Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni, to największe w Polsce zbiorowisko okazów Motyli z całego świata. Zebrane w jednym miejscu i wspaniale wyeksponowane okazy wabią turystów i miłośników przyrody swoim pięknem i niepowtarzalnością. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca.

Któż z nas będąc dzieckiem nie zachwycał się pięknym kolorowymi motylami przysiadającymi na kwiatach? Te małe stworzonka mimo swojej kruchości i delikatności cieszą barwami oko zarówno młodych, jak i starszych.

       Z zamiłowania do owadów całego świata w okolicy zielonych bocheńskich plant (ul. Czackiego 9 w Bochni), powstała wspaniała wystawa motyli. Nie brakuje na niej również chrząszczy, cykad, straszyków, pluskwiaków, modliszek czy skorpionów. Owadów które cieszą oko, jak i tych na widok których, nie jednemu z nas pojawiają się ciarki na ciele.

Muzeum motyli w Bochni
Muzeum motyli w Bochni - budynek
       Ale wracając do wystawy, jej twórca Jacek Kobiela, wraz z synem stworzyli największe w Polsce muzeum motyli świata, w którym możemy zobaczyć ponad 5 tysięcy okazów z Polski, krajów Europy, Afryki, Azji, Ameryki Południowej, Środkowej i Północnej, Australii i Oceanii. Więc jeśli za oknem szaro i buro a potrzebujesz, aby świat nabrał lepszych barw, to z pewnością wyjście do Muzeum Motyli Arthropoda dostarczy nam wielu wzrokowych bodźców. Z nami tak było! Feeria barw i kształtów, deseni i wzorów na motylich skrzydłach przyciągała nasze źrenice do gablot. A naprawdę jest do czego, gdyż można tu zobaczyć:
718 – motyli Afryki Środkowej
735 – motyli Australii i wielu wysp odległej Oceanii
1573 – motyli Ameryki Środkowej i Południowej
425 – motyli Ameryki Północnej i Europy
1595 – motyli Azji i regionu Orientalnego

       Po wejściu do muzeum od strony Plant Salinarnych przy drzwiach przywitał nas sympatyczny Pan, pełen entuzjazmu i zaangażowania w opowieść o prezentowanych w Muzeum Motyli Arthropoda okazach. Zostaliśmy zaproszeni do gablotki z najciekawszymi egzemplarzami motyli i ciem, gdzie mogliśmy m. in. zobaczyć największego motyla na świecie (Ornithoptera alexandrae) i dowiedzieć się, że taki olbrzym żyje tylko 4 dni i nic nie zjada podczas swojego życia. W gablotce był też najmniejszy motyl świata (Microlepidoptera), który jest wielkości małej główki od szpilki. Widzieliśmy motyle, które aby uchronić się przed zjedzeniem przez owady maskują się poprzez posiadane na skrzydełkach ubarwienie imitujące liście bądź korę drzew. Inne natomiast upodabniają się do drapieżników, których boją się ptaki – do węży, sów czy tygrysów. Gdy mieliśmy pytania do prezentowanych motyli, oprowadzający po wystawie Pan z chęcią na nie odpowiadał.

      Muzeum przybliżyło nam wygląd i nazewnictwo motyli z tzw. „naszego podwórka” czyli chociażby piękny zbiór motylki z okolic Bochni, jaki i wielobarwne motyle z przeróżnych stron świata. W gablotkach wyeksponowane motyle podzielone są też wg. płci aby można było zobaczyć jak bardzo różnią się one miedzy sobą w obrębie jednego gatunku. Przy wystawie na piętrze mieliśmy możliwość przyjrzeć się z bliska, jak wygląda skrzydło motyla pod mikroskopem.

Motyle z okolic Bochni
Motyle z okolic Bochni

       Będąc w Bochni warto wstąpić do tego urokliwego miejsca, pełnego barwnych okazów. Choćby po to, aby móc porównać wygląd i wielkość motyli polskich z owadami z innych stron świata. Po zwiedzaniu muzeum można zaopatrzyć się w sklepiku w niewielkie gablotki z barwnymi okazami z różnych stron świata. Może i w Was obudzi się pasja do podziwiania tych kruchych, ale jakże pełnych wzorów i kolorów istot?

Ps. Pan nietoperz pozdrawia odwiedzających!

Muzeum motyli w Bochni - nietoperz
Nietoperz

Więcej informacji znajdziecie pod adresem: Muzeum Motyli Arthropoda w Bochnii

Dodaj komentarz