Grota Łokietka

Grota Łokietka to swoista wizytówka Ojcowskiego Parku Narodowego. Ta największa jaskinia ulokowana na terenie w parku, ma aż 320 m długości i według legendy stanowiła schronienie polskiego władcy. Podczas zwiedzania Groty Łokietka zobaczycie kilka korytarzy i sal, w tym dwie duże – Rycerską i Sypialnię. Jeśli ciekawi Was jak owa jaskinia wygląda od środka, nie może Was tu zabraknąć.

Ojcowski Park Narodowy to bez względu na porę roku, jeden z częściej obieranych przez turystów kierunków do aktywnego wypoczynku. Oprócz wspaniałych skalnych ostańców, które można w nim zobaczyć, natura przez wieki stworzyła dla nas licznie występujące w tym miejscu jaskinie. Do najpiękniejszych jaskiń na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego należy niewątpliwie największa jama – Grota Łokietka.

Grota Łokietka - brama z motywem pajęczyny
Grota Łokietka - brama z motywem pajęczyny

Dojazd i parking

        Aby dojechać w okolice Skały, do miejsca, w którym znajduje się wejście do Groty Łokietka kierowaliśmy się od Krakowa w kierunku Modlnicy. Dojeżdżając do Modlnicy obraliśmy drogę w stronę Jerzmanowic, aby w miejscowości Czajowice skręcić w prawo w ul. Łokietka. Po przejechaniu nią ok. 2km dotarliśmy na prywatny parking przy wejściu do Ojcowskiego Parku Narodowego – Parking u Gosi. Za postój w tym miejscu przez cały dzień zapłacicie 8zł. Według nas nie jest to wygórowana cena, za miejsce postojowe w takiej lokalizacji od szlaku po parku i dosłownie 5 min drogi od Groty Łokietka.

Grota Łokietka - zwiedzanie

Grota Łokietka - kasa, miejsce na odpoczynek
Grota Łokietka - kasa, miejsce na odpoczynek

     Zwiedzanie wizytówki Ojcowskiego Parku Narodowego, czyli Groty Łokietka możliwe jest jedynie w okresie od kwietnia do listopada w godzinach, które znajdziecie na stronie parku, gdyż w zależności od miesiąca, w którym wybierzecie się do jaskini, są one zmienne. Koszt wejściówki to 12 zł za bilet normalny i 8 za ulgowy na rok 2019.      

Grota Łokietka - dojście do jaskini
Grota Łokietka - dojście do jaskini

       Po dotarciu z parkingu pod jaskinię i zakupieniu biletów oczekiwaliśmy na zebranie się grupy, którą przewodnik oprowadzi po jej wnętrzu. W tym dniu zainteresowanie Grotą Łokietka było spore i dość liczną grupą przeszliśmy przez charakterystyczną pajęczą bramę.  Pani przewodnik wprowadziła nas do korytarza wyżłobionego w wapiennych skałach, który stopniowo schodził w dół. Dzięki niemu doszliśmy do szerokiego Korytarza Głównego w którym obserwowaliśmy tzw. kotły wirowe, czyli wyżłobienia w stropie jaskini stworzone przez meandrującą w niej wodę.

Grota Łokietka - wejście do jaskini
Grota Łokietka - wejście do jaskini

• Sala Rycerska

      Bezpośrednio z Korytarza Głównego dotarliśmy do Sali Rycerskiej, czyli jednej z większych komór jaskini. Charakteryzuje ją wysoki, okopcony sufit i kamienny „stół” przy którym wg. słów legendy przytoczonej przez przewodniczkę mieli obradować i spożywać posiłki rycerze Władysława Łokietka. Z sali w prawo w górę biegną schody, prowadzące na wyższy poziom jaskini. Po pokonaniu wąskiego przejścia dotarliśmy do małej komory zwanej Kuchnią.

• Kuchnia

Grota Łokietka - kuchnia
Grota Łokietka - kuchnia

    Kuchnia, czyli najstarsza część Groty Łokietka, leżąca najbliżej powierzchni. Charakterystycznym elementem tej komory są skały, przypominające skalny „kominek”, w którym miały być przygotowywane potrawy dla ukrywającego się tu władcy. Co ciekawe w kilku miejscach na stropie korytarza zaobserwować można przedostające się z powierzchni korzenie drzew.

• Sypialnia

Grota Łokietka - sypialnia
Grota Łokietka - sypialnia

     Z kuchni schody zaprowadziły nas do królewskiej Sypialni. Na dnie komory zobaczyliśmy liczne odłamki skalne, które odpadły ze ścian i sufitu. W centralnym, miejscu Groty Łokietka znajduje się tzw. kamienne łoże, na którym wg. legendy sypiać miał nasz władca. Przy suficie komory podziwiać mogliśmy nieduże stalaktyty rurkowe (tzw. makarony). Co ciekawe w sypialni słynnego Piasta natura wytworzyła ciekawy słup naciekowy swoją formą przypominający dostojnego Orła, czyli herb piastowskiego rodu.

Grota Łokietka - sypialnia, skalny orzeł
Grota Łokietka - sypialnia, skalny orzeł

      Z tej przepięknej sali, kierując się za wskazówkami przewodniczki wróciliśmy specjalnie wydrążonym korytarzem w kierunku wyjścia. Tam czekała na nas już inna grupa rozpoczynająca zwiedzanie.

Grota Łokietka - komora sypialnia
Grota Łokietka - komora sypialnia

Legenda o Władysławie Łokietku

Grota Łokietka - skalne korytarze
Grota Łokietka - skalne korytarze

       Nieodłącznie z Grota Łokietka związana jest ciekawa legenda, mówiąca, iż ukrywający się przed czeskim królem Wacławem II na przełomie XIII / XIV w. Władysław Łokietek obrał tutejszą jaskinię na swoją kryjówkę. Miała stać się ona jego schronieniem przez 6 tygodni. Władca miał w jej wnętrzu Sypialnię z kamiennym łożem, Kuchnię z kominkiem, przy którym gotowano strawę dostarczaną przez włościan i Jadalnię. Królewska kryjówka nie została odkryta, dzięki sprytnemu pająkowi, który przy wejściu do jaskini usnuł pajęczynę, a ona zmyliła ślad pogoni.

Ważne wskazówki

Grota Łokietka - szlak do groty
Grota Łokietka - szlak do groty

     Wybierając się do Groty Łokietka należy pamiętać o zaopatrzeniu się w ciepłą odzież, chociaż temperatura przy wejściu przy dobrej słonecznej pogodzie sięgać może 30 stopni to we wnętrzu jaskini temperatura oscyluje między 7-8 stopniami Celsjusza. Co więcej, z powodu sporej wilgotności i przesiąkania przez skały wód gruntowych warto zabrać ze sobą wygodne, sportowe obuwie, które uchroni nas prze poślizgnięciem się na śliskich skałach.

Grota Łokietka - wyjście z jaskini
Grota Łokietka - wyjście z jaskini

      Z tej przepięknej sali, kierując się za wskazówkami przewodniczki wróciliśmy specjalnie wydrążonym korytarzem w kierunku wyjścia. Tam czekała na nas już inna grupa rozpoczynająca zwiedzanie.

      Jeśli jak większość osób w obecnych czasach, jak i my, zabieracie ze sobą aparat, możecie nieźle się rozczarować. Rzekomo, w Grocie Łokietka nie wolno wykonywać zdjęć, ale... co prawda przy wejściu widnieje zakaz fotografowania, ale z fleszem. Domyślamy się ze wynika to z ochrony żyjących w jaskini nietoperzy, jednakże na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego nie znaleźliśmy wzmianki o zakazie wykonywania zdjęć. Jednakże przewodniczka niesamowicie straszyła zakazem i tym, że zarekwiruje sprzęt! Wywnioskowaliśmy, iż powodem jej zachowania jest chęć szybkiego przejścia przez jaskinie, gdyż przy wejściu do niej oczekują już inni turyści. A przecież gdyby, każdy chciał wykonać zdjęcie trwałoby to zbyt długo! A przecież na jej pokonanie mamy jedynie 30 min. Jednakże milionów wykonywanych telefonami zdjęć Pani przewodnik nie komentowała…

Grota Łokietka - skalne makarony
Grota Łokietka - skalne makarony

    Zwiedzanie Groty Łokietka to ciekawy pomysł na spędzenie chwili w skrytej pod ziemią jaskini. Piękne wnętrze, opisane przy pomocy ciekawej legendy dodaje temu miejscu uroku. Nie dziwi więc, że rokrocznie odwiedza ją 120 tys. osób. Więc zabierzcie ze sobą bliskich i zobaczcie skalny „zamek – kryjówkę” piastowskiego władcy.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem: Grota Łokietka
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz