Bochnia

Poznaj piękno Małopolski

Archiwum Państwowe w Bochni

Archiwum Państwowe w Bochni

W niedalekiej odległości od pięknych bocheńskich Plant, przy ul. Konstytucji 3 Maja nr 3, mieści się charakterystyczny budynek zwany Kocim Zamkiem lun Willą pod Kozłem. W tym zdobnym XIX w. budynku projektu Teodora Talowskiego początkowo pomieszkiwał lekarz, później otworzono tu drukarnię „Secesja”. Jednak nam współczesnym miejsce to kojarzy się raczej jako Archiwum Państwowe w Bochni. Warto do niego zajrzeć nie tylko gdy potrzebujemy zasięgnąć informacji o przeszłości, lecz także jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda on od środka.

Bazylika św. Mikołaja w Bochni - widok z zewnątrz na świątynię

Bazylika św. Mikołaja w Bochni

Odwiedzając Bochnię, nie sposób nie zauważyć największej i najstarszej świątyni na terenie solnego miasta – Bazyliki św. Mikołaja w Bochni. W tej XV w., wzniesionej z cegły, gotyckiej świątyni nierozerwalnie związanej z bocheńską żupą solną, znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Bocheńskiej. Jakie skarby i historie skrywa w sobie jeszcze ta bocheńska bazylika mniejsza? Sprawdźcie sami!

Kolejka w Bochni - alejka spacerowo-rowerowa

„Kolejka” w Bochni

Mieszkańcy większych i mniejszych miast poszukują w swojej okolicy zielonych enklaw wśród miejskich zabudowań. W solnym mieście, od niedawna cieszyć się możemy odnowionym traktem spacerowo – rowerowym tzw. „Kolejką” w Bochni. Ta kultowa część miasta będąca kiedyś kopalnianą bocznicą kolejową, obecnie przyciąga mieszkańców rządnych relaksu wśród zieleni

Szyb Sutoris w Bochni, szlak Bocheńskich wagoników (NaCl)

Kopalnia Soli w Bochni

Jedna z najstarszych atrakcji turystycznych Polski – Kopalnia Soli w Bochni trudniła się wydobyciem „białego złota” jeszcze na długo przed XIII w. z solankowych złóż. Jednak rozkwit górnictwa i miasta Bochni można datować na rok 1248, gdy zaczęto przemysłowo eksploatować solne złoże. Dziś ta podziemna perełka przyciąga licznych turystów, żadnych zobaczenia, jak wygląda podziemne miasto.

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni

Każde muzeum w swoim założeniu stara się zadbać o zachowanie pamięci o minionych czasach, ważnych dla kultury i nauki osobach i sprawować pieczę nad zabytkami sprzed lat. Toteż jeśli interesuje Was historia bocheńszczyzny i jej mieszkańców powinniście odwiedzić Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Plac Turka w Bochni

Plac Turka w Bochni

Plac Turka w Bochni to urokliwe, zielone miejsce w centrum solnego grodu. Położony w centrum Bochni park, tuż przy ul. Króla Kazimierza Wielkiego bywa miejscem wytchnienia dla przechodniów w upalne dni, a wieczorami przyciąga zakochanych oferując oświetlone alejki na romantyczny spacer.