących. Oprócz ważek czy owadów poruszających się po jego tafli. Natomiast w stawie „Las” woda jest bardziej klarowna, przez co umożliwia podziwianie dna zbiornika. Co więcej, możecie zobaczyć w nim hodowane przez wędkarzy ryby czy pływające po nim dzikie kaczki.

Staw Las w Puszczy Niepołomickiej 4
Staw Las w Puszczy Niepołomickiej

      Co je natomiast łączy? Przy obu stawach znajdziecie ławeczki na których można zregenerować siły po pieszej czy rowerowej podróży. Co więcej, w obu stawach obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli dla ludzi jak i dla psów. Dlaczego? Z dwóch powodów. W Czarnym Stawie po prostu nie widać dna i nie będziecie wiedzieli jakie niebezpieczeństwo w nim na Was czyha. Natomiast w stawie „Las” w Puszczy Niepołomickiej wędkarze troszczą się przede wszystkim o ryby. Ponad to oba stawy możecie bez większego problemu obejść dookoła, aby obejrzeć je z różnych stron.

     Jeśli zdecydujecie się na spacer po Puszczy Niepołomickiej od strony Kłaja, aby zobaczyć staw „Las”, warto poświęcić chwilę i pozwolić sobie na przechadzkę wokół stawu. Z różnych stron wygląda naprawdę ciekawie. A jeśli chcecie i macie siły na spacer po puszczy, warto wybrać którąś ze ścieżek i zagłębić się w gęstwinę drzew. Szczególnie teraz, jesienią, gdy wszystko wygląda tak barwnie.

Staw Las w Puszczy Niepołomickiej 6
Staw Las w Puszczy Niepołomickiej

Dodaj komentarz