Atrakcje

Poznaj piękno Małopolski

Ogrody Biblijne w Muszynie

Powstałe 28 czerwca 2015 r. Ogrody Biblijne w Muszynie to największy obiekt tego typu w Polsce. Tym bardziej wart jest zobaczenia, że stworzono go w naszym województwie. W Ogrodach Biblijnych macie okazję przybliżyć sobie wiele przypowieści i wydarzeń z Pisma Świętego, wypocząć wśród roślinności charakterystycznej dla ojczyzny Chrystusa czy po prostu spędzić czas na modlitwie lub medytacji.

Zamkowe mury w Rytrze

Zamek w Rytrze

Rytro to malownicza miejscowość położona w okolicy Nowego Sącza. Zapaleni miłośnicy białego szaleństwa znają ją przede wszystkim dzięki stworzonym w nim stokom narciarskim. Jednak, jeśli tak jak i my, lubicie poznawać nowe miejsca, a przy tym przyjemnie i interesująco spędzić wolny czas, powinniście zajrzeć na wzniesiony na ryterskim wzgórzu zamek w Rytrze.

Panorama z zamkiem Baszta w Muszynie

Ruiny zamku Baszta w Muszynie

Nad zakolem rzeki Poprad, na stromym wzgórzu wznoszą się ruiny zamku „Baszta” w Muszynie. W czasach swojej świetności, za panowania króla Kazimierza Wielkiego zamek pełnił funkcję obronną na granicy polsko – węgierskiej, dziś jednak ruiny znacznie odbiegają wizualnie od tego obrazu. Piętrzące się na wzgórzu pozostałości zamkowych murów to swoista atrakcja dla odwiedzających uzdrowisko turystów, tym bardziej, że rozpościera się z nich wspaniały widok na Muszynę i pasmo Koziejówki.

Ojcowski Park Narodowy - Brama Krakowska

Ojcowski Park Narodowy

Szukając pomysłu na spędzenie czasu na łonie przyrody, Polacy licznie decydują się na obranie kierunku prowadzącego do Ojcowskiego Parku Narodowego. Teren zajmowany przez park obfituje w wapienne skały Jury Krakowsko – Częstochowskiej, licznie występujące jaskinie czy piękną przyrodę. Dzięki wyznaczonym na jego terenie szlakom turystycznym, każdy odwiedzający wybierze dla siebie trasę odpowiadającą jego siłom i możliwościom.

Archiwum Państwowe w Bochni

Archiwum Państwowe w Bochni

W niedalekiej odległości od pięknych bocheńskich Plant, przy ul. Konstytucji 3 Maja nr 3, mieści się charakterystyczny budynek zwany Kocim Zamkiem lun Willą pod Kozłem. W tym zdobnym XIX w. budynku projektu Teodora Talowskiego początkowo pomieszkiwał lekarz, później otworzono tu drukarnię „Secesja”. Jednak nam współczesnym miejsce to kojarzy się raczej jako Archiwum Państwowe w Bochni. Warto do niego zajrzeć nie tylko gdy potrzebujemy zasięgnąć informacji o przeszłości, lecz także jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda on od środka.

Kościół p.w. Ducha Świętego w Chronowie

Kościół p.w. Ducha Świętego w Chronowie to zabytkowa drewniana konstrukcja zrębowa z jednokalenicowym dachem, krytym gontem. Wzniesiona w 1685 r. w Chronowie świątynia została wpisana na listę Szlaku Zabytków Architektury Drewnianej w Małopolsce i jak wiele innych zabytkowych świątyń, jest świadkiem minionych wieków. Dzięki staraniom mieszkańców i księdza nawet obecnie kościół jest remontowany, aby przez następne stulecia mógł służyć okolicznej ludności.