Zabytki

Poznaj piękno Małopolski

Zamkowe mury w Rytrze

Zamek w Rytrze

Rytro to malownicza miejscowość położona w okolicy Nowego Sącza. Zapaleni miłośnicy białego szaleństwa znają ją przede wszystkim dzięki stworzonym w nim stokom narciarskim. Jednak, jeśli tak jak i my, lubicie poznawać nowe miejsca, a przy tym przyjemnie i interesująco spędzić wolny czas, powinniście zajrzeć na wzniesiony na ryterskim wzgórzu zamek w Rytrze.

Panorama z zamkiem Baszta w Muszynie

Ruiny zamku Baszta w Muszynie

Nad zakolem rzeki Poprad, na stromym wzgórzu wznoszą się ruiny zamku „Baszta” w Muszynie. W czasach swojej świetności, za panowania króla Kazimierza Wielkiego zamek pełnił funkcję obronną na granicy polsko – węgierskiej, dziś jednak ruiny znacznie odbiegają wizualnie od tego obrazu. Piętrzące się na wzgórzu pozostałości zamkowych murów to swoista atrakcja dla odwiedzających uzdrowisko turystów, tym bardziej, że rozpościera się z nich wspaniały widok na Muszynę i pasmo Koziejówki.

Archiwum Państwowe w Bochni

Archiwum Państwowe w Bochni

W niedalekiej odległości od pięknych bocheńskich Plant, przy ul. Konstytucji 3 Maja nr 3, mieści się charakterystyczny budynek zwany Kocim Zamkiem lun Willą pod Kozłem. W tym zdobnym XIX w. budynku projektu Teodora Talowskiego początkowo pomieszkiwał lekarz, później otworzono tu drukarnię „Secesja”. Jednak nam współczesnym miejsce to kojarzy się raczej jako Archiwum Państwowe w Bochni. Warto do niego zajrzeć nie tylko gdy potrzebujemy zasięgnąć informacji o przeszłości, lecz także jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda on od środka.

Kościół p.w. Ducha Świętego w Chronowie

Kościół p.w. Ducha Świętego w Chronowie to zabytkowa drewniana konstrukcja zrębowa z jednokalenicowym dachem, krytym gontem. Wzniesiona w 1685 r. w Chronowie świątynia została wpisana na listę Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej w Małopolsce i jak wiele innych zabytkowych świątyń, jest świadkiem minionych wieków. Dzięki staraniom mieszkańców i księdza nawet obecnie kościół jest remontowany, aby przez następne stulecia mógł służyć okolicznej ludności.

Zamek królewski w Nowym Sączu

Zamek królewski w Nowym Sączu

Przy brzegu Dunajca w Nowym Sączu macie możliwość zobaczyć ruiny dawnego jagiellońskiego zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. Zamek królewski w Nowym Sączu to jeden z ciekawszych tego rodzaju obiektów w okolicy. I choć dziś nie odzwierciedla w pełni swojej krasy z czasów świetności, bez wątpienia miejsce to cieszy się spora popularnością wśród mieszkańców i turystów. Jeśli jeszcze tam nie byliście, może czas je poznać?

Ruiny zamku w Ojcowie - brama zamkowa

Ruiny zamku w Ojcowie

Przywołując na myśl twierdze należące do Szlaku Orlich Gniazd na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zapewne staje Wam przed oczami wspaniały Zamek w Pieskowej Skale. Nie można jednak zapomnieć również o drugim ważnym zamczysku. Ruiny zamku w Ojcowie to pozostałości kazimierzowskiej warowni z XIV w. Choć obecnie z dawnej twierdzy nie zostało wiele, warto na własne oczy zobaczyć to pełne uroku zamkowe wzgórze.