Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej

Zieleń drzew, woda, świeże powietrze i cisza przeplatana śpiew ptaków. Ten urokliwy obraz przychodzi na myśl tym którzy choć raz odwiedzili Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej. Jeśli cenicie sobie spokój i odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody powinniście odwiedzić to miejsce.

Puszcza Niepołomicka była niegdyś chętnie użytkowana przez przebywających na Zamku w Niepołomicach królów, książęta i innych możnych podczas polowań. Dla lokalnej ludności pobliski las był miejscem wycinki drzew potrzebnych na opał i do budowy, jak również pozwalał im żywić się swoimi darami (borówki, jeżyny, grzyby). Dziś Puszcza Niepołomicka, którą nazywa się „zielonymi płucami Krakowa” stała się miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Mimo dużego zainteresowania aktywnym spędzaniem czasu na rowerze, podczas biegania lub uprawiania innego sportu z łatwością można się tu cieszyć odpoczynkiem wśród zieleni drzew.
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej - ławki
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej - ławki

     Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej to najbardziej charakterystyczne i rozpoznawalne miejsce na ternie niepołomickiego nadleśnictwa. Ten piękny zbiornik wodny przyciąga osoby chcące aktywnie wypocząć na łonie natury pokonując drogi Puszczy Niepołomickiej pieszo, na rowerze czy na rolkach. Mimo iż w puszczy istnieje kilka innych punktów czerpania wody to właśnie Czarny Staw jest najbardziej rozpoznawalny. Jego wyjątkowość wynika z wielkości (ok. 2 ha), gdyż Czarny Staw jest największym zbiornikiem w puszczy oraz z powodu koloru znajdującej się w nim wody – zupełnie czarnej (przez znajdujący się w okolicy torf).

Budka w Puszczy Niepołomickiej
Budka w Puszczy Niepołomickiej

Jeśli wybieracie się nad Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej musicie wiedzieć, że nie dotrzecie tam samochodem, więc albo czeka was urokliwy spacer albo pokonacie trasę na rowerze. Aby ułatwić wypoczynek w puszczy zadbano, aby wzdłuż głównych tras ulokować ławeczki i drewniane zadaszone budki chroniące przed deszczem i pozwalające chwilę odpocząć. Pokonanie trasy nad Czarny Staw czy w inne miejsc tutejszego lasu nie powinno Wam sprawiać trudności gdyż większość tras w Puszczy Niepołomickiej jest wyasfaltowana i z łatwością można je pokonać nawet z małymi dziećmi. Poniżej przedstawimy Wam kilka wariantów dotarcia w to przepiękne miejsce:

  • Od strony Mikluszowic – poruszając się tzw. Żubrostradą skręcamy w pierwszą asfaltową drogę w lewo (obok drewnianej budki), po przejechaniu ok 3 km skręcamy w lewo w szutrową drogę oznaczoną znakiem „Do punktu czerpania wody”, skąd drugi znak z tym samym napisem skieruje nas nad Czarny Staw.
  • Od strony Niepołomic – poruszamy się Drogą Królewska w kierunku Leśniczówki Przyborów. Przy leśniczówce skręcamy w lewo na Zabierzów Bocheński i po pokonaniu kilkuset metrów skracamy w prawo w asfaltową drogę za szlabanem na tzw. Żubrostradę. Dalej jedziemy prosto mijając rezerwat przyrody Gibiel i rezerwat żubrów. Skręcamy w drugą asfaltową dróżkę w prawo i po przejechaniu ok 3 km skręcamy w lewo w szutrową drogę oznaczoną znakiem „Do punktu czerpania wody”, skąd drugi znak z tym samym napisem skieruje nas nad Czarny Staw.
  • Od Damienic – po przejechaniu wiaduktu nad autostradą A4 w Damienicach i pokonaniu szlabanu przy wjeździe do lasu poruszamy się cały czas prosto drogą asfaltową przez ok. 3 km. Mijamy pierwsze asfaltowe skrzyżowanie z drewnianą budką (kierujące do Baczkowa) i po kilkuset metrach docieram pod znak „Do punktu czerpania wody”, kierujący nas w prawo skąd drugi znak z tym samym napisem skieruje nas nad Czarny Staw.
  • Od Baczkowa – jadąc od skrzyżowania w centrum Baczkowa, cały czas prosto za szlabanem i po ok. 3km możemy skręcić w szutrową drogę, w prawo która doprowadzi nas nad Czarny Staw lub jadąc ok. 600m prosto i skracając w prawo przy drewnianej budce a dalej po kilkuset metrach docieram pod znak „Do punktu czerpania wody”, kierujący nas w prawo skąd drugi znak z tym samym napisem skieruje nas nad Czarny Staw.
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej

Po dotarciu nad Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej naszym oczom ukazuje się wspaniały widok zielonych drzew, głównie sosen odbijających się w tafli wody. Uroku temu miejscu dodaje odczuwalna dzikość i wszechogarniający spokój. Od niedawna po dotarciu nad Czarny Staw można zregenerować swoje siły i napawać się pięknem przyrody korzystając z dwóch drewnianych ławeczek. Co ważne, podczas pobytu nas stawem nie można się w nim kąpać, ale za to warto pokonać wydeptaną wokół zbiornika ścieżkę i napawać się pięknem pejzażu odbijającego się w tafli czarnej wody. Wokół Czarnego Stawu rośnie dużo borowiny, więc jeśli odwidzicie go w sezonie z pewnością uda Wam się skosztować prawdziwych leśnych borówek prosto z krzaczka.

Każdy ma takie miejsce, które jest dla niego wyjątkowe, piękne i magiczne. Dla nas takim miejscem jest właśnie Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej, który odegrał bardzo ważną rolę w naszym życiu. Zachęcamy Was do przyjechania i zobaczenia na własne oczy tego pięknego zbiornika wodnego skrytego wśród drzew a być może i Wy się nim zachwycicie. A jest na co popatrzeć!

Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Czarny Staw w Puszczy Niepołomickiej
Share on facebook
Share on twitter
Share on google
Share on linkedin

Dodaj komentarz