Dom Jana Matejki w Krakowie

Jan Matejko to jeden z najsławniejszych polskich malarzy, którego dzieła mają przed oczami chyba wszyscy Polacy. Nie dziwi więc, że postanowiono uczcić jego pamięć tworząc w jego rodzinnym domu w Krakowie muzeum poświęcone temu wielkiemu artyście.

Dom Jana Matejki w Krakowie mieści się przy ul. Floriańskiej 41 w Krakowie i jest to autentyczna kamienica, która należała do rodziny Matejków. W nim urodził się ten wielki polski malarz, żył wraz z rodziną i również tu odszedł z tego świata. Inicjatorami stworzenia w kamienicy Matejków muzeum poświęconego jego twórczości było Towarzystwo im. Jana Matejki pod przewodnictwem księcia Eustachego Sanguszki. Dzięki zaangażowaniu zrzeszonych w Towarzystwie, udało się odkupić kamienicę Matejków, zgromadzić pamiątki po artyście i otworzyć biograficzne muzeum poświęcone Janowi Matejce.

Dom Jana Matejki w Krakowie - płaskorzeźba
Dom Jana Matejki w Krakowie - płaskorzeźba

     Kamienica, w której stworzono muzeum widoczna jest doskonale z ul. Floriańskiej i ozdabia ją płaskorzeźba z popiersiem Matejki.  Wystawy w Domu Jana Matejki rozlokowano na kilku piętrach. Po pokonaniu kilkunastu schodów na pierwsze piętro mamy okazje obejrzeć pierwszą część wystawy. Tutaj w gablotach zobaczyliśmy liczne stroje ludowe i szlacheckie, czepce i gorsety kobiece i elementy uzbrojenia, kolekcjonowane przez artystę i często przedstawiane przez Matejkę na obrazach. W korytarzykach pomiędzy pomieszczeniami wystawiono gabloty z odznaczeniami i nagrodami dla naszego wielkiego polskiego malarza historycznego. Ciekawym pomieszczeniem na pierwszym piętrze domu Matejków jest salon. W nim Matejkowie przyjmowali znamienitych gości swoich czasów. Salon Państwa Matejków odznacza się bogatym wystrojem, pięknymi neorenesansowymi meblami i licznymi tkaninami zdobiącymi ściany.  Z saloniku bezpośrednio można przejść do sypialni Jana Matejki, czyli tzw. pokoju pod gwiazdami.

Dom Jana Matejki w Krakowie - pokój pod gwiazdami (sypialnia Matejki)
Dom Jana Matejki w Krakowie - pokój pod gwiazdami (sypialnia Matejki)
Dom Jana Matejki w Krakowie - „Mikołaj Kopernik – rozmowa z Bogiem”
Dom Jana Matejki w Krakowie - „Mikołaj Kopernik – rozmowa z Bogiem”
Dom Jana Matejki w Krakowie - kołyska Matejków
Dom Jana Matejki w Krakowie - kołyska Matejków

      Drugie piętro Domu Jana Matejki w Krakowie otwiera przed mami podwoje pokoiku, w którym przyszedł na świat Jan Matejko.  Mieliśmy okazję zobaczyć w nim kołyskę projektu mistrza i łacińską inskrypcję – “Często sprawia Bóg, że wielkość zamyka w małym kształcie”, która nawiązuje do niskiego wzrostu i słabego zdrowia Jana. Jeśli wybierzecie się do tego oddziału muzeum, w sąsiednim pokoju będziecie mili okazję podziwiać rysunki i szkice znanych dzieł Matejki. Największy pokój na drugim piętrze jest zbiorem portretów znanych krakowskich postaci i osób związanych z polską historią takich jak chociażby Mikołaj Kopernik (obraz „Mikołaj Kopernik – rozmowa z Bogiem”).

    Po pokonaniu krętej klatki schodowej na ostatnie piętro kamienicy Matejków w Krakowie znaleźliśmy się w pracowni mistrza. Pracownia Jana Matejki pokazuje nam jak wyglądała praca przy tworzeniu obrazów. Zobaczymy tu sztalugę z niedokończonym obrazem, paletę z farbami i pędzle. Ten pokój w Domu Jana Matejki sprawia wrażanie, jakby tworzący tu malarz zaraz miał powrócić do swojej pracy. Jednak jak wiadomo, nie powróci. Ściany zdobią liczne obrazy artysty, broń palna, a w rogu w gablocie zobaczycie wypchanego konia, służącego Janowi Matejce za model.

     Trzecie piętro u Matejków na Floriańskiej to także pokój pełniący rolę mieszkania dla kustosza muzeum Jana Matejki, w pierwotnych latach jego istnienia. Dziś w tych pomieszczeniach zobaczycie wystawę podobizn malarza wykonanych różnymi technikami, zdobione meble czy obraz „Sobieski w Częstochowie”. Przyznamy szczerze, że bardzo spodobała nam się szafa, którą zobaczyliśmy w ostatnim pokoju. Dlaczego? Otóż zdobiły ją podobizny polskich królów z „Pocztu Władców Polskich” Matejki.

Dom Jana Matejki w Krakowie - mieszkanie kustosza
Dom Jana Matejki w Krakowie - mieszkanie kustosza

     Na uwagę na trzecim piętrze zasługuje także obraz „Zakuwana Polska” z 1863 r., który jako jeden z nielicznych przedstawiał sytuacje polityczną Polski współczesną artyście. Zobaczymy na nim zakuwaną kobietę w czerni (Polskę) cierpiącą represje po upadku powstania styczniowego i zsyłkach na Syberię.

Dom Jana Matejki w Krakowie - "Zakuwana Polska"
Dom Jana Matejki w Krakowie - "Zakuwana Polska"

     Jak wszyscy dobrze wiemy, Jan Matejko był wielkim artystą, choć niekoniecznie wielkiego wzrostu. Jego dzieła zna cały świat i powinniśmy być dumni, że pochodził on z naszej Ojczyzny. Jeśli będziecie spacerować po krakowskim Rynku Głównym warto wybrać się na Floriańska 41, do kolebki Jana Matejki, aby zobaczyć, jak mieszkał i tworzył.  Tym bardziej że zobaczycie tu, tak jak i my na żywo jego znane dzieła tj. „Mikołaj Kopernik – rozmowa z Bogiem”, „Sobieski w Częstochowie”, „Wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego” czy „Autoportret” Jana Matejki.

Dodaj komentarz