Jezioro Czchowskie i Elektrownia Czchów

Choć jeziora kojarzą nam się głównie z Mazurami, to i u nas w Małopolsce znajdziecie ciekawe miejsca do odpoczynku nad wodą. Dziś chcielibyśmy Was zabrać na wycieczkę nad piękne Jezioro Czchowskie i Elektrownia Czchów, których stworzenie, oprócz ochronny przed powodziami, generuje spore ilości prądu dla okolicy i przyciąga rzesze turystów. A wszystko to w niewielkiej odległości od Nowego Sącza i Brzeska.

Jezioro Czchowskie i Elektrownia Czchów bez wątpienia wpisały się w pejzaż okolic Czchowa. Obecnie nikt z nas nie wyobraża sobie, że te tereny mogłyby wyglądać inaczej. Choć zapewne niewielu z Was wie cokolwiek o małopolskich jeziorach, warto poświęcić im troszkę uwagi i wybrać się na przechadzkę po atrakcjach ulokowanych nad ich brzegiem.

Jezioro Czchowskie - panorama
Jezioro Czchowskie - panorama

        W wyniku spiętrzenia wód Dunajca przepływającego przez Czchów, przez zaporę wodną w Czchowie w połowie XX w. powstał malowniczy, sztuczny zbiornik retencyjny. Powstałe w ten sposób Jezioro Czchowskie i Elektrownia Czchów, stanowią zbiornik wyrównawczy dla pobliskiego Jeziora Rożnowskiego, jak również odpowiadają za generowanie prądu potrzebnego okolicznym mieszkańcom. Co jednaj bardzo ważne, powstałe na terenie gminy Czchów jezioro znacząco podniosło walory turystyczne regionu.

Dojazd i parking

      Jadąc drogą nr 75 pomiędzy Brzeskiem a Nowym Sączem, nie sposób nie zauważyć skrzącej się w słońcu tafli Jeziora Czchowskiego. Jadąc jak my, od Brzeska, zarówno Jezioro Czchowskie i Elektrownię Czchów zaobserwujecie po lewej stronie. Dotarcie z okolic Brzeska do jeziora zajmie Wam ok. 25 min.

      Jeżeli Wasza podróż zaczyna się od odwiedzenia Elektrowni Czchów, to przy moście biegnącym nad strefa zrzutu wody z jeziora, znajdziecie niewielki parking przy drodze. Natomiast jeżeli chodzi o parking przy Jeziorze Czchowskim polecamy Wam zatrzymać się na darmowym parkingu przy przeprawie promem w Wytrzyszczce, w pobliżu zamku Tropsztyn. Czeka tu na Was sporo miejsca.

Atrakcje przy Jeziorze Czchowskim

• Jezioro Czchowskie

Ścieżka spacerowa wzdłuż Jeziora Czchowskiego
Ścieżka spacerowa wzdłuż Jeziora Czchowskiego

      Sztuczny zbiornik wodny w Czchowie stał się niewątpliwą atrakcja turystyczną zarówno dla osób lubiących aktywny wypoczynek nad brzegiem wody jak i w niej. Jezioro to zajmuje 346 ha powierzchni i w swoim najgłębszym miejscu liczy 9,5 m głębokości. Stworzenie w tym miejscu na Dunajcu zbiornika retencyjnego zmniejszyło dla okolicy zagrożenie powodziami, zapewniło stabilność energetyczną i uatrakcyjniło okolice pod względem turystycznym czy żeglarskim. Nic więc dziwnego, że w okolicy jeziora często spotyka się tłumy turystów.

• Elektrownia Czchów

Elektrownia Czchółw - korona zapory
Elektrownia Czchółw - korona zapory

       Wzniesiona w Czchowie w latach 1936 -1949 na Dunajcu ziemna zapora wodna zapewnia okolicy za sprawą przepływającej przez nią wody ok.35 mln kW rocznie. Budowa tej 12, 5 metrowej konstrukcji oprócz walorów energetycznych dała mieszkańcom ochronę przed niszczącymi powodziami. Choć podziwiać możemy jej ogrom jedynie przechodząc się po jej koronie i tak roni wrażenie.

Widok na Jezioro Czchowskie z zapory w Czchowie
Widok na Jezioro Czchowskie z zapory w Czchowie

• Prom Wytrzyszczka – Tropie

Prom Wytrzyszczka-Tropie
Prom Wytrzyszczka-Tropie

      Niewątpliwą atrakcją zarówno dla małych jak i dużych turystów jest przeprawa promem po Jeziorze Czchowskim.  Kursujący na trasie Wytrzyszczka – Tropie prom odpływa co 15 min, w godz. 5 – 21, oprócz przerwy technicznej między 12 a 13. CO BARDZO WAŻNE PRZEPRAWA PROMEM JEST BEZPŁATNA! To właśnie przy promie funkcjonuje parking o którym pisaliśmy wyżej.

• Pustelnia i Sanktuarium Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu

Sanktuarium Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu
Sanktuarium Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu
Dzięki promowi macie szansę przepłynąć na drugi brzeg Jeziora Czchowskiego do Tropia. Czeka tam na Was Kościół Św. Świerada i Benedykta w Tropiu czyli przykład zabytku sztuki wczesnoromańskiej, należący do grupy najstarszych kościołów w Diecezji Tarnowskiej. Pochodzili z XI w. prawdopodobnie z 1045 r. W Tropiu na uwagę zasługuje także Pustelnia św. Świerada położona w niedalekiej odległości od parafii.

• Zamek Tropsztyn

Zamek Tropsztyn z widokiem na Jezioro Czchowskie
Zamek Tropsztyn z widokiem na Jezioro Czchowskie

        Wzniesiony w Wytrzyszczce zamek swoim wyglądem przyciąga wzrok osób podróżujących na trasie z Czchowa do Nowego Sącza. Zamek Tropsztyn pięknie wzniesiono w tym miejscu, aby chronił biegnący przez owe ziemie przed wiekami szlak w kierunku Węgier. Niestety, aby zobaczyć wnętrza dawnej XIII w. twierdzy, poddanej w ostatnich latach gruntownej odnowie, musicie uzbroić się w cierpliwość, gdyż zwiedzanie Zamku Tropsztyn w Wytrzyszczce możliwe jest jedynie w wakacje, w lipcu i sierpniu. Jednakże wstępując w jego mury, macie możliwość poczuć się jak poszukiwacze skarbów, gdyż ponoć w zamkowych podziemiach skryty jest pradawny skarb Inków.

Widok na Dunajec z zapory w Czchowie
Widok na Dunajec z zapory w Czchowie

        Atrakcji ulokowanych w niewielkiej okolicy od Jeziora Czchowskiego i Elektrowni Czchów jest naprawdę masa. Jednak te opisane powyżej są w ich najbliższym sąsiedztwie. Decydując się na wypoczynek w okolicy Jeziora Czchowskiego znajdziecie propozycje na aktywne spędzenie czasu na rowerze, spacerując czy pływając w wodzie. Macie jednak możliwość skorzystać także z ciekawych miejsc ulokowanych tuż obok. Więc nie czekajcie i ruszajcie nad Jezioro Czchowskie!

Ścieżka spacerowa wzdłuż Jeziora Czchowskiego
Ścieżka spacerowa wzdłuż Jeziora Czchowskiego
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz