Archiwum Państwowe w Bochni
W niedalekiej odległości od pięknych bocheńskich Plant, przy ul. Konstytucji 3 Maja nr 3, mieści się charakterystyczny budynek zwany Kocim Zamkiem lun Willą pod Kozłem. W tym zdobnym XIX w. budynku projektu Teodora Talowskiego początkowo pomieszkiwał lekarz, później otworzono tu drukarnię „Secesja”. Jednak nam współczesnym miejsce to kojarzy się raczej jako Archiwum Państwowe w Bochni. Warto do niego zajrzeć nie tylko gdy potrzebujemy zasięgnąć informacji o przeszłości, lecz także jeśli chcemy zobaczyć, jak wygląda on od środka.
Archiwum Państwowe w Bochni słusznie kojarzy się wielu z nas z miejscem, w którym przetrzymuje się dokumenty sprzed lat, testamenty czy akty urodzenia. Jednak w archiwum jesteście w stanie dowiedzieć się wielu ciekawych wiadomości o swoich bliskich sprzed wieków czy o historii naszego miasta. Pracujące w nim osoby z wielkim zaangażowaniem pomogą Wam odszukać nurtujące Was informacje, o ile oczywiście pozwala na to przepis o ochronie danych osobowych.
Jednak zachęcamy Was do odwiedzenia budynku zwanego Kocim Zamkiem lub Willą pod Kozłem, nie tylko z tego powodu. Wzniesiony w centrum miasta budynek to nie tylko kopalnia wiedzy, ale także wzniesiona na bocheńszczyźnie perełka autorstwa znanego architekta Teodora Talowskiego. Jeśli interesujecie się jego twórczością, tym bardziej powinna być to dla Was okazja do odwiedzenia Bochni.
Dojazd i parking
Jak już wspominaliśmy Archiwum Państwowe w Bochni mieści się przy jednej z główniejszych ulic miasta, przy ul. Konstytucji 3 Maja nr 3. Dojazd czy komunikacją miejską czy własnym samochodem nie powinien być dla Was trudny, gdyż w sąsiedztwie Plant znajdują się przystanki autobusowe z których dotrzecie do celu. Jeśli natomiast przyjedziecie samochodem zaparkować najlepiej również przy Plantach. Koszt postoju to kilka złotych w zależności od czasu zatrzymania.
Historia Archiwum Państwowego w Bochni
Historia Archiwum Państwowego w Bochni, a właściwie budynku, w którym się ono znajduje sięga roku 1895 r., kiedy to lekarz Mieczysław Dąbrowski wzniósł przy ul. Konstytucji 3 Maja willę zaprojektowana przez Teodora Talowskiego. W XX w. w budynku otwarto drukarnię „Secesja”, przez co zaprojektowane przez Talowskiego wnętrza przekształcono zmieniając pierwotny kształt budowli. Budynek jako drukarnia funkcjonował od 1928 do 1990 r. co niekorzystnie wpłynęło na stan techniczny budynku. Obecnie budynek jest co prawda w rękach prywatnych, jednak na jego parterze mieści się oddział Archiwum Państwowego w Krakowie. Znajdziecie w nim archiwalia miejskie dotyczące Bochni od XV do XVIII w.
Bocheńskie Archiwum pod względem architektonicznym
Budynek Archiwum Państwowego w Bochni wzniesiono głownie z cegły i kamienia. Wejście do willi zdobią piękne, rzeźbione kolumny. Dach budowli pokryto dachówką. Budynek nawet współcześnie nosi nazwę Kociego Zamku lub Willi pod Kozłem. Wszystko to z powodu zdobiącej zwieńczenie dachu kamiennej głowy kozła.
Wnętrza archiwum jakie możecie zobaczyć przybywając do bocheńskiej willi zaprojektowanej przez Talowskiego ograniczają się jedynie do 3 pomieszczeń. Mianowicie do sali, w której przygotowano wystawy czasowe dotyczące m.in. właścicieli budynku, jego historii i historii miasta, drugim pomieszczeniem jest biuro pracowników archiwum i trzecim pomieszczenie, w którym przechowywane są archiwalia w specjalnych regałach. Resztą budynku dysponują prywatni właściciele.
Zachęcamy Was jednak do odwiedzenia Archiwum Państwowego w Bochni abyście na własne oczy zobaczyli, jak wygląda praca w archiwum i w jaki sposób pozyskuje się cenne historyczne informacje. Ponad to wchodząc do wnętrza Willi pod Kozłem w Bochni zobaczycie pomieszczenia zaprojektowane przez znanego polskiego architekta – Teodora Talowskiego. Przyjdźcie tu sami i sprawdźcie co można w nich zobaczyć!
- Atrakcje, Bochnia, Zabytki
- 26 kwietnia, 2020
- aw-foto
- Brak komentarzy