Rezerwat Biała Woda

Pieniny wyglądają pięknie o każdej porze roku, jednakże zdobne w jesienne barwy szczyt ze zdwojona siłą przyciągają turystów w okolice Szczawnicy. W tym wpisie chcemy Wam pokazać Rezerwat Biała Woda, czyli piękne i interesujące miejsce chroniące pozostałości łemkowskiej wsi, ciekawe formacje skalne i kaskady na płynącym przez niego potoku. Choć odwiedzający Szczawnicę turyści zazwyczaj decydują się na odwiedzenie samego miasteczka, pobliskiego Wąwozu Homole lub na skorzystanie ze szlaków górskich na Trzy Korony czy Sokolicę, to warto wybrać się i tu – do Rezerwatu Biała Woda. To doskonałe miejsce do spacerów, jak i przejażdżek rowerowych

Rezerwat Biała Woda ulokowany jest w niewielkiej odległości od Szczawnicy i jest doskonałym miejscem na spędzenie wolnego czasu dla osób w każdym wieku i o różnej sprawności fizycznej. Bez trudu poradzą sobie na jego szlaku wytrawni piechurzy jaki i rodziny z małymi dziećmi.  Na powierzchni 28 ha zajmowanych przez Rezerwat Biała Woda znajdują się liczne skały o ciekawych kształtach, charakterystyczne dla Pienin rośliny jak i zwierzęta oraz dwa potoki – Biała Woda i Potok Brysztański. Całość szlaku urozmaicają pojawiające się przy drodze dawne zabudowania łemkowskie i działające w sezonie bacówki. Czas jaki będzie Wam potrzebny na pokonanie trasy to ok 30 – 40 min spokojnym krokiem. Biegnący przez dolinę Białej Wody szlak jest naprawdę łagodny, nie ma na nim stromych podejść. Biegnąca rezerwatem droga co prawda nie jest wyasfaltowana, ale dobrze ubita, więc nawet osoby podróżujące z wózkami dziecięcymi czy na wózkach inwalidzkich bez trudu ją pokonają. A jeśli poczujecie się strudzeni, możecie odpocząć na licznie rozstawionych ławeczkach.

Panorama z Przełęczy Rozdziela na Rezerwat Białej Wody i wypasane stado owiec
Panorama z Przełęczy Rozdziela na Rezerwat Białej Wody i wypasane stado owiec

Dojazd i parking

        Chcąc dojechać do Rezerwatu Biała Woda musicie skierować się ze Szczawnicy w stronę miejscowości Jaworki. Po przejechaniu ok. 8 km, w Jaworkach dotarliśmy do skrzyżowania które prowadzi w prawo w stronę kolejki Arena Jaworki, natomiast wybierając skręt w lewo zgodnie z drogowskazem skierowaliśmy się do rezerwatu. Już z oddali widać było spore tłumy kierujące się na piechotę w stronę Białej Wody.

Widok z Przełęczy Rozdziela na Rezerwat Białej Wody
Widok z Przełęczy Rozdziela na Rezerwat Białej Wody

       Po ok. 1 km od skrzyżowania dotarliśmy do Parkingu Biała Woda. Cena za postój za 1 godzinę wynosi 3 zł, za każda kolejną 2 zł. Jednak, jeśli lubicie ryzykować, możecie zaparkować „na dziko” gdzieś wzdłuż drogi. Z parkingu biegnie bezpośredni szlak w kierunku rezerwatu.

Spacer przez Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Biała Woda - wejście i widok na Czubatą
Rezerwat Biała Woda - wejście i widok na Czubatą

     Istniejący już ponad 55 lat (1963 r.) Rezerwat Biała Woda znajduje się na terenie zabudowań Rusi Szlachtowskiej (Łemkowie), dlatego już w drodze z parkingu do rezerwatu mijaliśmy liczne pozostałości łemkowskich zabudowań. Na początku szlaku, zaraz przy parkingu miniecie ciekawą kapliczkę a w dalszej części zabudowania gospodarcze i chałupy. Z prawej strony szutrowej drogi szumi wartka Biała Woda.

Rezerwat Biała Woda - szlak przez rezerwat
Rezerwat Biała Woda - szlak przez rezerwat

       Po dojściu do początku rezerwatu podobnie jak przy Wąwozie Homole znajduje się kasa biletowa, jednakże podczas naszej wizyty była zamknięta. Przy budynku macie możliwość zapoznać się z ciekawostkami związanymi z Rezerwatem Biała Woda, jego skałami, zwierzętami, roślinnością i historią.  Tu też czekają na Was ławeczki, jednak wzdłuż szlaku spotkacie je jeszcze często.

       Praktycznie przy samym wejściu do Rezerwatu Biała Woda przyciąga wzrok interesująca formacja skalna ze szpiczastym szczytem i nagimi zboczami zwana Czubatą.  Niewiele dalej zobaczycie Bazaltową Skałę, będąca pomnikiem przyrody nieożywionej.

Rezerwat Biała Woda - łemkowska kapliczka z dawnej wsi Biała Woda
Rezerwat Biała Woda - łemkowska kapliczka z dawnej wsi Biała Woda

       Podczas spaceru niejednokrotnie będziecie mijać skały otaczające Was zarówno z prawej jak i z lewej strony. W dalszej części rezerwatu zobaczyliśmy duże wapienne urwisko zwane Smolęgową Skałą, co ciekawe jest ona wyznacznikiem rozpoczynającego się w tym miejscu Wąwozu Międzyskały.

Rezerwat Biała Woda - wodna kaskada
Rezerwat Biała Woda - wodna kaskada

       W wąwozie wody górskiego potoku znacznie przyspieszają, dlatego na pewno zauważycie stworzone przez jego bieg kaskady czy żłobienia stworzone przez wartki nurt.

Rezerwat Biała Woda - Skała Sfinks
Rezerwat Biała Woda - Skała Sfinks

       Biegnący w rezerwacie szlak kilkukrotnie przecina płynący w jego sąsiedztwie potok. Toteż po drodze czekają na turystów drewniane kładki i pomosty ułatwiające przejście suchą nogą. Podążając szutrową drogą nie sposób nie podziwiać piękna otaczającej nas przyrody w jesiennych barwach. Nieco dalej za Wąwozem Międzyskały naszym oczom ukazuje się Czerwona Skała zwana też Sfinksem, z powodu swojego kształtu. Po przeciwległej stronie potoku podziwiać możecie natomiast Konowalskie Skały, będące swoistym amfiteatrem w rezerwacie.  W dalszej części podziwiać możecie Kornajowskie Skały, które zyskały swoja nazwę od istniejącego tu przed laty osiedla Kornaje.

Rezerwat Biała Woda - Potok Bystrzański
Rezerwat Biała Woda - Potok Bystrzański

      Ostatnim etapem wędrówki przez Rezerwat Biała Woda jest fragment biegnący od miejsca, w którym łącza się ze sobą Potok Bystrzański i Biała Woda. Naprzeciwko składu drzewa znajduje się tutaj duża Kociubylska Skała, której ostre ściany wchodzą bezpośrednio do nurtu potoku. Na końcu rezerwatu zobaczycie natomiast Brysztańskie Skały.

Rezerwat Biała Woda - Kociubylska Skała
Rezerwat Biała Woda - Kociubylska Skała

W kierunku Przełęczy Rozdziela

Rezerwat Biała Woda - podejście do Przełęczy Rozdziela
Rezerwat Biała Woda - podejście do Przełęczy Rozdziela

      Kiedy dotarliśmy do końcowego etapu Rezerwatu Biała Woda postanowiliśmy spróbować podejść pod strome podejście w kierunku Przełęczy Rozdziela. Strome szutrowe podejście wymaga sporo energii jednak warto pokusić się o taki krok, aby móc podziwiać panoramę na Rezerwat Białej Wody.

Rezerwat Biała Woda - stado owiec
Rezerwat Biała Woda - stado owiec

      Przy znajdującej się po drodze bacówce możecie chwilę odpocząć na znajdujących się tu ławeczkach i poświęcić chwilę na delektowania się owczymi oscypkami. Gdy podeszliśmy pod bacówkę mogliśmy z bliska przyjrzeć się wypasowi owiec i zobaczyć, jak wygląda praca bacy.

Widok z Przełęczy Rozdziela na Słowację
Widok z Przełęczy Rozdziela na Słowację

      Idąc dalej w górę doszliśmy do granicy polsko – słowackiej. Przełęcz Rozdziela (803 m n.p.m.) zawdzięcza swoją nazwę właśnie rozdzielaniu od siebie Pienin Małych i Beskidu Sądeckiego. Na skrzyżowaniu ulokowanym na granicy polsko – słowackiej znajdziecie kierunkowskaz wskazujący szlaki:

  • Na wprost do Litmanowej na Słowacji,
  • W lewo przez Szczop, Harcałki, Syhłę, Przełęcz Gromadzką doprowadzi nas na Obidzę,
  • W prawo szlak na Wysoką, w kierunku Wąwozu Homole i Jaworek.
Widok z Przełęczy Rozdziela na Rezerwat Białej Wody
Widok z Przełęczy Rozdziela na Rezerwat Białej Wody

      My zdecydowaliśmy się na powrót trasą, którą przyszliśmy, dlatego też po odpoczynku w drodze powrotnej przy bacówce i powrocie na szlak biegnący przez Rezerwat Białej Wody szliśmy w kierunku parkingu. Jeśli lubicie zapoznawać się z historią miejsc, które odwiedzacie macie tu taką możliwość, gdyż wszystkie ciekawe atrakcje przyrodnicze i historia łemkowskiej wsi oznaczone są tabliczkami informacyjnymi, dzięki czemu nie ominiecie żadnego wartego uwagi miejsca.

Widok z Przełęczy Rozdziela na wypasane owce
Widok z Przełęczy Rozdziela na wypasane owce

      Ponieważ w dniu, kiedy odwiedziliśmy Szczawnicę i Rezerwat Białej Wody pogoda dopisywała, miasteczko jak i sam rezerwat cieszyły się dużą popularnością. Zachęcamy Was abyście i Wy odwiedzili to mniej znane, a jakże ciekawe miejsce w okolicy Szczawnicy właśnie w taki piękny jesienny dzień. Pokonanie trasy nie jest trudne a możliwość zobaczenia pięknej przyrody, oddychania czystym górskim powietrzem i degustacja prawdziwych oscypków, wydaje nam się wystarczającą motywacją. Sprawdźcie sami!

Dodaj komentarz