Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu
Wśród pięknych okoliczności przyrody, w sąsiedztwie Jeziora Czchowskiego wznosi się Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu. Przybywając do tego miejsca warto zaznajomić się z życiorysem tych patronów Diecezji Tarnowskiej i przyjrzeć się z bliska miejscom z nimi związanymi. W Tropiu czeka na was kościół z XI w. pod patronatem pustelników, pustelnia i cudowne źródełko.
Dwaj żyjący w X w. pustelnicy swoim sposobem życia odcisnęli piętno w historii Polskiego Kościoła i Diecezji Tarnowskiej. Choć wiedli żywot w tak odległych od naszych czasach ich kult wciąż jest duży i wiele osób pragnie odwiedzić związane z nimi miejsca. W Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu macie możliwość zajrzeć do kościoła im poświęconego czy pomodlić się przy pustelni. A wszystko to z dodatkiem widoku na Jezioro Czchowskie.
Dojazd i parking
Parafia w Tropiu ulokowana jest nad brzegiem Jeziora Czchowskiego przy trasie z Jurkowa w stronę Nowego Sącza. Aby dotrzeć do Sanktuarium Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu macie możliwość wybrać dwie opcje:
- Przepłyniecie promem – który pływa między Wytrzyszczką a Tropiem co 15 min, a skorzystanie z promu jest darmowe,
- Przejście kładką nad Dunajcem w Witowicach Dolnych
- Przejazd samochodem przez tamę elektrowni wodnej w Czchowie
W obu tych przypadkach na turystów czekają spore parkingi. Po dotarciu na drugi brzeg jeziora czeka Was spacer w kierunku kościoła, a później zgodnie z kierunkowskazami prowadzącymi między dwoma cmentarzami dojdziecie w stronę pustelni i źródełka. Idąc od promu czeka was ok. 1km drogi a trasa od kładki liczy 1,5 km.
My wybraliśmy opcje przejścia kładką. Po drodze mijaliśmy Grotę Matki Bożej w skale aż dotarliśmy na plac kościelny. Po obejrzeniu wnętrza świątyni ruszyliśmy w kierunku pustelni i źródełka zgodnie z wskazaniami znaków.
Kościół Parafialny w Tropiu p. w. Św. Św. Andrzeja Świerada i Benedykta – Pustelników
Kościół p. w. Pustelników w Tropiu to przykład nielicznych zabytków sztuki wczesnoromańskiej i należy do grupy najstarszych kościołów w Diecezji. Pochodzący z XI w. (prawdopodobnie 1045 r.) kościół św. Świerada i Benedykta w Tropiu przez znawców oznaczany jest najwyższą rangą zabytkową. Po wywołanym przez Tatarów pożarze w 1241 r. został odbudowany. W latach 1563 -1603 budynek kościoła zmieniono na zbór kalwiński przez Annę Robkowską, a później po gruntownym odnowieniu przez rycerza Jana Wiernika w latach 1603 – 1634 r. na powrót stał się katolicką świątynią.
W roku 1626 r. do kościoła sprawiono obraz przedstawiający koronację Matki Bożej z Patronami Kościoła. Badania archeologiczne powadzone od połowy XX w. na terenie parafii wskazały romańskie pochodzenie świątyni. Od 2002 r. parafia w Tropiu uznawana jest za Sanktuarium Świetych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu.
Po dojściu na plac kościelny warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z terenem przy kościele. Świątynia w towarzystwie pięknego Jeziora Czchowskiego wygląda bajecznie. We wnętrzu na uwagę zasługują także: romański fragment fresku ze św. Stefanem, obraz w ołtarzu głównym ze św. Andrzejem Świeradem i Benedyktem, XVIII w. drewniana figura św. Świerada czy polichromia zdobiąca sklepienie przedstawiająca Zesłanie Ducha Świętego.
Pustelnia i źródełko św. Świerada
Po obejrzeniu od wewnątrz Sanktuarium św. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu ruszyliśmy kamienistą drogą w stronę Pustelni św. Świerada. Mieliśmy przed sobą ok. 700 m. Po chwili minęliśmy rozdroże prowadzące w stronę promu i pod nowy cmentarz parafialny. Zgodnie z sugestią drogowskazów przeszliśmy wzdłuż cmentarza, aby następnie skręcić w prawo w szutrową drogę. Stąd już prosta droga pod Kapliczkę – Pustelnię. Po drodze minęliśmy jeszcze dawny cmentarz choleryczny z charakterystyczną kaplicą.
Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazała się Pustelnia św. Świerada, będąca obecnie kaplicą poświęcona temuż świętemu. W niewielkiej odległości od niej znajduje się cudowne źródełko św. Świerada. To naprawdę urokliwe miejsce, jednakże z powodu plagi komarów nasz pobyt przy pustelni nie trwał zbyt długo.
Wizyta w Sanktuarium Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu to ciekawy pomysł na spędzenie czasu dla pielgrzymów jak i turystów. Niebywałą atrakcją, szczególnie dla małych podróżników będzie rejs promem przez Jezioro Czchowskie do Tropia. Jednakże i dojście do Tropia od strony biegnącej nad Dunajcem kładki będzie atrakcyjne. Trasa między kościołem i pustelnią oraz historia życia polskich pustelników mogą stać się dla Was inspiracją na spędzenie wolnego czasu w okolicy Jeziora Czchowskiego.
- Atrakcje, Miejsca sakralne, Zabytki
- 13 lipca, 2019
- aw-foto
- Brak komentarzy