Krzyż Milenijny w Limanowej

Limanowa – piękne miasteczko na południu Polski, słynie z limanowskiej Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej oraz charakterystycznego krzyża górującego nad miastem. Wznoszący się na Górze Miejskiej Krzyż Milenijny w Limanowej to konstrukcja upamiętniająca 2000-lecia chrześcijaństwa. Konstrukcja krzyża z platformą widokową stała stał się swoistym miejscem obowiązkowym podczas wizyty w tym regionie limanowszczyzny, dlatego nikogo nie dziwi widok licznych turystów wędrujących na szczyt. W końcu ulokowany na nim punkt widokowy pozwala na oglądanie pejzaży Beskidu Wyspowego.

Jak dojechać i gdzie zaparkować?

W wiosenny, słoneczny weekend nie sposób bezczynnie siedzieć w domu. Toteż i my postanowiliśmy wyjść na świeże powietrze i aktywnie spędzić niedzielę. Nasz wybór padł na Limanową. Wsiedliśmy więc do samochodu i obraliśmy kierunek, mieliśmy do pokonania ok 40 km z Bochni. Przejeżdżając przez malownicze tereny Nowego Wiśnicza, dalej Żegociny i Łososiny Górnej dotarliśmy po ok 50 min do Limanowej. Już z oddali można było dostrzec górującą nad miasteczkiem Miejską Górę liczącą 716 m. n. p. m. z monumentalnym białym Krzyżem Milenijnym w Limanowej. Jadąc od Bochni, Miejska Góra znajdowała się po naszej lewej stronie.Słuchając wskazówek dotyczących trasy skierowaliśmy się z ul. Kopernika w ul. Leśną biegnącą w stronę Krzyża Milenijnego, a następnie zatrzymaliśmy się na parkingu przy ul. Kasprowicza. Jak mogliśmy zauważyć władze regionu dbają o tak reprezentacyjny punkt jak Krzyż Milenijny w Limanowej, gdyż od naszej ostatniej wizyty ok. 2,5 roku temu w tym miejscu sporo się pozmieniało. Pierwsze co rzuciło nam się w oczy to spory parking (jednak zapełniony z powodu dużego zainteresowania spacerem na szczyt), jak i nowoczesny plac zabaw i zielona siłownia dla odwiedzających.  Samo podejście na wierzchołek jak i teren wokół krzyża również wyglądały na zadbane. Ale zacznijmy od początku.

Krzyż Milenijny w Limanowej
Krzyż Milenijny w Limanowej
Krzyż Milenijny w Limanowej - parking i plac zabaw
Krzyż Milenijny w Limanowej - parking i plac zabaw

Dlaczego Krzyż na Miejskiej Górze w Limanowej?

       Wznosząca się w pobliżu Limanowej Miejska Góra (716 m. n. p. m.) to charakterystyczny szczyt widoczny z wielu miejsc Beskidu Wyspowego, co powoduje, że wiele razy obiera się ją za punkt orientacyjny. Nie dzieje się tak z powodu jej wysokości, lecz wynika to z konstrukcji wznoszącego się na jej szczycie Krzyża Milenijnego w Limanowej. Choć na wielu wzgórzach zobaczyć można mniejsze lub większe krucyfiksy, to ten w limanowej zasługuje na uwagę z kilku powodów:

Krzyż Milenijny w Limanowej - widok na krzyż
Krzyż Milenijny w Limanowej - widok na krzyż
  • Wzniesiono go w latach 1997-1999, aby upamiętnić drugie milenium Chrześcijaństwa, stąd nazwa – Krzyż Milenijny w Limanowej,
  • Krzyż Milenijny w Limanowej liczy 37 m wysokości, co oznacza, że jest wyższy od krzyża na Giewoncie (15 m) ponad dwa razy,
  • Rozpiętość ramion limanowskiego krucyfiksu liczy 13 m,
  • Krzyż składa się z dwóch części: dolną część tworzą podpory podtrzymujące taras widokowy, górną 28 m stalowa konstrukcja krzyża,
  • Z tarasu widokowego podziwiać możecie panoramę na Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Pieniny oraz Tatry,
  • Pod tarasem znajduje się kapliczka z kopią obrazu Matki Boskiej Bolesnej z limanowskiej bazyliki,
  • Krzyż Milenijny w Limanowej został pobłogosławiony przez przejeżdżającego przez miasto papieża Jana Pawła II i poświęcony uroczyście przez bp. Wiktora Skworca w 1999 r.,.Konstrukcja krzyża pomalowana została białą odblaskową farbą, która dzięki oświetleniu jej przez znajdujące się na szczycie reflektory pozwala na dostrzeżenie Miejskiej Góry z dużej odległości nawet po zmroku,
Krzyż Milenijny w Limanowej - kapliczka pod krzyżem
Krzyż Milenijny w Limanowej - kapliczka pod krzyżem

Jak widzicie, warto poświęcić czas na pokonanie dróżek wiodących pod Krzyż Milenijny w Limanowej, choć powody dla każdego mogą być inne. Ruszacie z nami?

Droga na szczyt

       Wędrówka pod Krzyż Milenijny w Limanowej z pozoru może wydawać się łatwa, bo czymże jest do pokonania dla przeciętnej osoby 716 m. n. p. m. Pokonując trasę mijaliśmy liczne rodziny z kilkuletnimi dziećmi zdążające na szczyt, starszych ludzi z kijkami nordic walkingowymi czy grupy nastolatków. Cóż dużo mówić, trasa z parkingu pod górę, krętymi leśnymi ścieżkami nie będzie mordercza i bez większych problemów pokonacie ją w ok. 35 min. Mimo to, w kilku miejscach czeka na Was strome podejście.  Dla ułatwienia na trasie rozstawiono ławeczki na których strudzeni wędrowcy mogą zregenerować siły. Każda taka ławeczka sąsiaduje z jedną z 15 kapliczek Stacji Drogi Krzyżowej, więc na trasie z pewnością spotkacie i osoby, odprawiające właśnie to nabożeństwo. Przyznamy, że dużym zaciekawieniem obserwowaliśmy także śmiałków pokonujących podejście specjalnymi rowerami do jazdy w terenie, w którą wkładali ogrom wysiłku.

Krzyż Milenijny w Limanowej - roślinność kserotermiczna
Krzyż Milenijny w Limanowej - roślinność kserotermiczna

      Po drodze na Krzyż Milenijny w Limanowej warto przyjrzeć się budzącej się na wiosnę roślinności, a wśród niej zawilcom czy roślinom kserotermicznym (ciepłolubnym) tj. kanianka macierzankowa, lebiodka pospolita czy rozchodnik wielki. W drodze na szczyt Krzyża Milenijnego w Limanowej już w okolicy ostatniego podejścia na szczyt dla strudzonych wędrowców wybudowano altankę, która cieszy sie dużym zainteresowaniem.

     Jesteśmy na miejscu, przed nami monumentalna konstrukcja Krzyża Milenijnego, który pięknie współgra z wiosennym błękitnym niebem i wzgórzami Beskidu wyspowego. Aby dostrzec pełnie piękna okolicy warto wspiąć się 25 stopni w górę na taras widokowy. I cóż, dużo mówić? Trzeba to zobaczyć!

      Zachęcamy Was, abyście zorganizowali sobie trochę wolnego czasu i wybrali się na spacer leśnymi ścieżkami na Krzyż Milenijny w Limanowej. Piękno otaczającej przyrody, która budzi się do życia, spokój i świeże powietrze zachęcają do aktywności. Więc nie czekajcie, tylko pakujcie się, zabierzcie wygodne buty i ruszajcie z najbliższymi na szczyt!

Krzyż Milenijny w Limanowej
Krzyż Milenijny w Limanowej

Dodaj komentarz