Muzeum Ziemi Wiśnickiej
Niepozorny budynek umiejscowiony przy ul. Zamkowej 13 skrywa w sobie najcenniejsze dla okolic Wiśnicza eksponaty. Odwiedzając znajdujące sie tu Muzeum Ziemi Wiśnickiej zobaczycie prace lokalnych malarzy jak i dzieła znanych artystów, przedwojenne mundury oraz armatę Lubomirskich.
Budynek Muzeum Ziemi Wiśnickiej pierwotnie (od 1641r.) pełnił funkcję Domu dla Ubogich, czyli szpitala ufundowanego przez Lubomirskiego. Jednak obecnie w murach budynku utworzono muzeum, w którym obejrzeć można prace lokalnych artystów, pamiątki po rodzie Lubomirskich czy zabytkowe elementy wyposażenia wiśnickiego więzienia.
Zaraz przy wejściu do muzeum nie sposób nie zauważyć chluby Muzeum Ziemi Wiśnickiej. Mamy tu na myśli armatę Lubomirskich z XVII w. znalezioną w 2006 r. na wiśnickim stadionie. Ciekawostką jest, iż zachowały sie tylko cztery lufy armatnie sygnowane herbem Lubomirskich, z czego trzy zobaczyć można na Wawelu. Tuż przy armacie zaprezentowano zdjęcia Zamku w Wiśniczu przed remontem i podczas początkowych prac renowacyjnych.
Ciekawymi eksponatami w Muzeum Ziemi Wiśnickiej będą też na pewno oryginalne kajdany z wiśnickiego więzienia jak i jedyny w Polsce zachowane przedwojenne uniform Służby Więziennej.
W Muzeum Ziemi Wiśnickiej z pewnością będziecie mieli możliwość obejrzeć obrazy wiśnickich malarzy takich jak: Stanisław Klimowski, ks. Stanisław Nowak i Marian Rojek. Ponad to w jednej z sal zaprezentowano pełne wyposażenie pokoju malarza i obrazy Jana Stasiniewicza.
Muzeum w Wiśniczu może pochwalić się też bogatym zbiorem prac znanego wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja. Artysta w dwóch salach zaprezentował projekty pomników Jana Pawła II, które zrealizowano w Polsce, Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach. Ponad to odwiedzając Muzeum Ziemi Wiśnickiej obejrzycie liczne medale, rzeźby niereligijne i witraże zaprojektowane przez prof. Dźwigaja.
Podczas naszej wizyty w Muzeum Ziemi Wiśnickiej prezentowana była także wystawa karykatur Zdzisława Czermańskiego – “MARS w karykaturze”, gdzie przyjrzeć się można było chociażby marszałka Piłsudskiego i generałów z Legionów Polskich.
Szczegółowe informacje o Muzeum znajdziecie na stronie Muzeum Ziemi Wiśnickiej
- Atrakcje
- 25 listopada, 2018
- aw-foto
- Brak komentarzy