Niepołomice – spacer po mieście

Niepołomice znajdujące się w bliskiej odległości od Krakowa słyną przede wszystkim z pięknego Zamku Królewskiego i XIV w kościoła parafialnego. Jednak to urokliwe miasteczko leżące na skraju Puszczy Niepołomickiej przyciąga wielu amatorów pieszych lub rowerowych wycieczek nie tylko do tych dwóch wyżej wymienionych miejsc.

W słoneczny wiosenny dzień postanowiliśmy urządzić sobie piesza wycieczkę po najciekawszych miejscach Niepołomic. Nasz spacer rozpoczęliśmy z ronda, z pod którego roztacza się widok na kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach.
Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach

      Otoczenie tego sakralnego miejsca. jak i ono samo zmieniało się na przestrzeni wieków, ale ta XIV w budowla budzi w odwiedzających ją zadumę, chwilę refleksji nad dziejami naszego kraju i podziw dla architektów i fundatorów świątyni sprzed lat. Zbudowany z cegły i kamienia kościół otaczają grube, głównie ceglane mury, pozwalające na odcięcie od żyjącego codziennym życiem miasta. Z tego powodu plac kościelny nabieram sakralnego charakteru.

Dzwonnica Kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach
Dzwonnica Kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach

       Obok świątyni wystawiono masywną wolnostojącą dzwonnicę. Na murach otaczających kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, umieszczono pod urokliwymi starodawnymi daszkami na drewnianych kolumnach, informacje o historii świątyni. Pięknym i niewątpliwie wartym uwagi elementem otoczenia kościoła jest brama z wykutym w kamieniu portalem z datą 1596r. Wszystkie te elementy świadczą o kunszcie pracujących nad świątynią architektów.  Obchodząc kościół dookoła można też przyjrzeć się bardziej współczesnej dekoracji jaką jest barwna mozaika z obrazem papieża Jana Pawła II.

Mozaika z obrazem papieża Jana Pawła II
Mozaika z obrazem papieża Jana Pawła II

Rynek w Niepołomicach

Kierując się na północ przez boczną bramę, naszym oczom ukazał się niepołomicki rynek a za nim majestatyczny Zamek Królewski w Niepołomicach. Rynek w Niepołomicach ma kształt kwadratu i właśnie przez niego przebiega trakt łączący ze sobą dwa królewskie zamki – Wawel i zamek niepołomicki (tzw. „Drugi Wawel”). Mimo inspirowania krakowskim rynkiem wygląd niepołomickiego centrum według nas odbiega od niego. W czasie wakacji miejsce licznie odwiedzają mieszkańcy i turyści raczący się widokiem tego urokliwego miasta z pobliskich kawiarnianych ogródków. 

Rynek w Niepołomicach - panorama
Panorama rynku w Niepołomicach

Idąc w kierunku zamku po lewej stronie natrafiamy na fontannę przedstawiającą córkę leśniczego (Justynę), która miała uratować króla Stefana Batorego przed turem podczas polowania. W letnie dni wokół fontanny biegają dzieci szukające ochłody w pluskającej z niej wodzie. Podczas naszego ostatniego pobytu w tym mieście fontanna była wyłączona na okres zimowy. Mimo wszelkich zabiegów mających upiększenie centrum miasteczka, takich, jak choćby obsadzane kwiatami rabaty, stanowczo na niekorzyść odbioru rynku wpływa pomysł stworzenia na jego płycie miejskiego parkingu. Może i jest to wygodne dla mieszkańców i odwiedzających, aby zostawić samochód w centrum Niepołomic, jednak wg nas zaburza to panoramę miasta.

Fontanna w Niepołomicach
Fontanna w Niepołomicach

Zamek Królewski w Niepołomicach

Zamek w Niepołomicach, ogrody Bony
Zamek w Niepołomocach, ogrody Bony

Przechodząc obok fontanny kierujemy się w stronę Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Po prawej stronie przed twierdzą rozciągają się zamkowe ogrody królowej Bony z malowniczym mostkiem, figurami zbrojnych rycerzy wykutych w kamieniu, zielonym labiryntem i trzema figurami żurawi.

Posągi rycerzy zamku Niepołomice
Posągi rycerzy zamku Niepołomice

Tuż za nimi usytuowano pomnik króla Kazimierza Wielkiego, bliskiego sercu niepołomiczan. Według legendy król Kazimierz wielokrotnie wyruszał ze swojego niepołomickiego zamku do wsi, gdzie podając się za biedaka rozmawiał z ludem. Gdy jednego razu nikt nie chciał użyczyć „królowi – przybłędzie” schronienia, zapukał do ubogiej chałupy. W zamian za gościnę i odstąpienie kromki chleba przybysz (król Kazimierz) został ojcem chrzestnym syna wieśniaka. Dlatego pomnik przy zamku przedstawia króla Kazimierza Wielkiego z dzieckiem (swoim chrześniakiem).

Pomnik króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach
Pomnik króla Kazimierza Wielkiego w Niepołomicach

Wchodząc na plac zamkowy naszym oczom ukazał się okazały dziedziniec inspirowany wawelskim. Czteroskrzydłowy dziedziniec otoczony krużgankami był wielokrotnie przebudowywany i przekształcany. To piękne miejsce było miejscem wypoczynku dla wielu rządzących naszym państwem królów, mimo iż początkowo miał to być tylko zamek myśliwski.

Zamek w Niepołomicach - dziedziniec zamkowy
Dziedziniec zamku w Niepołomicach

Na dziedzińcu zamku ustawiono zabytkowe armaty, można też zrobić sesje fotograficzną z figurą „Damy z łasiczką” lub Stańczykiem (błaznem królewskim). Sama figura zadumanego Stańczyka nie jest przypadkowa na niepołomickim dziedzińcu, gdyż nawiązuje on do sytuacji, w której, królewska para w wyniku wypadku na polowaniu straciła syna Olbrachta będącego w łonie królowej Bony. Według podań, błazen wytknął królowi Zygmuntowi Staremu po całym zdarzeniu, że „nie ten jest błaznem, kto ucieka przed rozjuszonym zwierzem, lecz ten, kto mając niedźwiedzia w klatce – wypuszcza go na własną szkodę”.

Warto będąc przy zamku obejść całą budowlę dokoła. Na południe od zamku stworzono dawną osadę tzw. Osadę Podegrodzie w której znajdziemy 3 oryginalnie wyposażone chaty z pobliskich wsi. Po przeciwnej stronie zamku góruje wysoki blaszany rycerz.

Park miejski w Niepołomicach

     Wychodząc z zamku przez bramę w kierunku parku przeszliśmy przez podciągnięte pod sufitem kraty, mijając grafiki planów twierdzy sprzed wieków. Kilka kroków i zamek został za naszymi plecami a pod stopami pojawiły się parkowe alejki. Sam znajdujący się przed zamkiem park miejski nie jest duży i przejście przez niego nie zajęło nam wiele czasu. W centrum parku wzniesiono altanę służącą podczas koncertów i imprez. W jej sąsiedztwie istnieje pamiątkowy Dąb Wolności, upamiętniający 1918r w którym nasz naród odzyskał niepodległość. W parku można spotkać wiele rodzin z dziećmi, co wynika z ulokowania w pobliżu placu zabaw, jak również istnienia pobliskiej lodziarni. Na skraju parku miejskiego znajdziemy również pomnik upamiętniający ofiary II Wojny Światowej i urokliwy „lwi wodotrysk”.

Ratusz w Niepołomicach

      Z parku skierowaliśmy nasze kroki w stronę Ratusza. Wybudowany w stylu neogotyku nadwiślańskiego ratusz wykonano z przede wszystkim z cegły, a elementy ozdobne z kamienia. Ozdobiony wieżyczkami i trójkątnymi szczytami budynek wzniesiono ma kształt litery „Y”, i z tego powodu oglądany z różnych stron wygląda podobnie.

Ratusz w Niepołomicach
Ratusz w Niepołomicach

Kopiec Grunwaldzki w Niepołomicach

    Obchodząc ratusz przeszliśmy w kierunku wschodnim na ul. Tadeusz Kościuszki skręcając w ul. Bankową, a następnie będąc na wysokości remizy strażackiej kierowaliśmy się na ul. Grunwaldzką. Po pokonaniu ok 1,5 km spod parku dotarliśmy pod tzw. Kopiec Grunwaldzki. Nie ukrywam, że zachodziliśmy w głowę o co chodzi z kopcem w Niepołomicach i dlaczego on tu właściwie jest. Podróżując po Krakowie niejednokrotnie mija się liczne kopce, ale co robi kopiec w tym mieście? Poza tym wiadomo: Grunwald = rok 1410 + Krzyżacy + Polacy, Litwini i Rusini + Urlich von Jungingen + Władysław Jagiełło + dwa nagie miecze itd. Także co mają wspólnego z Grunwaldem Niepołomice?  Otóż właśnie wyjaśniamy. Władysław Jagiełło po wygranej, właśnie w Niepołomicach oczekiwał na papieską opinię po pobiciu zakonu krzyżackiego. Postanowił przed uroczystym wjazdem do Krakowa dokonać przeglądu swoich wojsk na pobliskich terenach, na których obecnie piętrzy się usypany kopiec. Po pół wieku od wygranej bitwy pod Grunwaldem, w czasie, gdy nasz kraj ciemiężyli zaborcy, mieszkańcy chcąc upamiętnić tą wielką narodową wygraną postanowili wznieść w Niepołomicach kopiec. Na samo sypanie kopca przyjeżdżano z całej Polski przywożąc woreczki z ziemią z pól bitewnych, na których walczyli nasi rodacy, jak również ziemię mogił polskich z krajów, w których Polacy przebywali na emigracji. Niepołomicki kopiec stał się dla ówczesnych ludzi symbolem zjednoczenia i tęsknoty za utraconą ojczyzną.

     Współcześnie, Kopiec Grunwaldzki ma kształt 14 m pagórka porośniętego trawą, na którym góruje pomnik z krzyżem. U podnóża wzniesienia stworzono teren zielony z placem zabaw dla dzieci. Wychodząc na szczyt Kopca Grunwaldzkiego, szczególnie podczas zachodu słońca można obejrzeć pełną uroku panoramę rozciągającą się na Puszcze Niepołomicką, a z drugiej w kierunku Krakowa i doliny Wisły. Ten romantyczny widok ze szczytu ucieszył nasze oczy. Nic więc dziwnego, że miejsce jakim jest kopiec często pełni funkcje miejsca do towarzyskich spotkań. Zasmuca jednak fakt, iż miejsce, które ma piękne historyczne i patriotyczne powiązania jest tak bardzo zaśmiecane przez współczesnych ludzi.

       W tym miejscu skończyliśmy nasz spacer po atrakcyjnych miejscach Niepołomic. Wracaliśmy w kierunku ratusza i zamku, odbijając przy rynku w stronę parkingu przy parafii. Ta piesza wycieczka po Niepołomicach pozwoliła nam zapoznać się z wieloma historycznymi obiektami, poznać ich historię i obejrzeć, jak zmieniały się na przestrzeni lat. Jeśli dysponujecie wolnym czasem, spróbujcie zorganizować spacer po tym pełnym interesujących miejsc mieście. Nam obcowanie z budowlami pamiętającymi czasy polskich królów przysporzyło wiele radości.

Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz