Muzeum Ziemi Wiśnickiej

Niepozorny budynek umiejscowiony przy ul. Zamkowej 13 skrywa w sobie najcenniejsze dla okolic Wiśnicza eksponaty. Odwiedzając znajdujące sie tu Muzeum Ziemi Wiśnickiej zobaczycie prace lokalnych malarzy jak i dzieła znanych artystów, przedwojenne mundury oraz armatę Lubomirskich.

Budynek Muzeum Ziemi Wiśnickiej pierwotnie (od 1641r.) pełnił funkcję Domu dla Ubogich, czyli szpitala ufundowanego przez Lubomirskiego. Jednak obecnie w murach budynku utworzono muzeum, w którym obejrzeć można prace lokalnych artystów, pamiątki po rodzie Lubomirskich czy zabytkowe elementy wyposażenia wiśnickiego więzienia.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej - eksponaty
Muzeum Ziemi Wiśnickiej - eksponaty

     Zaraz przy wejściu do muzeum nie sposób nie zauważyć chluby Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Mamy tu na myśli armatę Lubomirskich z XVII w. znalezioną w 2006 r. na wiśnickim stadionie. Ciekawostką jest, iż zachowały sie tylko cztery lufy armatnie sygnowane herbem Lubomirskich, z czego trzy zobaczyć można na Wawelu. Tuż przy armacie zaprezentowano zdjęcia Zamku w Wiśniczu przed remontem i podczas początkowych prac renowacyjnych.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej - armata Lubomirskich
Muzeum Ziemi Wiśnickiej - armata Lubomirskich

      Ciekawymi eksponatami w Muzeum Ziemi Wiśnickiej będą też na pewno oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia jak i jedyny w Polsce zachowane przedwojenne uniform Służby Więziennej.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej - kajdany i przedwojenne mundury więzienne
Muzeum Ziemi Wiśnickiej - kajdany i przedwojenne mundury więzienne

      W Muzeum Ziemi Wiśnickiej z pewnością będziecie mieli możliwość obejrzeć obrazy wiśnickich malarzy takich jak: Stanisław Klimowski, ks. Stanisław Nowak i Marian Rojek. Ponad to w jednej z sal zaprezentowano pełne wyposażenie pokoju malarza i obrazy Jana Stasiniewicza.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej - wystawa
Muzeum Ziemi Wiśnickiej - wystawa
Muzeum Ziemi Wiśnickiej - wystawa malarstwa
Muzeum Ziemi Wiśnickiej - wystawa malarstwa

    Muzeum w Wiśniczu może pochwalić się też bogatym zbiorem prac znanego wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja. Artysta w dwóch salach zaprezentował projekty pomników Jana Pawła II, które zrealizowano w Polsce, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach. Ponad to odwiedzając Muzeum Ziemi Wiśnickiej obejrzycie liczne medale, rzeźby niereligijne i witraże zaprojektowane przez prof. Dźwigaja.

     Podczas naszej wizyty w Muzeum Ziemi Wiśnickiej prezentowana była także wystawa karykatur Zdzisława Czermańskiego – “MARS w karykaturze”, gdzie przyjrzeć się można było chociażby marszałka Piłsudskiego i generałów z Legionów Polskich.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej, choć niewielkie skrywa wiele cennych i interesujących eksponatów. Warto odwiedzić to miejsce zaraz po zwiedzaniu Zamku w Wiśniczu lub Więzienia, aby móc zobaczyć wszystkie skarby z wiśnickiego regionu.

Szczegółowe informacje o Muzeum znajdziecie na stronie Muzeum Ziemi Wiśnickiej 

Dodaj komentarz