Ogrody sensoryczne w Muszynie
Muszyna, czyli popularne małopolskie uzdrowisko słynące z leczniczych wód, ma przygotowany dla odwiedzających ją turystów pełen wachlarz atrakcji. Duża popularnością wśród odwiedzających miasteczko stały się ostatnimi czasy Ogrody sensoryczne (zmysłów) w Muszynie. Bogactwo doświadczanych w tym miejscu przez ludzkie zmysły bodźców i mnogość atrakcji sprawiają, że miejsce to tak chętnie odwiedzają przyjeżdżający do Muszyny goście.
W malowniczej Muszynie nie sposób się nudzić. Piękne widoki, pijalnie z leczniczą wodą, czyste powietrze, zabytki i liczne atrakcje sprawiają, że odwiedzający Małopolskę turyści chętnie wybierają się w podgraniczna część naszego regionu.
Stworzone w Muszynie Ogrody sensoryczne (zmysłów), choć stosunkowo mało rozpowszechnione w Polsce spotykają się z pozytywnym odbiorem. Parki tego typu co prawda stwarzają wrażenie jedynie miejsca do wypoczynku jednak pełnią przede wszystkim funkcje terapeutyczne i edukacyjne. Ich podstawową zaletą jest to, iż może z nich bezpłatnie korzystać każdy, bez względu na wiek czy stan zdrowia Zaprojektowane w Muszynie ogrody zmysłów dostosowano do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i podróżujących z wózkami dziecięcymi, a co więcej, dzięki specjalnym tablicom informacyjnym z napisami w alfabecie Braille’a, nawet osoby niewidome mogą doświadczyć piękna tego miejsca.
Dojazd i parking
Dojazd do samej Muszyny zostawiamy Wam do wyboru, gdyż do miasteczka dotrzecie bez większego trudu dwoma główniejszymi drogami albo od strony Żegiestowa albo od strony Kryniccy.
Jako miejsce parkingowe sugerujemy Wam wybranie darmowych parkingów przy Alei Zdrojowej w Muszynie, skąd będziecie mieli doskonałe miejsce do podejścia do Ogrodów sensorycznych (zmysłów) w Muszynie od dwóch stron. Jeśli podróżujecie z małymi dziećmi lub z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich prościej pojeść Wam będzie od strony Alei Zdrojowej przy lodowisku a następnie przejść przy sanatorium Korona. Alternatywnym podejściem może okazać się wejście ogrodów schodami od strony Pijalni Wody Mineralnej Antoni.
Jeśli już zaparkujecie przy Alejach Zdrojowych warto poświęcić trochę czasu i na piechotę wybrać się do pobliskiego Parku Zapopradzie czy zdobyć ruiny zamku „Baszta” w Muszynie.
Muszyńskie ogrody sensoryczne (zmysłów)
Jak już wspominaliśmy istniejące w Muszynie ogrody sensoryczne (zmysłów) nie są typowym parkiem do odpoczynku i rekreacji na łonie przyrody, choć podziwiane z jego szczytu widoki są naprawdę fantastyczne. Ogrody zmysłów mają pełnić przede wszystkim funkcje terapeutyczne i edukacyjne dla osób wymagających oddziaływania na zmysły, aby przybliżyć im piękno otaczającego nas świata. Jednak nie oznacza to, że „zwykły” turysta będzie się tu nudził. O nie! Gdyż naprawdę jest tu co robić!
Park sensoryczny w Muszynie zaprojektowano tak aby oddziaływał on na wszystkie ludzkie zmysły: wzrok, smak, słuch węch i dotyk. Całość ogrodów podzielono na strefy w których skupiono się na poszczególnych zmysłach i dzięki specjalnym tablicom informacyjnym bez trudu zorientujecie się w jakiej części parku się znajdujecie. Poniżej przedstawimy Wam podział ogrodów sensorycznych na 8 stref:
• Strefa zdrowia
W tej części ogrodów sensorycznych (zmysłów) w Muszynie znajduje się tzw. „zielona siłownia”, czyli sprzęty do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno wśród osób starszych jak i wśród dzieci. Ćwiczenia na plenerowym sprzęcie wzmacniają mięśnie, poprawiają kondycję, pobudzają krążenie.
• Strefa zapachu
Drugą ważną częścią ogrodów jest strefa poświęcona zapachowi. Posadzone na tym obszarze rośliny dobrano w taki sposób, aby wydzielany przez nie zapach był jak najbardziej intensywny i aromatyczny. Strefa ta przygotowuje dla odwiedzających ją dzieci jak i osób niewidomych specjalną ścieżkę edukacyjną, na której za pomocą zmysłu zapachu i dotyku zapoznają się z otaczającymi je ziołami i kwiatami. Czekają tu na nich wonne róże, hiacynty, mięty czy sosny. Może sami spróbujecie rozpoznać po zapachu niektóre z mniej znanych roślin?
• Strefa zapachowo – dotykowa
Kolejna strefa w ogrodach sensorycznych w Muszynie łączy ze sobą korzystanie z dwóch ważnych zmysłów zapachu i dotyku. Rośliny jakie w niej rosną zróżnicowano pod względem różnorodności faktury, kształtu liści czy zapachu kwiatów. W sąsiedztwie tego regionu znajdują się liczne obszary zielone, które w piękne słoneczne dni chętnie wybierane są przez rodziny na pikniki.
• Strefa dźwięku
W strefie poświęconej otaczającym nas dźwiękom skupiono się przede wszystkim na zintensyfikowaniu właśnie bodźców słuchowych. Przemierzając żwirowe ścieżki, słysząc otaczający nas wokół szmer strumienia, szelest drzew i śpiew ptaków można naprawdę się zrelaksować. Poświęćcie chwilę, aby usiąść na pobliskiej ławeczce i cieszyć się tymi odgłosami!
• Strefa smaku
To chyba najbardziej lubiana przez dzieci strefa Ogrodów sensorycznych (zmysłów) w Muszynie. Rosną w niej krzewy i drzewa owocowe, których przemianę o różnych porach roku mogą obserwować nasi milusińscy. Co więcej, w porze owocowania każdy odwiedzający park może skosztować dobrodziejstw zrodzonych przez drzewa czy krzewy.
• Strefa wzroku
Strefa wzroku dotyczy tak naprawdę całego ogrodu sensorycznego, gdyż podczas spaceru parkowymi alejkami jesteście w stanie podziwiać różnoraką paletę barwnych kwiatów, krzewów i drzew. Ponad to ze szczytu ulokowane w strefie wzrokowej wieży widokowej jesteście w stanie dojrzeć piękno okolicy Muszyny z jej zabytkowymi zabudowaniami, ruinami muszyńskiego zamku czy Parkiem Zdrojowym Zapopradzie. Koniecznie wejdźcie na szczyt wieży i cieszcie oczy tym wspaniałym widokiem!
• Strefa Afrodyty
Władze Muszyny zadbały i o to, aby przybywający do miasteczka goście mogli przyczynić się do rozkwitu Ogrodów sensorycznych (zmysłów). W części parku której patronuje grecka bogini miłości – Afrodyta pary nowożeńców sadzą symboliczne drzewko dobrobytu i miłości – jabłoń. Mogą dodatkowo oznaczyć swoje drzewko kłódką, aby odwiedzający to miejsce wiedzieli, kto jest jego fundatorem. Prawda, że ciekawy pomysł?
• Ogród Baśni i Legend
Jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają ogrody sensoryczne i czy rzeczywiście tak jak staraliśmy się Wam pokazać, oddziaływają na zmysły, musicie się tu wybrać! Mnogość bodźców, czyste powietrze liczne atrakcje dla osób w każdym wieku, wszystko to wpływa na popularność Ogrodów Zmysłów w Muszynie. A jeśli zmęczycie się spacerowaniem zawsze możecie nabrać sił posilając się w kawiarni znajdującej się w Pawilonie Muzycznym u stóp wieży widokowej, albo rozpalić grilla w specjalnie do tego zagospodarowanym miejscu. Naprawdę jest tu co robić przez dobrych kilka godzin!
- Atrakcje, Przyroda, Wycieczki
- 15 grudnia, 2019
- aw-foto
- Brak komentarzy