Park Uzbornia w Bochni – zimowy spacer

Uzbornia to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Piękne alejki zachęcają do spacerów wśród zieleni, atrakcje dla dzieci przyciągają rodziców do wypoczynku na świeżym powietrzu,
a dla osób lubiących ciszę znajdzie się miejsce, gdzie można usiąść i rozkoszować się naturą.

Wzgórze, na którym znajduje się park Uzbornia w Bochni, jest dobrym miejscem na przechadzkę w pięknych okolicznościach przyrody. Porośnięte lasem wzgórze Uzborni przecinają liczne alejki zachęcające do spacerów, aktywnego wypoczynku na rolkach, rowerach oraz deskorolkach.

Na szczycie rodziny z dziećmi znajdą liczne atrakcje dla swoich pociech – drewniany plac zabaw, huśtawki, zjeżdżalnie. Ponad to osoby lubiące aktywne spędzanie czasu na łonie przyrody mogą skorzystać ze znajdujących się tam boisk do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, siłowni na świeżym powietrzu, stołów do szachów oraz z skate-parku. Dla osób lubiących czytać na zewnątrz, przygotowana jest też biblioteczka, z której można wypożyczyć książki do poczytania podczas pobytu w parku. W okresie letnim w znajdującym się w parku amfiteatrze odbywają się koncerty, projekcje filmów, konkursy dla najmłodszych czy występy.

Uzbornia znajdujący się w pobliżu centrum miasta jest często odwiedzany przez mieszkańców Bochni. Podobnie i my zdecydowaliśmy się na spacer, mimo iż zimowa pogoda i mróz niezbyt do tego zachęcały. Ale przecież nie można tylko siedzieć w domu. Zjedliśmy wczesny obiad, ubraliśmy się ciepło i wyruszyliśmy na przechadzkę. Szliśmy od ul. Sądeckiej w kierunku parku. Mimo iż był weekend, w godzinach południowych niewiele osób korzystało z uroków Uzborni, przez co nie było tłoczno.

Uzbornia las, alejka w Bochni
Uzbornia las i alejka

Po dotarciu na miejsce skierowaliśmy nasze kroki w stronę punktu widokowego, znajdującemu się nad restauracją, z którego można się zachwycać panoramą miasta. Świetnie widać z niego ważne dla Bochni miejsca, takie jak szyby Kopalni Soli oraz kościoły – Bazylikę św. Mikołaja, kościółek szkolny, kościół św. Pawła i kościół św. Jana Nepomucena. Przy dobrej widoczności można zobaczyć tereny za Wisłą oraz oczywiście zajmującą sporą część powiatu bocheńskiego Puszczę Niepołomicką. Na wieży umieszczony jest zegar słoneczny (który niestety został uszkodzony).

Uzbornia panorama Bochni
Uzbornia - panorama Bochni

Oglądając panoramę w kierunku południowym zobaczymy Pogórze Wiśnickie.

Uzbornia panorama Bochni
Uzbornia - panorama Bochni

Następnie kierowaliśmy się na zachód w stronę oczka wodnego (w którym w okresie letnim pływają wspaniałe ryby), mijając boiska, amfiteatr, siłownię i biblioteczkę. Mimo, iż alejki nie były zbyt dobrze odmiecione, nam znającym to miejsce udało się bezpiecznie zejść krętymi ścieżkami w kierunku pomnika. Może stać się on ciekawym miejscem dla osób lubiących historię i odwiedzających Uzbornię.

Uzbornia altany W Bochni
Uzbornia altany

Pomnik upamiętnia zbrodnię niemieckich żołnierzy na 52 mieszkańcach Bochni. Zostali oni rozstrzelani 18 grudnia 1939 roku na tym wzgórzu, za napad na posterunek policji. W pobliżu pomnika znajduje się zielony labirynt dla dzieci.

W tym miejscu można poświecić trochę czasu na zadumę, usiąść na ławce i podziwiać panoramę osiedla Niepodległości tzw. dawne XXX-lecie.

Panorama widok osiedla Niepodległości w Bochni
Panorama widok osiedla Niepodległości w Bochni

Przechodząc koło pomnika i kierując się na południowy – zachód trafimy na kapliczkę Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej z 1880r, która jest wotum ofiarnym za uratowanie dziecka. Aby do niej dotrzeć należy skręcić w lewo na schody przy alejce.

Uzbornia kapliczka w Bochni
Uzbornia kapliczka w Bochni

Wracając dróżką ku pomnikowi, zaczęliśmy kierować się w stronę centrum miasta. Schodząc do podnóża wzgórza dochodzimy do mostku nad Babicą, po przejściu którego dojdziemy do ul. Kazimierza Wielkiego (głównej ulicy Bochni, prowadzącej do centrum). Znajdziemy tam też mapkę parku z jego atrakcjami. Wspólnie podjęliśmy decyzję, o powrocie na szczyt innymi alejkami niż schodziliśmy.

Uzbornia las
Uzbornia las

Mimo dość stromego podejścia dotarliśmy do punktu rozpoczęcia spaceru, mijając po drodze urokliwie zaśnieżone miejsca i ławeczki pokryte śniegowymi poduchami.  Piękno zimowego krajobrazu satysfakcjonowało nas oboje. Ponad to byliśmy bogatsi o wiedzę na temat miejsca jakim była w przeszłości i jakim jest obecnie Uzbornia. Po spacerze zdecydowaliśmy się na rozgrzewającą herbatę w pobliskiej restauracji.

Uzbornia punkt widokowy w Bochni
Uzbornia punkt widokowy w Bochni

Spacer można zacząć od ulicy Parkowej lub ulicy Widok

Średni czas przejścia: 23min, długość trasy około 1,6 km

Dodaj komentarz