Muzeum Bursztynu „Amber Museum” w Krakowie
Bursztyn zwany bywa jantarem lub „złotem Bałtyku”. To kamień, który niewątpliwie wszystkim kojarzy się z Polską. Mimo, że królestwo tego cennego kruszcu ulokowane jest północy naszego kraju, nad Bałtykiem, to i w Krakowie można obejrzeć wspaniałe bursztynowe okazy.
Bursztyn, który powstał ze skamieniałej żywicy drzew iglastych, należy do bardzo starych kamieni (powstał ok. 40 milionów lat temu). Przez wieki polski bursztyn był pożądanym elementem potrzebnym do jubilerskich wyrobów. Wydobywany nad Bałtykiem, trafiał w ręce możnych kupców, a po przebyciu długiej drogi i obróbce jubilerskiej cieszył oczy dostojników z Cesarstwa Rzymskiego, był noszony przez możnowładców na ich dworach polskich i europejskich. Także współcześnie biżuteria ozdobiona bursztynem cieszy się sporym powodzeniem wśród Polek, a i odwiedzający nasz kraj turyści chętnie zaopatrują się pamiątki zawierające w sobie „złoto Bałtyku”. Mimo iż Małopolska nie ma bezpośredniego kontaktu z naszym polskim morzem, to i tu w jej sercu, w Krakowie, można obejrzeć piękny zbiór bursztynowych arcydzieł w Muzeum Bursztynu „Amber Museum”.
Muzeum Bursztynu „Amber Museum” w Krakowie to miejsce warte odwiedzenia nie tylko przez zagranicznych turystów, czy przyjeżdżających z odległych stron Polski odwiedzających. Ulokowana na ul. Św. Jana 2 (przecznica do krakowskiego Rynku) witryna sklepowa już z daleka zdradza nam, iż można zakupić tu piękną biżuterię lub przedmioty użytkowe wykonane z polskiego bursztynu. Jednak oprócz sklepu (Galeria Bursztynu BORUNI), znajdziemy tu sporą wystawę bursztynowych cudeniek zgromadzoną w Muzeum Bursztynu „Amber Museum”.
Wystawa bursztynu jest za darmo otwarta dla odwiedzających, co było dla nas nie lada zaskoczeniem zważywszy na tak bliską odległość od zabytkowej starówki Krakowa. Sami dowiedzieliśmy się o tym przypadkiem spacerując po starym królewskim Krakowie. Po wejściu do wnętrza najpierw musieliśmy przejść przez część sklepową bogato zaopatrzoną w biżuterie, ozdoby, sztućce i inne wyroby zdobione bursztynem o różnych barwach i odcieniach. Następnie naszym oczom ukazał się napis zapraszający na wystawę „Bałtyckiego złota” w Muzeum Bursztynu „Amber Museum”. Wystawa ta jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż można tu nacieszyć oczy pokaźnych rozmiarów okazami „surowego” jantaru, obejrzeć piękne bursztynowe rzeźby, meble z jego elementami lub po prostu dowiedzieć się jak wygląda wydobycie tego cennego kruszcu. Sami byliśmy zszokowani czytając, że nie wszędzie jak nad Bałtykiem bursztyn pozyskuje się z morza, ale że można go wydobywać ze specjalnych kopalni.
Ale wracając do wystawy bursztynu w Muzeum Bursztynu „Amber Museum” możemy obejrzeć tu stworzone przez artystów bursztynowe dzieła mające kształt pegaza, „Damy z Łasiczką” Leonarda da Vinci wykonanej w jantarze, ogromne żaglowce i statki zbudowane z setek kawałków bursztynowego kruszcu. Znajdziemy elementy sakralne jak choćby wyżłobioną w bursztynie twarz Chrystusa i krzyż, labirynty, figury geometryczne, a także bursztyn imitujący mechanizm i trybiki zegarka. Ponad to w Muzeum Bursztynu można zaobserwować, jakie właściwości ma bałtycki bursztyn (sukcynit) i co w sobie kryje (przeróżne owady i fragmenty roślinności).
Zwiedzając krakowskie Muzeum Bursztynu „Amber Museum” istnieje możliwość odpłatnego sprawdzenia czy posiadany przez nas bursztyn jest prawdziwy. Badanie umożliwia specjalistyczny spektrometr, a po sprawdzeniu otrzymuje się dokument potwierdzający badanie.
Jak widzicie, aby przyjrzeć się z bliska „bałtyckiemu złotu” nie trzeba od razu wyjeżdżać w okolice Gdańska, Helu czy Kołobrzegu. Będąc w okolicy krakowskiego rynku warto skręcić w pobliską uliczkę św. Jana i obejrzeć jakie piękno kryje w sobie polski bursztyn.
- Atrakcje
- 20 maja, 2018
- aw-foto
- Brak komentarzy