Kopiec Krakusa

Kraków poszczycić może się rekordową ilością usypanych w nim kopców. Odwiedzający Królewskie Miasto mają możliwość wejść aż na 5 szczytów takowych wzniesień. Dziś zabieramy Was na spacer na Kopiec Krakusa. Według podań jest on miejscem pochówku legendarnego założyciela Krakowa – Kraka, choć czy jest tak rzeczywiście, ciężko jednoznacznie stwierdzić. Jedno jest jednak pewne, z Kopca Krakusa roztacza się cudowna panorama Krakowa!

Którędy na Kopiec Krakusa?

Zastanawiając się, gdzie zabrać Was w najbliższym czasie, stwierdziliśmy, że warto wybrać miejsce na świeżym powietrzu. Toteż wybór padł na jeden z krakowskich kopców. No bo któż nie lubi przebywać w wiosenny ciepły dzień „na polu”. Jak wiadomo, że u nas w Małopolsce akurat w tym przypadku nie chodzi o grunty rolne. Dlatego też nie zwlekając wyruszyliśmy do Krakowa w poszukiwaniu Kopca Krakusa.

Kopiec Krakusa - parking
Kopiec Krakusa - parking

       Jak sami doświadczalnie sprawdziliśmy przed samym Kopcem Krakusa znajduje się niewielki parking, my jednak proponujemy wam postój przy ul. Ludowej, czyli bocznej drodze od ul. Wielickiej. Następnie ul. Wapienną skierowaliśmy się w stronę cmentarza Podgórskiego. Skręcając w prawo w Aleje pod Kopcem, przeszliśmy kilkadziesiąt metrów, aby skręcić na biegnące wzdłuż cmentarza po lewej stronie schodki. Dalej prowadziła nas pod kopiec wyłożona płytami ścieżka.

Kopiec Krakusa – garść informacji

       Każdy, kto choć raz był w Krakowie wie, że w mieście znajduje się popularny Kopiec Kościuszki. Jednak w Królewskim Mieście znajduje się jeszcze Kopiec Piłsudskiego, Kopiec Wandy, Kopiec Jana Pawła II i wybrany przez nas Kopiec Kraka (Krakusa). Obecnie jest ich 5, jednak przed laty istniał także podobno Kopiec Esterki, ukochanej króla Kazimierza Wielkiego. Te charakterystyczne ziemne wzniesienia górujące nad miastem wpisały się trwale w wizerunek krakowskiej aglomeracji.

Kopiec Krakusa
Kopiec Krakusa

       Nie inaczej jest i z Kopcem Krakusa. Jego ziemna konstrukcja widoczna jest z wielu miejsc Krakowa. Zadbany zielony teren wokół pagórka zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu i nie dziwi fakt, że licznie przyciąga chcących odpocząć „na polu”. Podczas naszej wizyty na kopcu spotkaliśmy wiele rodzin z dziećmi, co świadczyć może o łatwości trasy prowadzącej na szczyt. Jednakże samo podejście na wierzchołek wymaga skupienia. Wynika to z tego, że biegnąca na górę utwardzona kamieniami ścieżka obsypuje się i nie ma przy niej poręczy, dlatego warto patrzeć pod nogi. Ale wróćmy do historii powstania Kopca Krakusa.

• Wysokość i legendarne powstanie

     W krakowskiej dzielnicy Podgórza wznosi się na wysokości 271 m n. p. m. liczący 16 m wysokości kopiec Krakusa. Wzniesienie to według legend usypano w miejscu pochówku założyciela krakowskiego grodu – króla Kraka. Czy tak jest rzeczywiście? Cóż, sam Jan Długosz zapisał takową informację dotyczącą rad skierowanych przez Kraka do swoich synów, które przyczyniły się do powstania kopca na Podgórzu. Według niej synowie Kraka wznieśli kurhan „zgodnie ze specjalnym pouczeniem za życia ojca, sztucznie i przemyślnie nadsypując piaskiem, by sam szczyt góry, na którym go złożono, panował nad wszystkimi dokoła wzniesieniami”.  

Kopiec Krakusa - Wawel
Kopiec Krakusa - Wawel

• wiek

    Archeolodzy z Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili w latach 1934 – 37 wykopaliska w sąsiedztwie Kopca Krakusa, podczas których nie znaleźli szczątków legendarnego władcy. Natomiast odkryto tu ślady osadnictwa z kultury łużyckiej. Dowodzi to, że początki istnienia najstarszego kopca w Krakowie sięgają 500 lat p. n. e. 

Panorama z kopca Krakusa
Panorama z kopca Krakusa

• konstrukcja

   Co więcej, badania, dzięki którym udało się zajrzeć w głąb Kopca Krakusa wskazały, że jego konstrukcja opiera się na 30 – 40 cm słupie z odchodzącymi od niego promieniście wiklinowymi ramionami wypełnionymi ubitą ziemią. Przedsięwzięcie związane z usypywaniem kopca musiało więc zająć dużo czasu, który poświęcono na plecenie stelaża i wysypywaniu na kurhan 20 000 m3 ziemi. 

Panorama z kopca Krakusa - Nowa Huta
Panorama z kopca Krakusa - Nowa Huta

• Celtowie i obserwatoria astronomiczne

     Istnieje także pogląd, że Kopiec Kraka (Krakusa) jak i Kopiec Wandy (legendarnej córki Kraka) wiąże się kulturą celtycką. Krakowskie kopce miały według niego pełnić rolę miejsc kultu, jak również być swoistymi obserwatoriami astronomicznymi.

• Fort cytadelowy 33 „Krakus”

     XIX wiek przyniósł dla podgórskiego kopca szereg zmian. W tym czasie Kopiec Krakusa włączono w system austriackich fortyfikacji. Wzniesiono tu ośmioboczny fort z neogotyckimi koszarami, fosą i mostami zwodzonymi. Konstrukcję rozebrano w 1954 r. jednak nawet dziś odwiedzający kopiec mogą podziwiać zachowane ślady tamtejszych umocnień.

Widok Wawelu z kopca Krakusa
Widok Wawelu z kopca Krakusa

• Punkt widokowy

    Choć obecnie Kopiec Krakusa przegrywa z popularnością Kopca Kościuszki czy największym krakowskim Kopcem Piłsudskiego, wart jest poświęcenia mu uwagi. Ze szczytu wzniesienia rozpościera się wspaniała panorama na historyczne centrum Krakowa ze Wzgórzem Wawelskim, można przyjrzeć się jak wygląda Nowa Huta, czy podziwiać krajobraz z kamieniołomem Liban. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych ze szczytu kopca widać podobno nawet Tatry.

Widok kamieniołomu Liban z kopca Krakusa
Widok kamieniołomu Liban z kopca Krakusa

      Kopiec Krakusa na krakowskim Podgórzu, jest według nas świetnym miejscem na spacer z dziećmi lub ukochanym. Wszystko to dzięki cudnym widokom rozpościerającym się z czubka kopca. Teren otaczający kurhan legendarnego władcy Krakowa to także doskonałe miejsce na biwak, piknik czy wypad ze znajomymi. Sami byliśmy zaskoczeni, ze w tak niewielkiej odległości od centrum Krakowa znajduje się tak ciche i zielone miejsce przyjazne dla osób uciekających od miejskiego zgiełku.

Kopiec Krakusa - panorama Zamku Wawelskiego
Kopiec Krakusa - panorama Zamku Wawelskiego
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz

Close Menu