Dwór z Droginii
Kilka wpisów wcześniej zabraliśmy Was na wycieczkę do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie. Jednym z najcenniejszych obiektów tamtejszego skansenu jest wzniesiony w 1730 r. i zrekonstruowany na terenie parku Dwór z Droginii. Znajdziecie go praktycznie pod koniec trasy zwiedzania.
Historia dworu
Jak już wspominaliśmy wzniesiono go początkiem XVIII w. (1730 r.), dla pierwszego właściciela Adama Jordana. Po jego śmierci zmieniali się właściciele dworu, należał do rodziny Dąbskich a później Bzowskich. Z rodziną Bzowskich związany był blisko 100 lat, jednak po znacjonalizowaniu majątku w 1945 r. ich dobra wraz z Dworem z Droginii zaczęły popadać w ruinę. Z powodu budowy zbiornika wodnego w Dobczycach w 1985 r. przystąpiono do rozbiórki dworu. Po 11 latach resztki konstrukcji odkupiło muzeum Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie i przystąpiono do rekonstrukcji drogińskiego dworu w latach 2002 – 2006. Były to przede wszystkim malowane kaflowe piece.
We wnętrzu bielonego Dworu z Drogini zwiedzicie mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej, a wśród nich: sień, salon, pokój pani, pokój ciotki, sypialnie i gabinet pana. Zobaczmy więc jak wygląda od środka.
Wnętrze
• Sień
Pierwsze pomieszczenie w dworze to myśliwska sień. Zdobi ją wiele poroży, wypchanych zwierząt, fotografii dawnych właścicieli oraz XIX w. zegar z motywem łowieckim. Uwagę w sieni przykuwa jednak przede wszystkim fotel z poroży jeleni.
• Salon
Z sieni droga prowadzi nas bezpośrednio do beżowego pokoju – salonu. Pomieszczenie to wręcz kipi od modnych mebli, gdyż był to pokój reprezentacyjny do przyjmowania gości. Między oknami wisi duże lustro, zobaczymy tu także XIX w. sofy, sekreterę do pisania listów. Całości salonu dopełniają portrety dawnych właścicieli – Kazimierza i Bogusława Bzowskiego.
• Pokój pani
Każda kobieta lubi mieć swój kącik. Nie inaczej było w przypadku Pani z Dworu z Droginii. Pomieszczenie to było królestwem pani domu, jednakże niejednokrotnie gościły w nim odwiedzające dwór kobiety. W tym przytulnym, urządzonym XIX w. meblami wnętrzu, pośród licznych stolików i sof znalazła się także oszklona szafka z cenną porcelaną. Zobaczycie tu także samowar i stolik do robótek ręcznych, przy którym wiele godzin spędzała gospodyni. A skoro to pokój pani domu, nie dziwią nikogo liczne fotografie członków rodziny wiszące na ścianach.
• Pokój rezydentki
W dworze z właścicielami mieszkał starszy, samotny członek rodziny (ciotka, wuj), który dotrzymywał towarzystwa pani domu, pomagał w opiece nad dziećmi, doglądał domu. Niewielki zielony pokoik oprócz łóżka, wyposażony był w klęcznik do modlitwy i dzwonek do przywoływania służby. Ściany zdobią święte obrazy, fotografie i serwantka.
• Sypialnia
Kolejnym pomieszczeniem w Dworze z Droginii jest sypialnia, pełniąca jednocześnie funkcję łazienki. Na urządzonej meblami z różnych epoko powierzchni znajdują się łóżko i szafa na bieliznę. Zobaczycie tu także parawan, za którym dokonywano czynności higienicznych czy fotel nocny (toaletę).
• Pokój pana
Ostatni pokój mieszkalny należał do pana domu. Tutaj odbywały się spotkania w męskim gronie oraz był miejscem pracy pana. Zobaczyliśmy tu przybory do pisania i pokaźną biblioteczkę. W gabinecie nie mogło zabraknąć skórzanych mebli, przy których odwiedzający pana domu towarzysze mogli skorzystać z przyborów palacza lub miłośnika fajek. Całości dopełnia stolik do gry w karty.
• Sala konferencyjna i wystawa ceramiki
Prawa część drogińskiego dworu zaadaptowana została w połowie na sale konferencyjną, zaś w drugiej na wystawę ceramiki z Bolesławca i technik zdobienia naczyń.
Dwór z Drogini, choć w znacznej mierze zrekonstruowany dobrze oddaje urok lat sprzed wojny. Urządzone XIX w. meblami pomieszczenia przywołują na myśl dawne polskie dwory, w których tętniło życie szlacheckich rodów. Również z zewnątrz dworek wygląda bajkowo – bielone ściany, kryty gontem dach i kamienne kolumny przy wejściu to wszystko to, co charakteryzuje dawne szlacheckie domostwa. Zachęcamy Was abyście będąc w okolicy Zamku Lipowiec poświęcili chwilę na zwiedzanie pobliskiego skansenu w Wygiełzowie i znajdującego się w nim drogińskiego dworu.
We wnętrzu bielonego Dworu z Drogini zwiedzicie mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej, a wśród nich: sień, salon, pokój pani, pokój ciotki, sypialnie i gabinet pana. Zobaczmy więc jak wygląda od środka.
- Atrakcje, Dwory, Zabytki
- 1 czerwca, 2019
- aw-foto
- Brak komentarzy