Dolina Bolechowicka

Leżące wokół Krakowa dolinki, zebrano w Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie” i przygotowano tym samym liczne trasy dla chcących poznać te magiczne miejsca turystów. Choć na terenie Jury Krakowskiej znajdziecie wiele malowniczych miejsc ze skalnymi ostańcami, warto abyście zawitali do Bolechowic i na własne oczy zobaczyli tą najmniejszą, aczkolwiek chyba najładniejszą – Dolinę Bolechowicką.

Myśląc o dolinkach pełnych ogromnych skał wapiennych, w pierwszej kolejności stają nam przed oczami tereny w pobliżu Ojcowa. Jednakże w niewielkiej odległości od Królewskiego Krakowa znaleźć możecie liczne dolinki ze skalnymi ostańcami, skupione w Park Krajobrazowy „Dolinki Krakowskie”.  Dziś chcielibyśmy Wam pokazać niewielką, ale jakże piękną Dolinę Bolechowicką.  

Dolina Bolechowicka - Filar Abazego
Dolina Bolechowicka - Filar Abazego

Dojazd i parking

      Aby dotrzeć do Doliny Bolechowickiej powinniście skierować się w kierunku gminy Zabierzów. Trasa z Krakowa nie powinna Wam zając więcej niż 30 min. My kierowaliśmy się drogą nr 79 na Zabierzów a następnie zgodnie z kierunkowskazami do Bolechowic. Jednak, jeśli zdecydujecie się dojechać tu autobusem miejskim z Krakowa musicie zdecydować się na jedną z dwóch linii 248 lub 268.

      Jeśli chodzi o parking to my skorzystaliśmy z darmowych miejsc postojowych przy ul. Szkolnej w Bolechowicach, po sąsiedzku z kościołem parafialnym. Zapewne znaleźlibyście parking i przy ulokowanym przy wejściu do Doliny Bolechowickiej sklepie czy Urzędzie Pocztowym, jednak wszędzie tam znajdziecie informacje o zakazie parkowania. Więc po co się narażać na mandat?

Park w Bolechowicach - skała wapienna
Park w Bolechowicach - skała wapienna

Dojście do Bramy Bolechowickiej

Dolina Bolechowicka - Brama Bolechowicka
Dolina Bolechowicka - Brama Bolechowicka

       Droga z parkingu przy ul. Szkolnej do Bramy Bolechowickiej liczy ok. 1 km, więc nie jest to daleki dystans. Po zejściu od parkingu pod Pocztę, kierujecie się w prawo i na rozwidleniu, za sklepem skręcacie w prawo w drogę z zakazem wjazdu. Stąd już zgodnie z oznaczeniem szlaku będziecie szli wzdłuż płynącego potoku Bolechówka. Po minięciu mostku skręcacie w lewo w drogę biegnącą do Wąwozu i Doliny Bolechowickiej.

Brama Bolechowicka

Brama bolechowicka - Filar Abazego i Filar Pokutników
Brama bolechowicka - Filar Abazego i Filar Pokutników

       Wejścia do Doliny Bolechowickiej i Wąwozu Bolechowickiego strzeże charakterystyczna Brama Bolechowicka. Tworzą ją dwie blisko 30 m skały wapienne leżące po dwóch przeciwległych stronach Wąwozu Bolechowickiego. Usytułowana po prawej od wejścia, wschodnia skała to Filar Abazego, natomiast naprzeciw niej znajduje się Filar Pokutników.  Widok tych wspaniałych skał zapiera dech w piersiach!

Brama Bolechowicka - Filar Pokutników i Ostra Turniczka
Brama Bolechowicka - Filar Pokutników i Ostra Turniczka

Dolina Bolechowicka i Wąwóz Bolechowicki

       Jak wspominaliśmy Dolina w Bolechowicach jest najmniejszą z Krakowskich Dolinek. Na jej liczącym 1,5 km długości terenie znajduje się także piękny Wąwóz Bolechowicki.  Znajdujące się na terenie Doliny Bolechowickiej skałki wielokrotnie wykorzystywane są przez wspinaczy do doskonalenia swojej techniki wspinaczkowej. Więc niech Was nie zdziwią wspinający się po ostańcach ludzie.

Skały w Wąwozie Bolechowickim
Skały w Wąwozie Bolechowickim

       W wąwozie zobaczycie jeszcze m. in. Ostrą Turniczkę i Turnie Łazików, a co więcej liczne jaskinie i dwuspadową kaskadę Bolechówki.

Brama Bolechowicka - mur Pokutników
Brama Bolechowicka - mur Pokutników

       W po pokonaniu tej krótkiej trasy, skierowaliśmy się w drogę powrotną. Będąc w Bolechowicach warto zatrzymać się na chwile w urokliwym parku w centrum wsi. Pozostałości dawnych murów w połączeniu z mostkami i zielenią nadają temu niewielkiemu parkowi urody.

       Wizyta w Dolinie Bolechowickiej to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu na łonie przyrody. Piękno potężnych skał skąpanych w słońcu zachwyca już od przejścia Bramą Bolechowicką. Możemy jedynie podejrzewać, jak pięknie musi wyglądać panorama okolicy widziana okiem wspinacza, ze szczytu Filaru Abazego lub Filaru Pokutników. Jeśli kochacie wspinaczkę górską, odwiedzenie Doliny w Bolechowicach będzie dla Was gratką, chociaż i na zwykłych turystach miejsce to robi wrażenie.

Dolina Bolechowicka - Filar Abazego
Dolina Bolechowicka - Filar Abazego
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz