Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy – spacer

Spacery wśród urokliwych uliczek Szczawnicy przyciągają tłumy. Nie dziwi wiec, iż Dolny Park Zdrojowy w miasteczku jest chętnie odwiedzany przez kuracjuszy i turystów.  Przyciąga zadbanymi alejkami obsadzonymi ciekawą roślinnością, sporym jeziorkiem oraz altankami (widokową i muzyczną).

Park Dolny w Szczawnicy to jedno z tych miejsc w mieście, w którym człowiek może odciąć się od zgiełku ulicy i w ciszy podziwiać przyrodę. Szczawnica, jako kurort uzdrowiskowy może pochwalić się wieloma zielonymi miejscami idealnymi na spacer. Ale to właśnie tu, w Dolnym Parku Zdrojowym można nacieszyć oczy rzadko rosnącymi, różnorodnymi roślinami oraz ciekawymi obiektami architektonicznymi. A jeśli podróżujecie z dziećmi, to maluchy z pewnością pokochają ten park za możliwość karmienia oswojonych, wielkich, wielobarwnych ryb.

Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - fontanna i grota Zyblikiewicza
Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - fontanna i grota Zyblikiewicza

     Zdrojowy Park Dolny w Szczawnicy stworzono w uzdrowisku w latach 1861 -1868. Stworzono go w celu zagospodarowania znajdujących sie w parku źródeł: “Szymon”, “Aniela” i “Helena”.  Wtedy też ocembrowano źródła i zbudowano szereg drewnianych budowli.

Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - altana muzyczna
Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - altana muzyczna

Spacer po parku

      W Dolnym Parku Zdrojowym w Szczawnicy wszystko zachęca do spaceru. Zadbane alejki wijące się wśród rzadkich gatunków drzew i krzewów przyciągają turystów. Ponad to przy alejkach gęsto poustawiano ławki, dla tych, którzy szukają chwili wytchnienia. Rozpoczynając nasz spacer i wchodząc do parku od ul. Głównej od strony centrum od razu w oczy rzuca się drewniana altanka muzyczna. Kilkadziesiąt metrów dalej można odpocząć przy fontannie i kamiennej grocie Mikołaja Zyblikiewicza, wzniesionej przez mieszkańców Szczawnicy.

     Kontynuując nasz spacer po Dolnym Parku Zdrojowym skręciliśmy w biegnącą w pobliżu groty Zyblikiewicza w prawo alejkę. Dróżka pokierowała nas w stronę stawu z wielkimi barwnymi rybami, ślicznym tarasem widokowym oraz górującą nad stawkiem widokową altanką. Miejsce jak z bajki! Nie dziwi więc, że nad stawkiem odpoczywały tłumy, karmiąc wielkie ryby i “oswojone” dzikie kaczki. W sąsiedztwie tak urokliwego zakątka wybija znane szczawnickie źródełko “Wanda”, z którego można skosztować wody.

Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - alejka do stawu
Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - alejka do stawu

    Spacer może nie będzie długi, ale podczas przechadzki po Dolnym Parku Zdrojowym w Szczawnicy możecie zapoznać się z mniej popularnymi roślinami i drzewami, pokarmić ryby i kaczki, pooddychać czystym górskim powietrzem. A przy tym piękne widoki gwarantowane! W sąsiedztwie parku znajdują sie też ciekawe wiekowe zabudowania m. in. “Hydropatia” czyli willa “Maria”, pensjonat “Chemik”, willa Szwajcarka Dolna”.

Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - kaczka
Dolny Park Zdrojowy w Szczawnicy - kaczka

Dodaj komentarz