Baszta i ruiny zamku w Czchowie

Dawna twierdza leżąca nad brzegiem Dunajca na szlaku do Węgier przez lata z wolna upadała. Pozostały po niej jedynie baszta i ruiny zamku w Czchowie. Jednakże doskonale widoczna z biegnącej u podnóża wzgórza drogi baszta i otoczenie czchowskiego zamku po renowacji zachęcają do odwiedzenia tego miejsca i przyciągają ciekawych historii czchowskiej twierdzy turystów.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie wznoszą się na zalesionym wzgórzu nad Dunajcem, w niewielkiej odległości od czchowskiego rynku. W czasach swojej świetności cały wierzchołek wzgórza zajmowały zabudowania zamkowe. Zamek składał się z pokaźniej baszty obronnej, baszty bramnej do której prowadził most zwodzony i części mieszkalnej. Całość twierdzy otaczały mury obronne. Jednakże budowana między XIII a XIV w. baszta i zamek w Czchowie przez złe zarządzanie stopniowo popadła w ruinę, co ostatecznie przypieczętował I Rozbiór Polski.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - panorama
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - panorama

       Jeszcze rok temu przejeżdżając przez Czchów jedyną rzeczą jaką zobaczylibyście wśród koron drzew na wzgórzu byłaby baszta z powiewającą na jej szczycie polską flagą. Dziś jednak baszta i ruiny zamku w Czchowie odzyskują z wolna nowy blask i oferują odwiedzającym możliwość obejrzenia ciekawych pomieszczeń i broni z różnych epok. Jeśli jeszcze nie widzieliście odnowionej twierdzy w Czchowie zachęcamy Was do jej odwiedzenia.

Dojazd i parking

      Dojazd do ruin zamku w Czchowie nie jest trudny, gdyż w Czchowie znajdziecie kierujące nas na miejsce znaki. My, jadąc od strony Jurkowa skręciliśmy w Czchowie w ul. Szkolną a następnie w okolicy czchowskiego rynku w ul. Węgierską. Przy ul. Węgierskiej znajdziecie spory darmowy parking i budkę z lodami. Dla podróżujących z dziećmi przygotowano w tym miejscu także nowoczesny plac zabaw dla dzieci.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - parking
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - parking

Historia baszty i zamku w Czchowie

     Czchowska wieża (baszta) powstała prawdopodobnie pod koniec XIII w. na rozkaz króla Wacława II. Miała 20 m wysokości i cztery kondygnacje. Wieże wzniesiono z piaskowca i mimo iż jej dolna część była czworokątna szczyt miał ośmiokątny kształt.  Jednak dopiero Władysław Łokietek w pełni rozbudował zamek. Wówczas mieściła się w nim siedziba czchowskiego starostwa

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - widok na basztę z dziedzińca zamkowego
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - widok na basztę z dziedzińca zamkowego

       W XIV w. w zamkowej baszcie zaczęło funkcjonować więzienie pod dowództwem burgrabi Imrama.  W tym czasie na zamku gościli także znamienici goście m. in. królowa Jadwiga podążająca na Węgry czy król Władysław Jagiełło.

       Aby zwiększyć obronność zamku w XV w. postawiono basztę bramną. Zaś na przełomie XV i XVI w. Melsztyńscy będący wówczas starostami czchowskimi przeprowadzili dalszą przebudowę twierdzy.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - piwnice
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - piwnice

       Z powodu nieodpowiedniego zarządzania dobrami zamkowymi przez starostów Bonerów baszta i zamek w Czchowie w II poł. XVII w. zamek całkowicie podupadł i został opuszczony. Rozbiór Polski w 1772 r. doprowadził do likwidacji starostwa czchowskiego a tym samym przyczyniły się do rujnacji zamczyska.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - karabin maszynowy
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - karabin maszynowy

      Do XIX w. zamkiem nikt się nie interesował. Basztę i ruiny zamku w Czchowie w XX w. poddano pracom konserwatorskim i poddano badaniom archeologicznym, które dały nam pogląd jak wyglądało całe wzgórze zamkowe. Od 1993 r. rozpoczęto powolną rekonstrukcje i dzięki niej obecnie (2019 r.) na wzgórzu zobaczycie obecnie odbudowaną basztę bramną z mostem zwodzonym, piwnice, tarasy widokowe i zachowaną oryginalną basztę widokową z której podziwiać możemy panoramę Czchowa i Dunajec.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie obecnie

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - widok z kompleksu zamkowo - militarnego
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - widok z kompleksu zamkowo - militarnego

     W Czchowie na wzgórzu zamkowym stworzono obecnie kompleks zamkowo – militarny. Dlatego już na drodze od parkingu do baszty i ruiny zamku w Czchowie mijać będziecie średniowieczne jak i XX w. bronie i militaria.

       Pierwsze co rzuca się w oczy, gdy docieramy na szczyt wzgórza zamkowego, to baszta i odbudowane ruiny zamku w Czchowie z mostem zwodzonym i basztą bramną.  Po przejściu przez most w baszcie bramnej podziwiać możecie repliki obrazów przedstawiające dawny wygląd czchowskiej baszty. Po jej przejściu znaleźliśmy się na zamkowym dziedzińcu, z którego możne wpiąć się na basztę widokową (niestety w dniu naszych odwiedzin zamkniętą), pospacerować murami czy wejść do zamkowych piwnic. Miłośnicy zabytkowych broni i militariów zarówno na murach twierdzy jak i wokół zamku mogą podziwiać zgromadzone przykłady dawnego oręża.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - park wokół kompleksu zamkowo - militarnego w Czchowie
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - park wokół kompleksu zamkowo - militarnego w Czchowie

       Wracając w kierunku parkingu zachęcamy Was do wybrania trasy biegnącej przez pobliski park. Po drodze możecie przysiąść na chwilę na ławeczkach ustawionych przy armatach czy kuszach. W ten sposób dojdziecie do parkingu od drugiej strony, mijając po drodze altanę.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie - altana w parku
Baszta i ruiny zamku w Czchowie - altana w parku

       Wyjazd do Czchowa w celu zwiedzenia baszty i ruiny zamku była dla nas nie lada niespodzianką. Nie spodziewaliśmy się, że ta wielokrotnie mijana przez nas baszta skryta wśród drzew uzyskała nowy wygląd i tak ją rozbudowano. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego nastrojowego miejsca w Czchowie, choć proponujemy Was wcześniej sprawdzić dni w które otwarta jest wieża widokowa na zamku z której podobno roztacza się wspaniały widok.

Baszta i ruiny zamku w Czchowie
Baszta i ruiny zamku w Czchowie

Dodaj komentarz