Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie

Apostołowie Piotr i Paweł to dwaj wielcy święci Kościoła Katolickiego. Pierwszy z nich stał się głową kościoła założonego przez Jezusa Chrystusa, drugi zaś po nawróceniu zagorzałym wyznawcą i apostołem przyciągającym rzesz wiernych. Obaj tak ważni dla Chrystusa ludzie stali się patronami pięknego krakowskiego kościoła, pierwszego epoki baroku na terenie miasta.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie mieści się przy jednej z bardziej znanych krakowskich ulic, mianowicie na Grodzkiej 52a. W sąsiedztwie świątyni znajduje się kościół św. Andrzeja oraz ulokowany naprzeciwko frontu tego Domu Bożego plac św. Marii Magdaleny z pomnikiem księdza Piotra Skargi.

Tłum ludzi na ul. Grodzkiej
Tłum ludzi na ul. Grodzkiej, kościół św. Andrzeja

      Chcąc rozpocząć zwiedzanie kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła musieliśmy przedrzeć się przez wszędobylski tłum ludzi na ul. Grodzkiej. Mimo wypatrywania obranego przez nas celu, w pierwszej kolejności z oddali ujrzeliśmy kościół św. Andrzeja, którego fasada znajduje się bliżej drogi. Zbliżając się do celu zobaczyliśmy murek, który wieńczą posągi 12 Apostołów (kopie figur z 1722 – 1725 r.). Nie można nie wspomnieć o przepięknej dominującej nad ulicą fasadą Kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła, która swoim wyglądem ma nawiązywać do wybudowanego w Rzymie kościoła Santa Suzana i jezuickiego kościoła Il Gesu również z wiecznego miasta. Nawiązanie do świątyni, którą opiekowali się Jezuici (Towarzystwo Jezusowe), nie jest przypadkowe w tym wypadku. Krakowski kościół św. Apostołów Piotra i Pawła został ufundowany przez króla Zygmunta III Wazę właśnie dla zakonu Jezuitów w Krakowie. Ale wracając do fasady świątyni, nie można zaprzeczyć, że nawiązuje ona do włoskich kościołów. Front kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła ma dwa poziomy, niższy zdobią figury świętych jezuitów św. Ignacego Loyoli, św. Franciszka Ksawerego, św. Alojzego Gonzagi oraz św. Stanisława Kostki dłuta Dawida Heela. Powyżej nad nimi znajdują się figury świętych patronujących rodowi Wazów – św. Zygmunta i św. Władysława.  Stojąc twarzą do fasady świątyni można dostrzec okazałą kopuł z latarnią wieńczącą dawny kościół Jezuitów.

Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie
Kościół św Piotra i Pawła w Krakowie

      Barokowa świątynia pw. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej służy krakowianom od 1653 r. Po licznych perypetiach, zmianach opiekujących się nią osób, pożarze, renowacjach i innych historycznych zawirowaniach (pełnienie funkcji cerkwi i kościoła wojskowego), kościół św. Apostołów Piotra i Pawła stał się obecnie siedzibą parafii Wszystkich Świętych.

      Przekroczyliśmy kościelną bramę, pokonaliśmy kilka stopni i już byliśmy wewnątrz przestronnego kościoła. Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie charakteryzuje się swoją monumentalnością jak również pokaźnych rozmiarów ołtarzem głównym projektu Kacpra Bażanki, w którym umieszczono obraz przedstawiający „Wręczenie kluczy św. Piotrowi” Józefa Brodowskiego. W kopule nad prezbiterium zilustrowano wykonane w stiuku spotkanie św. Piotra i św. Pawła oraz przedstawiono ich męczeńskiej śmierci (św. Piotra przez ukrzyżowanie, św. Pawła przez ścięcie). Charakterystycznym zabiegiem widocznym w prezbiterium kościoła św. Apostołów jest próba ukazania wyższości kościoła rzymsko – katolickiego nad kościołem prawosławnym, co uwidacznia się na obrazach i w rzeźbach.

Ołtarz główny - Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie
Ołtarz główny - Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

     W kościele warto przyjrzeć się także kaplicom, po lewej stronie kaplicy Męki Pańskiej, św. Anny Samotrzeć, Matki Boskiej Loretańskiej czy kaplicy św. Ignacego Loyoli. Prawostronne kaplice poświęcono natomiast Franciszkowi Borgiaszowi (jezuicie) choć obecnie jest poświęcona Ostatniej Wieczerzy. Kolejnej kaplicy patronuje św. Michał Archanioł a ostatniej Trójca Święta.

Stojąc u stóp ołtarza, nie sposób nie zauważyć wejścia do podziemi. W podziemnych, odnowionych kryptach pochowano znamienite dla kościoła św. Piotra i Pawła persony, takie jak ks. Piotra Skargę, biskupa Andrzeja Trzebickiego, oraz hrabiego Witolda Szeligę Bielińskiego. Ponad to w tych klimatycznych ceglanych podziemiach od 2010 r. rozpoczęto tworzyć w Krakowie Panteon Narodowy, w którym mają spocząć najwybitniejsi twórcy polskiej sztuki i kultury. Toteż przemierzając katakumby kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie mogliśmy przystanąć na chwilę przy sarkofagu Sławomira Mrożka, wybitnego polskiego dramatopisarza i rysownika.

Opuszczając podziemia ni sposób nie zauważyć górującego nad wyjściem, monumentalnego chóru z organami (XVIII w.), nad którymi wznosi się gigantyczny złoty Archanioł Michał przniesiony z dawnego kościoła Wszystkich Świętych.

Chór z organami (XVIII w.) - Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

Wychodząc z kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie nie sposób nie zauważyć pomnika wielkiego polskiego teologa jezuity – Piotra Skargi, który góruje nad znajdującym się vis-à-vis placem św. Marii Magdaleny.

Pomnik Piotra Skargi w Krakowie
Pomnik Piotra Skargi w Krakowie

Zachęcamy Was gorąco do odwiedzenia tego miejsca, gdyż charakterystyczna bryła świątyni pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła jest naprawdę warta zobaczenia, a miejsce jakim za parę lat może stać się Panteon Narodowy jaki jest tu tworzony będzie obrazem polskiego dorobku narodowego. Co więcej, w czwartki w świątyni można obejrzeć demonstrację najdłuższego w Polsce wahadła Foucaulta (46,5 m), dzięki któremu obserwuje się ruch obrotowy Ziemi. Więc jak to mówią, „każdy znajdzie coś dla siebie”.

  Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową: Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie

Dodaj komentarz