Zamki, pałace, dwory

Poznaj piękno Małopolski

Zamkowe mury w Rytrze

Zamek w Rytrze

Rytro to malownicza miejscowość położona w okolicy Nowego Sącza. Zapaleni miłośnicy białego szaleństwa znają ją przede wszystkim dzięki stworzonym w nim stokom narciarskim. Jednak, jeśli tak jak i my, lubicie poznawać nowe miejsca, a przy tym przyjemnie i interesująco spędzić wolny czas, powinniście zajrzeć na wzniesiony na ryterskim wzgórzu zamek w Rytrze.

Panorama z zamkiem Baszta w Muszynie

Ruiny zamku Baszta w Muszynie

Nad zakolem rzeki Poprad, na stromym wzgórzu wznoszą się ruiny zamku „Baszta” w Muszynie. W czasach swojej świetności, za panowania króla Kazimierza Wielkiego zamek pełnił funkcję obronną na granicy polsko – węgierskiej, dziś jednak ruiny znacznie odbiegają wizualnie od tego obrazu. Piętrzące się na wzgórzu pozostałości zamkowych murów to swoista atrakcja dla odwiedzających uzdrowisko turystów, tym bardziej, że rozpościera się z nich wspaniały widok na Muszynę i pasmo Koziejówki.

Zamek królewski w Nowym Sączu

Zamek królewski w Nowym Sączu

Przy brzegu Dunajca w Nowym Sączu macie możliwość zobaczyć ruiny dawnego jagiellońskiego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Zamek królewski w Nowym Sączu to jeden z ciekawszych tego rodzaju obiektów w okolicy. I choć dziś nie odzwierciedla w pełni swojej krasy z czasów świetności, bez wątpienia miejsce to cieszy się spora popularnością wśród mieszkańców i turystów. Jeśli jeszcze tam nie byliście, może czas je poznać?

Ruiny zamku w Ojcowie - brama zamkowa

Ruiny zamku w Ojcowie

Przywołując na myśl twierdze należące do Szlaku Orlich Gniazd na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zapewne staje Wam przed oczami wspaniały Zamek w Pieskowej Skale. Nie można jednak zapomnieć również o drugim ważnym zamczysku. Ruiny zamku w Ojcowie to pozostałości kazimierzowskiej warowni z XIV w. Choć obecnie z dawnej twierdzy nie zostało wiele, warto na własne oczy zobaczyć to pełne uroku zamkowe wzgórze.

Zamek Tropsztyn - widok na mury zamkowe basztę i wieżę

Zamek Tropsztyn

Wznoszący się nad brzegiem Dunajca w Wytrzyszczce, Zamek Tropsztyn, należy do nielicznych twierdz posiadających nazwę własną. Wzniesione w XIII w. nad pobliską rzeką zamczysko przechodzące z rąk możnych rodów w posiadanie rabusiów stopniowo niszczało i popadło w ruinę na przestrzeni wieków. Jednak dzięki permanentnej odbudowie, współcześnie możemy cieszyć oczy wspaniałymi komnatami i lochami.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Małopolsce majestatycznie wznosił się przez wieki nad brzegiem Dunajca. Choć dziś odwiedzając Zamek w Niedzicy nie zobaczymy u jego stóp płynącej rzeki, a wielkie Jezioro Czorsztyńskie, miejsce to i tak wygląda bajkowo. Rokrocznie w okolice Niedzicy i Czorsztynu przybywa ogrom turystów chcących podziwiać dwie mocarne twierdze rozlokowane po dwóch stronach jeziora.