Plac Turka w Bochni

Plac Turka w Bochni to urokliwe, zielone miejsce w centrum solnego grodu. Położony w centrum Bochni park, tuż przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego bywa miejscem wytchnienia dla przechodniów w upalne dni, a wieczorami przyciąga zakochanych oferując oświetlone alejki na romantyczny spacer.

Plac Turka w Bochni, mimo swojej popularności wśród bochniaków przez niewielu z racji swojej nazwy kojarzony jest z bocheńskim burmistrzem. A jak się okazuj nazwa Plac Turka nie wywodzi się od jakiegoś mieszkańca odległej Turcji, lecz od nazwiska Józefa Turka (1801 -1882) będącego burmistrzem w solnym mieście. Za kadencji burmistrza Turka, Bochnia bardzo się rozwijała, dzięki niemu została też powołana do istnienia w mieście Ochotnicza Straż Pożarna. Toteż nie dziwi fakt, że mieszkańcy przy nazywaniu placu przy głównej ulicy miasta obrali mu takiego patrona. Co więcej, podobno miejsce, na którym ulokowano Plac Turka ofiarował w XIXw. miastu sam burmistrz na miejsce postoju furmanek przybywających do Bochni, ale dopiero w czasach niemieckiej okupacji powstał tam park miejski dla Bochniaków

Plac Turka w Bochni
Plac Turka w Bochni

      Park na Placu Turka mimo swoich niezbyt pokaźnych rozmiarów w porównaniu z wielkimi bocheńskimi Plantami cieszy się popularnością wśród mieszkańców i turystów. Urokliwe, pełne zielonych klonów i jesionów miejsce może stać się odskocznią od hałasu tętniącego życiem miasta. Park ulokowany na Placu Turka ozdabiają 3 okrągłe, obsadzone barwnymi kwiatami rabaty, przy których ulokowano ławki dla spacerujących. Nie dziwi więc fakt, że miejsce to przyciąga wiele osób ceniących obcowanie z przyrodą. W sąsiedztwie parku przed paru laty wzniesiono nowy plac zabaw (u stóp Uzborni), więc jeśli wybraliście się na spacer z dziećmi na pewno i dla nich znajdzie się tu wiele atrakcji.

Plac Turka w Bochni - plac zabaw
Plac Turka w Bochni - plac zabaw

      Podczas naszego ostatniego spaceru po Placu Turka w Bochni niestety z przykrością zauważyliśmy brak kilku ławek i koszy na śmieci rozlokowanych przy brukowanych alejkach. Nie wiemy czy wynika to z powodu dewastacji czy może z chęci ich odnowienia, jednak ich brak psuje odbiór miejsca. Co więcej, jeśli planujecie spacer musicie wziąć pod uwagę, że tutejszy park jest miejscem wylęgu młodych gawronów i niestety, co z tym idzie może sie zdarzyć, że ktoś z Was oberwie ptasimi odchodami.

Plac Turka w Bochni
Plac Turka w Bochni

     Mimo tych kilku mankamentów i my lubimy przechadzać się po parku na Placu Turka, bez względu na aktualną porę roku i dnia. Plac Turka w Bochni zachwyca, gdy otacza nas swoim zielonym szalem drzew, jesienią zaś pięknie prezentuje się w złocie jesiennych liści. A jeśli wybierzecie się na spacer po Placu Turka wieczorem, na własnej skórze przekonacie się jak klimatycznie wygląda oświetlony przez latarnie.

Dodaj komentarz