Dom Józefa Mehoffera w Krakowie – “Pałacyk pod szyszkami”

W “Pałacyku pod szyszkami” wiódł swój żywot znany polski malarz, grafik i witrażysta epoki Młodej Polski – Józef Mehoffer.  Dom ten był świadkiem wielu rodzinnych historii malarza, a po jego śmierci zdecydowano się otworzyć w nim muzeum biograficzne artysty, pod patronatem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Stworzone w “Pałacyku pod szyszkami” przy ul. Krupniczej w Krakowie muzeum biograficzne poświęcone Józefowi Mehofferowi mieści się w autentycznej rezydencji artysty.  W domu tym Józef Mehoffer mieszkał wspólnie z rodziną i przyjmował sławnych artystów swojej epoki (Młodej Polski). Tworząc tutejsze muzeum starano się odtworzyć rzeczywisty wygląd i przeznaczenie pomieszczeń, w czym pomagały, dawne fotografie rodzinne i korespondencja oraz sugestie dzieci i wnuków malarza. Twórcy muzeum mieli okazje umieścić w otworzonym w 1996 r. Domu Józefa Mehoffera przekazane przez rodzinę przedmioty codziennego użytku, zbierane przez artystę kolekcje i autorskie dzieła Mehoffera.

      Wybierając się do muzeum Mehoffera kierowaliśmy się ul. Krupniczą w stronę Runku Głównego w Krakowie. Po prawej stronie ulicy w budynku nr 46 prócz kawiarni funkcjonuje również muzeum poświęcone wielkiemu twórcy epoki Młodej Polski, współpracującemu z Matejką czy Wyspiańskim. Po wejściu do budynku skierowaliśmy nasze kroki w lewo, w stronę drzwi prowadzących do muzeum. Po odebraniu biletów ruszyliśmy zwiedzać.

      Nazwa Domu Mehoffera “Pałacyk pod szyszkami” przyjęła sie z powodu zdobiących budynek szyszek Pini, które wieńczą balustrady klatki schodowej. Na parterze muzeum mieliśmy okazje obejrzeć pokój stołowy, niewielką przechodnią bibliotekę oraz salon.

Salon

      Salon pełnił ważną funkcję towarzyską w życiu rodziny Mehofferów. Przyjmowano tu licznych gości, wspólnie słuchano muzyki lub korzystano z wypoczynku w ogrodzie, do którego z niego wychodzono. Salon w Domu Józefa Mehoffera charakteryzuje kominek ozdobiony kopią obrazu “Dama tańcząca z szalem”, autentyczne meble, z których korzystali Mehofferowie oraz fortepian umilający wypoczywającym w salonie czas. Mieliśmy okazje obejrzeć też w tym pokoju liczne dzieła artysty m. in. jego autoportrety i portrety żony, obraz “Czerwona parasolka”, “Uśmiechnięta Madonna” czy obraz z cyklu Tancerka hiszpańska Guerrero. Po wyjściu z salonu, skierowaliśmy się na piętro, pokonując schody ozdobione szyszkami.

Pokój Józefa Mehoffera

      Na piętrze, w pierwszej kolejności zostaliśmy skierowani do pokój Józefa Mehoffera. W pokoju artysty oprócz mebli codziennego użytku mieliśmy okazję zobaczyć fotel z motywem sfinksów, stolik na jednej nodze, który przystawiano do łóżka czy bogaty zbiór książek. W pokoju nie mogło zabraknąć także szafki na przybory malarskie i biurka. Cennymi działami artysty są prezentowane w pokoju obrazy Mehoffera – “Zakonnica/ Siostra Bogdana”, “Portret żony w czerwonej sali”, “Ogród z tarasem przy Krupniczej w Krakowie” i wiele innych.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój Józefa Mehoffera
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój Józefa Mehoffera

Pokój Jadwigi Mehofferowej - buduar i sypialnia

      W bezpośrednim sąsiedztwie sypialni Józefa znajdują się pokoje jego żony Jadwigi. W pokoju przechodnim – buduarze Jadwigi Mehofferowej można obejrzeć tapicerowane meble i parawan pochodzące z pierwszego mieszkania małżeństwa. Dzięki utworzeniu w tym dom muzeum biograficznego mamy okazję zobaczyć tu także witraże autorstwa Mehoffera “Caritas / Miłosierdzie” oraz “Wiara, Nadzieja, Miłość”. Nad sofą zobaczycie olejny szkic “Rozmowa” – na którym Józef przedstawił swoich paryskich przyjaciół wraz z przyszłą małżonką i szwagierką. Nad drzwiami wejściowymi umieszczono projekt polichromii do Kościoła Mariackiego – “Matka Boża Królowa Polski”.

      Po lewej stronie buduaru Jadwigi znajduje się wejście do sypialni Mehofferowej. W niewielkiej sypiali Jadwigi zobaczymy piękne rzeźbione łóżko, drewniane meble i intrygujące zdjęcie kobiety z kotem na głowie. Ściany zdobią obrazy męża.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - Pokój Jadwigi Mehofferowej - buduar i sypialnia
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - Pokój Jadwigi Mehofferowej - buduar i sypialnia

Salonik

      Przechodząc z sypialni Mehofferowej mijamy witraże ustawione w buduarze, aby przejść do saloniku. W saloniku na piętrze odbywały się kameralne spotkania z rodziną i przyjaciółmi, dlatego też na wyposażeniu pokoju znajduje się kanapa i stół z krzesłami w stylu biedermeier i są to autentyczne meble rodziny Mehofferów. W saloniku obejrzeliśmy “Portret Naczelnika Państwowego, Józefa Piłsudskiego” malowany węglem, ozdobniki do Chimery “Pawie” oraz witraż “Vita somnium breve – Życie krótkim snem“.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - salonik
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - salonik
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - salonik
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - salonik

Pokój zielony

      Przechodnie pomieszczenia są znakiem rozpoznawczym w Domu Józefa Mehoffera w Krakowie, czyli “Pałacyku pod szyszkami”. Salonik szybko łączy się z Pokojem zielonym, w którym jadano codzienne posiłki. Pokój pełnił funkcję jadalni, o czym świadczy pokaźny stół i liczne serwantki z zabytkowym szkłem i porcelaną kolekcjonowaną przez Mehofferów. Podobno tworząc wystawę w tym pokoju udało się odtworzyć jego oryginalny wygląd łącznie z barwą ścian i umeblowaniem. Ważne miejsce w tym pomieszczeniu zajmuje także karton “Wiara” będący projektem mozaiki w Katedrze ormiańskiej we Lwowie.

Pokój japoński

      Bezpośrednio z pokoju zielonego mieliśmy okazję wejść do tzw. Pokoju japońskiego, w którym obejrzeliśmy fascynację twórców Młodej Polski sztuką Japonii. Zaprezentowano tu zbiór 50 japońskich drzeworytów z XVIII /XIX w., dodatkowo porcelanowe figurki japońskich kobiet i stylizowane na japońskie inkrustowane meble zdobione masą kostną i macicą perłową. Ten z pokoi w Domu Józefa Mehoffera zdobi kolejny obraz przedstawiający Jadwigę – “Portret żony na tle liści dzikiego wina” oraz “Portret Aleksandra Dejeana”.

      Przechodząc z powrotem przez jadalnię w Pokoju zielonym kierowaliśmy się zgodnie z sugestiami w stronę Pokoju dziecięcego.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój japoński
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój japoński

Pokój dziecięcy

      W pokoju dziecięcym jak sama nazwa sugeruje mieszkały dzieci. Był on pierwotnie prywatnym pokojem syna artysty – Zbigniewa, jednak po jego ślubie z Eweliną Sumowską i urodzeniu się dzieci to właśnie tu umieszczono ich sypialnie. Pokój dziecięcy w “Pałacyku pod szyszkami” zdobi cenny obraz “Portret żony / Na letnim mieszkaniu” autorstwa Mehoffera, oraz “Głowa Meduzy”. Na ścianach zawisły także fotografie wnętrza domu Mehofferów przy Krupniczej z 1938r.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój dziecięcy
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój dziecięcy

Pokój Eweliny z Sumowskich Mehofferowej

      W sąsiedztwie pokoiku dzieci znajdowała się sypialnia synowej Józefa Mehoffera – Eweliny. Na jej wyposażeniu na uwagę zasługuje biureczko damskie z nadstawką i tremo z toaletką z 2. połowy XIX w.  Na ścianach zawieszono projekty witraży do kościoła na Dębnikach w Krakowie i kilka portretów żony autorstwa Józefa Mehoffera.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój Eweliny z Sumowskich
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój Eweliny z Sumowskich

Pokój Zbigniewa Mehoffera

      Ostatni z pokoi w “Pałacyku pod szyszkami” w Krakowie należał do syna artysty. Został on urządzony na wzór oryginalnego pokoju i umeblowany autentycznymi meblami rodziny Mehofferów. Ściany pokoju Zbigniewa zdobi kilka ciekawych obrazów jego ojca m. in. “Wisła nad Niepołomicami”, “Pożegnanie”, “Autoportret” i projekt witrażu do kościoła Bernardynów “Błogosławiony Szymon z Lipnicy”.

      Opuszczając pokój syna malarza wyszliśmy na przedpokój prowadzący nas na klatkę schodową, skąd wróciliśmy do początkowego punktu naszego zwiedzania.

Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój Zbigniewa Mehoffera
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie - pokój Zbigniewa Mehoffera

       Dom Józefa Mehoffera w Krakowie, czyli “Pałacyk pod szyszkami” jest świetnym miejscem, aby poznać artystyczną działalność tego polskiego twórcy epoki Młodej Polski. Obcując w pomieszczeniach, w których stworzono biograficzne muzeum Józefa Mehoffera człowiek może wyobrazić sobie jak wyglądało codzienne życie rodziny artysty, jak powstawały jego prace i co lub kto go inspirował. Dlatego jeśli interesujecie się jego twórczością lub po prostu chcecie odwiedzić miejsce poświęcone Młodopolskiemu artyście zawitajcie do “Pałacyku pod szyszkami” na Krupniczej w Krakowie.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem: Dom Józefa Mehoffera w Krakowie

Dodaj komentarz